Symbolika wigilijnych potraw
Symbolika wigilijnych potraw
Wigilia Bożego Narodzenia jest świętem chrześcijańskim i zdecydowanie dla nas, Polaków jest magicznym wieczorem, podczas którego najpierw spotykamy się na wspólnej wieczerzy, po której często kolędujemy, a na zakończenie udajemy się do kościoła na pasterkę.
Z wigilią wiąże się wiele przesądów i zwyczajów, które mają swoje korzenie w ludowych wierzeniach przedchrześcijańskich. Do tej pory w wielu domach w wigilię zachowuje się szczególną ostrożność, gdyż to, co wydarzy się w tym dniu będzie miało wpływ na cały kolejny rok. Ważne jest także to, aby na stole wigilijnym nie zabrakło niektórych potraw. Należą do nich:
▸ Ryba – ma przypominać o chrzcie, zmartwychwstaniu i nieśmiertelności Jezusa, aby w nowym roku zapanował spokój i harmonia, każdy domownik powinien spróbować ryby.
▸ Karp – symbol długowieczności, każdy, kto go skosztuje, będzie żył długo.
▸ Barszcz czerwony – ten kto spożywa buraki doczeka sędziwego wieku, ciesząc się przy tym nieskazitelną urodą.
▸ Grzyby – symbolizują płody ziemi, uleganie pokusom oraz połączenie ze światem zmarłych, są pokarmem dla duchów, zjednują przychylność tych, którzy odeszli.
▸ Mak – symbol obfitości, chrześcijaństwa i płodności, jego jedzenie ma zapewnić gospodarstwu dostatek, a brak maku może ściągnąć na domostwo nieszczęście.
▸ Kapusta – zawiera życiodajną siłę, dzięki której wszystko budzi się do życia.
▸ Czosnek – symbol zdrowia, a w połączeniu z chlebem i solą gwarantuje domostwu obfitość. Jedzenie czosnku podczas wigilii jest popularne w południowo – wschodniej Polsce.
▸ Fasola – symbol płodności, urodzaju oraz przyciągania pieniędzy, ma wpływać na zgodę i miłość.
▸ Pszenica – symbol płodności i dostatku, najczęściej dodawana jest do kutii.
▸ Orzechy – ze względu na skorupę symbolizują tajemnicę, wróżbę, płodność. Orzechy leszczyny uchodzą za symbol mądrości i witalności. Orzech bardzo często jest uznawany za symbol Chrystusa – jego gorzka powłoka odpowiada ciału Jezusa, które doświadczyło gorzkiej męki, skorupę porównuje się do drzewa krzyża, a jądro, które żywi ludzi, jest utożsamiane z boską naturą Chrystusa.
▸ Jabłko – większość ludzi kojarzy go z kuszeniem Ewy w raju, a tymczasem jest symbolem Ziemi i wieczności.
▸ Śliwki – symbol długowieczności i pomyślności, ochrony przed złem i przeszkodami. Najczęściej podawane są w kompocie.
Pamiętajmy także, że na stole powinno znaleźć się 12 potraw. Dla naszych przodków oznaczało to bogactwo, ale także liczba 12 symbolizuje liczbę apostołów, którzy razem z Jezusem zasiadali do ostatniej wieczerzy.
Miłego świętowania!
MK
Comments (0)