Domowe sposoby na ból gardła
Domowe sposoby na ból gardła
Ból gardła może pojawić się w każdej chwili, a jego przyczyny bywają rozmaite. Najczęściej powodem jest katar, przeziębienie lub grypa.
W początkowym stadium, zanim jeszcze ból gardła przybierze na sile, możesz sobie z nim poradzić za pomocą domowych metod. Oto sprawdzone sposoby naszych babć na ból gardła:
▸ Sól – gdy boli gardło płucz je wodą z solą. Słona woda skutecznie skróci czas trwania infekcji gardła. Płucz gardło wodą z roztworem soli (szklanka ciepłej wody + łyżeczka soli) co najmniej dwa razy dziennie.
▸ Czosnek – działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie, ma także właściwości antyseptyczne, dlatego łagodzi ból gardła. Najlepiej przekrój go, zmiel lub zmiażdż i zjedz np. jako dodatek do kanapki. Zaleca się spożywanie maksymalnie 3-4 ząbków czosnku dziennie.
▸ Miód – posiada właściwości przeciwbakteryjnie, dlatego będzie Twoim sprzymierzeńcem w walce z bólem zarówno wywołanym bakteriami, jak i wirusami. Pamiętaj, że miód traci swoje lecznicze właściwości w temperaturze powyżej 35°C, dlatego dodawaj go do przestygniętej herbaty lub wody.
▸ Kozieradka – ma wyjątkowo silne właściwości przeciwbakteryjne, dlatego jest wyjątkowo skuteczna w walce z bakteriami powodującymi ból gardła. Możesz stosować ją na rozmaite sposoby: zjeść jej nasiona, zaparzyć herbatę albo stosować olej z kozieradki.
▸ Ocet jabłkowy – zawiera kwas octowy, który pomaga zwalczać bakterie. Ma też silne właściwości alkaliczne, dzięki czemu dezaktywuje wirusy i bakterie żyjące w środowisku kwasowym. Przygotuj mieszankę – do szklanki ciepłej wody dolej 1 łyżkę octu jabłkowego (możesz dodać też łyżkę miodu, cynamonu lub cytrynę) i wypij to.
▸ Goździki – zawierają fenole i kwas galusowy, charakteryzujące się działaniem przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, dzięki czemu nie tylko łagodzą ból gardła i niwelują poczucie drapania w gardle, ale także skutecznie uśmierzają ból związany z intensywnym kaszlem. Goździki możesz żuć z odrobiną soli kuchennej.
▸ Imbir – zawarte w nim shogaole mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne, dzięki czemu skutecznie łagodzą nie tylko ból gardła, ale również objawy przeziębienia. Kup świeży korzeń imbiru, obierz go delikatnie i posiekaj. Rozdrobniony imbir dodawaj do herbaty (wystarczy 1-2 łyżeczki imbiru na kubek), a nawet potraw.
▸ Gorąca woda i napoje – picie dużej ilości płynów przy bolącym gardle pomoże złagodzić dyskomfort, ponieważ w ten sposób zalegający w górnych drogach oddechowych śluz rozrzedza się. Dodatkowo gorąca woda poprawia przepływ krwi oraz wypłukuje toksyny nagromadzone w gardle. I nie zapominaj, że „gorąca woda” to także zupy, np. rosół lub herbaty ziołowe.
▸ Rumianek – to środek przeciwzapalny i przeciwutleniający, pomaga zarówno przy leczeniu stanów zapalnych, jak i przy infekcjach bakteryjnych. Żeby zmniejszyć ból gardła i objawy przeziębienia, wdychaj napar z rumianku, a także płucz ekstraktem z rumianku jamę ustną i gardło.
▸ Mięta pieprzowa – ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwkaszlowe. Zawiera mentol, który dodatkowo działa przeciwbólowo i przynosi ulgę w swędzeniu. Olejki miętowe dodane do domowej inhalacji pomogą również w walce z katarem.
▸ Szałwia – ma właściwości przeciwutleniające i zwalczające wolne rodniki. Szałwia złagodzi, odkazi podrażnione tkanki i przyniesie ulgę w bólu. Wystarczy łyżkę suszonych liści szałwii zalać wrzątkiem do połowy szklanki. Poczekać, aż ostygnie i płukać gardło naparem 3-4 razy dziennie.
▸ Zielona herbata – to doskonały sposób na utrzymanie odpowiedniego nawodnienia organizmu. Ma również właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Gdy przestygnie, dodaj do niej miodu – w ten sposób uzyskasz świetne domowe lekarstwo na ból gardła.
Powodzenia!
MK
Comments (0)