Sezonowe wypadanie włosów
Sezonowe wypadanie włosów
Jesienią wiele z nas zmaga się z sezonowym wypadaniem włosów. Na szczęście już dzisiaj możemy podjąć odpowiednie kroki, żeby zadbać o ich gęstość w najbliższych miesiącach.
Cykl życia włosa składa się z 3 faz:
▸ Anagen – trwa od 3-6 lat (tyle trwa wzrost nowego włosa). Około 80-85 proc. kosmyków włosów na naszej głowie znajduje się w fazie wzrostu;
▸ Katagen – trwa około 10 dni, jest to faza przejściowa, w trakcie której włos obumiera. Jedynie 1% włosów znajduje się w tej fazie;
▸ Telogen – trwa od 2 do 4 miesięcy i w tym czasie zrogowaciały “stary” włos wypada, a na jego miejscu rośnie nowy. W tej fazie znajduje się zwykle ok. 15 proc. włosów.
Tak więc wypadanie włosów to normalne zjawisko, każdy z nas średnio traci od 50 do 100 włosów w ciągu doby. Często wypadaniu włosów towarzyszy też zmiana ich faktury i utrata blasku – stają się szorstkie, przesuszone, matowe. O ile u mężczyzn najczęściej mamy do czynienia z łysieniem androgenowym, to u kobiet łysienie ma z reguły charakter telogenowy, kiedy więcej włosów niż zwykle przechodzi w fazę spoczynku i wypada. Wśród czynników mogących zaburzyć cykl życia włosa wymienia się silny lub przewlekły stres, choroby o podłożu zapalnym i autoimmunologicznym, przyjmowane leki, niedoborową dietę i nieodpowiednią stylizację. Również ciąża i menopauza związane z wahaniami hormonalnymi mogą spowodować wypadanie włosów.
Do nadmiernej utraty włosów może przyczynić się też zmiana pór roku, zwłaszcza nastanie jesieni. Z jednej strony eksperci zwracają uwagę na skutki lata. Silne słońce, wiatr, słona woda, chlor, klimatyzacja – wszystkie wymienione czynniki wpływają na osłabienie cebulek włosa. Po kilku tygodniach od zakończenia wakacji, kiedy działanie tych negatywnych czynników było wzmożone, widzimy efekt w postaci wypadających włosów. Z drugiej strony jesień i zima to czas infekcji, a wielu chorobom zakaźnym przebiegającym z wysoką gorączką towarzyszy utrata włosów.
Chociaż sezonowe wypadnie włosów powinno ustąpić samoistnie, to warto w okresie jesienno-zimowym zadbać o nasze włosy od zewnątrz i od środka. Kluczem do tego są zbilansowana dieta, odpowiednia pielęgnacja i mądra suplementacja.
▸ Z codziennego menu należy wykluczyć przetworzoną żywność i cukry proste. Natomiast jak najczęściej sięgać po zielonoliściaste warzywa, bogate w witaminy z grupy B, cynk i magnez, produkty zbożowe (otręby, płatki owsiane, pieczywo razowe, grube kasze) i tłuste ryby morskie (łosoś, makrela, śledź, sardynki) będące źródłem pełnowartościowego białka i kwasów tłuszczowych omega-3. Poza tym w diecie powinny się znaleźć mięsa i jajka, chudy nabiał i rośliny strączkowe. W ramach zdrowej przekąski warto wybierać orzechy, pestki dyni i nasiona słonecznika.
▸ Jesienią warto zrezygnować z drastycznych zmian koloru włosów, a także nadużywania prostownicy i lokówki. Przy pielęgnacji włosów należy skupić się na dobrze dobranym szamponie, odżywce i masce stosowanych 1-2 razy w tygodniu. Można także sięgnąć po olejki wzmacniające i dopełniające pielęgnację włosów. Mamy kilka metod aplikacji olejków.
◘ Olejowanie na sucho – nanieść olejek na suche i nieumyte kosmyki, delikatnie wmasować (od końcówek ku górze), pozostawić na wybrany przez siebie czas około 30 min. i zmyć olej.
◘ Olejowanie na mokro – najpierw myjemy włosy, następnie na wilgotne kosmyki nakładamy olejek, pozostawiamy na min. 30 minut i zmywamy.
◘ Olejowanie skóry głowy – ma na celu pobudzenie wzrostu kosmyków, należy bardzo delikatnie wcierać produkt w skalp, by nie podrażnić skóry i nie wywołać stanu alergicznego.
Niezwykle ważne przy olejowaniu włosów jest prawidłowe zmywanie oleju. Nie powinno się łączyć tej czynności z szamponem. Zabieg olejowania włosów należy wykonywać nie częściej niż raz, dwa razy w tygodniu, ale też nie rzadziej niż raz w miesiącu.
▸ Mądra suplementacja – szukajmy tabletek wzmacniających, które zawierają składniki o działaniu udowodnionym naukowo, czyli aminokwasy siarkowe (cysteina, metionina, lizyna), które są głównym materiałem tworzącym strukturę włosa, a także witaminy młodości (A, C i E), witaminy z grupy B: B2 i B7, minerały takie jak: cynk, miedź i selen.
Pamiętajmy, że sezonowe wypadanie włosów nie powinno trwać dłużej niż 6-8 tygodni. Jeśli mimo zmian w diecie, prawidłowej pielęgnacji i wsparcia w postaci mądrej suplementacji, nasze kosmyki nadal intensywnie wypadają to sygnał, że powinniśmy udać się do specjalisty.
CONCILIO
Comments (0)