Dieta w chorobie refluksowej żołądka
Dieta w chorobie refluksowej żołądka
Refluks żołądka lub choroba refluksowa przełyku jest powszechnie występującym schorzeniem. Polega ona na tym, że kwaśna treść żołądka “cofa się” do przełyku.
Wielokrotnie powtarzające się zwracanie powoduje stan zapalny, któremu towarzyszy także zgaga lub odczucie pieczenia w jamie ustnej wraz z bólem promieniującym do szyi. Czasami treść żołądkowa może być zarzucana do krtani lub oskrzeli, co również wywołuje stan zapalny. Ma to najczęściej miejsce podczas snu.
Już podczas pojawienia się pierwszych objawów refluksu warto zmienić styl życia. Przede wszystkim, trzeba zmodyfikować codzienną dietę, dlatego należy spożywać mniejsze ilości jedzenia, jeść posiłki częściej, unikać jedzenia przed snem, wystrzegać się kawy, cytrusów, pokarmów ostrych, pokarmów tłustych, czekolady, napojów gazowanych, zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu, schudnąć jeżeli cierpi się na otyłość. Osoby zmagające się z refluksem powinny ograniczyć w diecie pokarmy z dużą ilością tłuszczu: sery żółte, masło, śmietanę, oleje roślinne. Tłuszcz do obiadu powinien być dodawany bezpośrednio przed jego podaniem. Zaleca się również spożywać surówki i sałatki, które są starte na drobnych oczkach. Zmniejszy się w ten sposób ilość błonnika wpływającego na zarzucanie treści żołądkowej do przełyku. Zioła i przyprawy jakie są wskazane to: koperek, bazylia, oregano, cynamon, słodka papryka, majeranek, ziele angielskie, liść laurowy. Zioła i przyprawy, które zdecydowanie należy usunąć z diety to: mięta, tymianek, kminek, papryka chili, pieprz, kurkuma, czosnek.
Osoby cierpiące na refluks żołądka mogą jeść potrawy z chudego drobiu (kurczak, indyk), gotowane wędliny, gotowane warzywa: marchew, pietruszkę, brokuł, cukinię, dynię, kalafior, mało kwaśne owoce: banany, gruszki, brzoskwinie, mango, melony, kasze, płatki zbożowe, pieczywo jasne i razowe, chudy nabiał. Jeżeli ma się ochotę na coś słodkiego, to powinno się sięgać po własne wypieki np. ciasta lub muffiny z dodatkiem owoców ze zmniejszoną ilością cukru i tłuszczu, a najlepiej z dodatkiem mąki razowej lub płatków owsianych. Zwłaszcza banan jest owocem, który zmniejsza uczucie zgagi. Zaleca się spożywanie owocowych koktajli, sorbetów i galaretek. Przy refluksie zalecana jest dieta o niskiej kwasowości. Polega ona na unikaniu produktów, których pH jest niższe niż 5, a najlepiej niższe niż 7.
Co ciekawe przy zmniejszeniu dolegliwości związanych z chorobą refluksową należy zwrócić uwagę na pozycję ciała, kiedy leżymy. Głowa powinna być ułożona wyżej. Nie należy ucinać sobie drzemki po obiedzie i jeść bezpośrednio przed snem. Zrezygnować także należy z noszenia ciasnych ubrań i nadmiernej aktywności fizycznej. Lepiej wybrać się na spacer niż przetrenowywać.
Niebagatelne znaczenia ma sposób przygotowania potraw, czyli powinno się stosować delikatne techniki kulinarne, jak gotowanie, duszenie bez obsmażania, pieczenie w rękawie bądź w naczyniu żaroodpornym. Posiłki powinny być spożywane regularnie i jeżeli to możliwe powinno się je jeść o stałych porach, zdecydowanie nie należy dopuszczać do uczucia głodu.
Najlepszy domowy sposób na zgagę i refluks to kleik z siemienia lnianego. Kleik z siemienia zawiera substancje śluzowate, które korzystnie wpłyną na przewód pokarmowy. Jedną łyżkę ziaren należy zalać ¾ szklanki wody i gotować na wolnym ogniu, aż wytworzy się kisiel. Przestudzić i wypić, gdy tylko dopadnie zgaga. Innymi równie popularnymi i sprawdzonymi sposobami jest chrupanie migdałów lub wypicie szklanki mleka.
CONCILIO
Comments (0)