Ciekawostki o św. Mikołaju
Ciekawostki o św. Mikołaju
Na świętego Mikołaja czekają wszystkie dzieci. Czas na kilka ciekawostek związanych z tym najbardziej wyczekiwanym gościem, który zazwyczaj pojawia się 6 grudnia w czerwonym płaszczu, z długą białą brodą i oczywiście workiem pełnym prezentów.
▸ Święty Mikołaj roznoszący prezenty dzieciom, posiada swój pierwowzór w osobie biskupa z Miry, który cały swój majątek rozdał biednym. Mikołaj z Miry, znany również jako Mikołaj z Bari jest świętym katolickim i prawosławnym. Najprawdopodobniej żył na przełomie III i IV wieku i wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Dorastając wyrzekł się kobiet, rozrywek, polityki, handlu, a poświęcił pobożności. Po śmierci rodziców rozdał cały, pokaźny majątek odziedziczony po nich.
▸ W ikonografii święty Mikołaj przedstawiany jest z brodą, w szatach biskupa, posiada mitrę (wysokie liturgiczne nakrycie głowy) i pastorał.
▸ Święty Mikołaj jest patronem wielu państw, miast, zawodów. Patronuje on m.in. Albanii, Grecji, Rosji, Antwerpii, Bari, Bydgoszczy, Elblągowi, Mirze, Moskwie, a także wytwórcom guzików, cukiernikom, piekarzom, gorzelnikom i piwowarom, kierowcom, kupcom, marynarzom, rybakom i żeglarzom, uczonym, studentom, notariuszom, pielgrzymom i podróżnym, sędziom, więźniom czy pannom szukającym kandydata na męża.
▸ W niektórych krajach św. Mikołaj stał się bożonarodzeniowym dziadkiem. I tak we Francji jest to Pere Noel, w Norwegii – Julemand, a we Włoszech – Babbo Natale.
▸ Obecny wizerunek Mikołaja – czerwony płaszcz i czapka – rozpowszechnił i spopularyzował w 1930 roku koncern Coca-Cola dzięki reklamie napoju.
▸ Tradycją jest, że dzieci piszą listy do św. Mikołaja, w których przedstawiają swoje życzenia odnośnie prezentów.
▸ Istnieją trzy adresy urzędów pocztowych, na które dzieci mogą te listy wysyłać. Są to: Drobak w Norwegii, Rovaniemi w Finlandii i North Pole w Kanadzie. Kod pocztowy to HOH OHO.
▸ W Finlandii, w odległości około 8 km od Rovaniemi znajduje się Wioska Świętego Mikołaja. Rocznie przychodzi tam około 700 tys. listów ze 150 krajów.
▸ Pani Mikołajowa – żona Świętego Mikołaja, najczęściej nazywana jest Mary, Jessicą, Laylą, Annette, Emmą lub Martą i zgodnie ze świąteczną tradycją, wspólnie z elfami wypieka herbatniki oraz pomaga mężowi w przygotowaniu zabawek dla dzieci. Rozdaje też prezenty najgrzeczniejszym dzieciom.
▸ Święty Mikołaj przemieszcza się saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów – Renifery Świętego Mikołaja. Sanie ciągnie 9 reniferów. Ich imiona to zwykle: Kometek, Amorek, Tancerz, Pyszałek, Błyskawiczny, Fircyk, Złośnik, Profesorek i Rudolf Czerwononosy.
MK
Comments (0)