Choroba wrzodowa
Choroba wrzodowa
Wrzody żołądka to niewielkie, lecz bolesne ubytki w błonie śluzowej wyścielającej ten narząd.
Charakterystycznymi objawami choroby wrzodowej jest ból brzucha nasilający się krótko po spożyciu posiłku, szybkie uczucie sytości, a także zgaga. Najczęstsza, lecz nie jedyna, przyczyna tworzenia się wrzodów żołądka to infekcja bakterią Helicobacter pylori. Innym bardzo popularnym czynnikiem zwłaszcza w dzisiejszych czasach jest stres, szczególnie ten długotrwały.
Wnętrze zdrowego żołądka pokryte jest cienką warstwą ochronnego śluzu. Jeśli pod wpływem pewnych czynników śluzowa bariera zostanie uszkodzona, kwas solny zaczyna ją niszczyć (trawić) w efekcie czego powstają na niej niewielkie, lecz bolesne ubytki nazywane wrzodami.
Choroba wrzodowa żołądka początkowo może przebiegać bezobjawowo. Pierwszym i najbardziej specyficznym objawem wrzodów żołądka jest ból brzucha i dyskomfort w nadbrzuszu, który pojawia się w ciągu 30-60 minut od spożycia posiłku, ma charakter pieczenia i gniecenia, nierzadko przypomina kolkę. Może też promieniować do pleców. Inne typowe objawy dla choroby wrzodowej to: uczucie pełności w nadbrzuszu i wczesna sytość, odbijanie po posiłku, pogorszona tolerancja tłustych, smażonych i kwaśnych pokarmów, a także żywności bogatej w błonnik pokarmowy, nudności i sporadyczne wymioty, wzdęcia, biegunka i zaparcia. Chorobie wrzodowej może również towarzyszyć refluks żołądkowo-przełykowy.
Ból brzucha pod mostkiem pojawiający się na czczo wskazuje na obecność wrzodów dwunastnicy, natomiast występujący do trzech godzin po spożytym posiłku na wrzody żołądka.
Leczenie choroby wrzodowej żołądka dobierane jest indywidualnie do każdego pacjenta. Najczęściej wprowadzane jest 7-14-dniowe leczenie, które polega na jednoczesnym stosowaniu trzech leków. Dwa z nich to antybiotyki, a trzeci to inhibitor pompy protonowej. Ponieważ antybiotykoterapia prowadzi do wyjałowienia przewodu pokarmowego z pożytecznej mikroflory, zalecane jest równoległe stosowanie probiotyków lub synbiotyków, które pomogą odbudować naturalną florę bakteryjną. Wspomagająco pacjent może stosować doustne zawiesiny (tzw. mleczka), których działanie polega na zobojętnianiu kwasu solnego w żołądku i pomaga łagodzić dolegliwości bólowe. Oczywiście w przypadku, gdy leczenie nie przynosi skutków zalecany jest zabieg chirurgiczny.
Najważniejsze przy chorobie wrzodowej jest ograniczenie jedzenia pobudzającego nadmierne wydzielanie kwasu żołądkowego, dlatego ważna jest dieta opierająca się na kilku ważnych zasadach:
1. Należy unikać pikantnych potraw, soli i octu. Dania można doprawiać łagodnymi przyprawami i ziołami takimi, jak bazylia, majeranek, oregano.
2. Niewielkie i lekkostrawne posiłki o temperaturze pokojowej powinny być spożywane w ilości 5-6 dziennie regularnie co 2-3 godziny. Posiłki powinno się jeść bez pośpiechu i dokładnie żuć każdy kęs.
3. Dieta powinna dostarczać odpowiednią ilość energii i składników odżywczych w celu utrzymania odpowiedniej masy ciała.
4. Potrawy należy gotować lub gotować na parze. Dania duszone nie powinny być wcześniej obsmażane.
5. Należy stosować produkty neutralizujące funkcje wydzielnicze żołądka np. produkty białkowe i oleje roślinne oraz zdecydowanie zaprzestać używania używek np. kawa i alkohol.
Produkty zalecane przy chorobie wrzodowej to produkty zbożowe o niskiej zawartości błonnika pokarmowego (jasne pieczywo, sucharki, biały ryż, kasza jaglana, kasza manna, kuskus, jasny makaron), ziemniaki gotowane w wodzie lub na parze oraz w formie puree, mięso z kurczaka i indyka, cielęcina, królik oraz chude mięso wieprzowe oraz wołowe, np. schab, polędwica, szynka, chude ryby (dorsz, mintaj, leszcz, sandacz, tuńczyk), drobiowa wędlina, produkty mleczne o zawartości 0,5-2% tłuszczu (mleko, kefir, maślanka, jogurt, zsiadłe mleko, twaróg chudy i półtłusty), jaja gotowane na miękko lub w koszulce, oleje roślinne, oliwa z oliwek i masło, gotowane, pieczone lub duszone warzywa (dynia, marchew, cukinia, buraki, kalafior, fasolka szparagowa, szpinak), surowe obrane ze skórki pomidory, cykoria, sałata, wszystkie dojrzałe owoce najlepiej bez skórki i zmiksowane na mus, a także duszone lub pieczone, woda, słaba herbata, napary ziołowe i kawa zbożowa.
CONCILIO
Comments (0)