Awokado
Awokado
Nazwa awokado pochodzi od słowa Ahuacuatl, które w języku Azteków oznacza “drzewo, na którym rosną jądra”. Geneza tej nazwy ściśle wiąże się z kształtem owocu oraz jego domniemanymi właściwościami afrodyzjaku.
Awokado ze względu na swoją chropowatą, zieloną skórę określane jest niekiedy jako gruszka aligatora, natomiast ze względu na konsystencję i obecność tłuszczów “masłem bogów”. Wbrew pozorom, awokado mimo swej obecności w dietach odchudzających, jest bardzo kalorycznym owocem, ponieważ w 100 g swojej masy ma aż od 160 do 220 kalorii. Jednak, jak wykazały badania, pomaga kontrolować apetyt, więc stąd jego obecność w dietach. Wskazane jest zwłaszcza jedzenie awokado na śniadanie, ponieważ powoduje uczucie sytości, dzięki czemu odchudzający się nie mają ochoty na podjadanie.
Awokado w swoim składzie posiada również zdrowe tłuszcze, około 20-30%, które również wspomagają proces odchudzania oraz kontrolę cholesterolu. W jego skład wchodzą również substancje mineralne takie, jak potas, wapń i fosfor. Kolejną ogromną zaletą jest fakt, że awokado ma całą paletę witamin: A, B1, B2, B5, C, E, K, H czy kwas foliowy i błonnik. I właśnie dlatego, ze względu na bogatą obecność dodatków zdrowotnych awokado uznawane jest za najzdrowszy owoc świata. Oprócz spożywania owoców warto do swojej diety dołączyć tłoczony na zimno olej z awokado, który jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, zawiera wszelkie witaminy i związki mineralne.
Owoce pochodzące z Meksyku i Ameryki Środkowej działają profilaktycznie na wiele schorzeń oraz poprawiają nasz stan zdrowia. Awokado obniża cholesterol, wspiera pracę układu odpornościowego, redukuje ryzyko chorób serca oraz udarów, reguluje ciśnienie krwi, działa przeciwzapalnie, sprzyja w walce z miażdżycą, reguluje uczucie sytości w organizmie, wpływa na stan skóry i włosów, wspomaga wzrok, wspiera płodność, poprawia pracę mózgu.
Jak kupić dobre awokado? Najlepiej kupować lekko niedojrzałe, twardsze, które po kilku dniach dojrzeje. Nie należy wybierać jednak bardzo twardego, bo może się zdarzyć, że zanim dojrzeje, to się zepsuje. Dojrzałe awokado należy przechowywać w lodówce, niedojrzałe owoce można umieścić w papierowej torebce lub trzymać przez kilka dni w temperaturze pokojowej. Jeżeli cały owoc nie będzie wykorzystany od razu najlepiej skropić go sokiem z limonki i schować do lodówki.
Awokado ma ponad 100 odmian, ale te najpopularniejsze, najczęściej wykorzystywane w kuchni to:
▸ Pinkerton – kształt zbliżony do gruszki, ma łatwo odchodzącą od miąższu chropowatą, ciemno-zieloną skórkę, miąższ ma konsystencję kremową, koloru blado-zielonego, a smak jest wyjątkowo intensywny.
▸ Bacon – owalne, jego skórka jest zielona i dość cienka, a miąższ żółto-zielony.
▸ Hass – ma ciemną – brązową, a nawet czarną, chropowatą skórkę, a jasno-zielony miąższ ma orzechowy smak i kremową konsystencję.
▸ Gwen – kształtem przypomina Hass, ale jest większe, ma grubą skórkę, miąższ gładki, zielony.
▸ Lamb Hass – owoc dużych rozmiarów ze stosunkowo niewielką pestką, ma charakterystyczną, mocno nierówną, twardą skórkę, ale miąższ jest kremowy, o mocnym orzechowym posmaku.
▸ Reed – ma charakterystyczne okrągłe, średniej wielkości owoce, nierówną, ciemno-zieloną skórkę, która łatwo odchodzi od kremowego miąższu.
▸ Fuerte – dość duże, ma kształt gruszki, zieloną, gładką skórkę i jasno-zielony miąższ o wyjątkowo subtelnym smaku.
Tak jak awokado jest zalecane i polecane ludziom, nie powinno być podawane zwierzętom domowym. Jeżeli chodzi o koty i psy to zjedzenie dużej ilości owocu może spowodować u nich biegunkę i wymioty. Dla ptaków awokado jest niestety trujące, gdyż powoduje niewydolność krążeniową i oddechową i może doprowadzić do nagłej śmierci. U zwierząt roślinożernych takich, jak króliki może powodować podrażnienie przewodu pokarmowego.
Często jednak się zdarza, że awokado niekoniecznie smakuje polskim podniebieniom, dlatego trzeba umieć je podać lub znaleźć kombinację smakową jaka będzie nam odpowiadać. Najczęściej owoc podawany jest na grzankach w formie pasty lub pokrojony na plasterki. Ponieważ jest to popularny składnik kuchni Latynosów właśnie do tej kuchni warto sięgnąć po przepisy na przygotowanie tego owocu. Najpopularniejsza kombinacja to ta z dodatkiem pomidorów, cebuli, soli, pieprzu i soku z cytryny/limonki czy popularne guacamole, ale awokado można również dodawać do sałatek lub przygotowywać z niego desery.
Awokado z jajkiem
•2 jajka
•1 awokado
•2 łyżeczki pokrojonego szczypiorku
•1 łyżeczka pokrojonej natki pietruszki lub cilantro
•sól, pieprz
•opcjonalnie 2 plasterki pokrojonego i usmażonego boczku
Twardsze awokado przekroić na połowę, wyciągnąć pestki. W otworze po pestce umieścić po jednym jajku. Piec w piekarniku nagrzanym do około 425 st F przez 15 minut, aż jajka będą upieczone. Wyjąć z piekarnika posypać szczypiorkiem, natką pietruszki, przyprawami i ewentualnie boczkiem. Podawać na ciepło z dodatkiem sałatki z pomidorków koktajlowych i cebuli. Danie to jest popularne w diecie Paleo, a połączenie jajek i awokado to tzw. remedium opóźniające efekty starzenia.
CONCILIO
Comments (0)