Kiedy można zmienić plan Medicare Advantage i plan na leki?
Kiedy można zmienić plan Medicare Advantage i plan na leki?
Wybór planu ubezpieczeniowego, którego dokonaliśmy w okresie AEP (Annual Enrollment Period – Coroczny Okres Zapisowy), czyli pomiędzy 15 października a 7 grudnia lub planu, który dotychczas mieliśmy, może się okazać niezbyt korzystny w nowym roku.
Powodów takiej sytuacji może być wiele, lecz te najczęściej spotykane dotyczą braku pokrycia na potrzebne nam leki lub niehonorowania naszego planu przez lekarza, który np. przestał partycypować w sieci naszego planu ubezpieczeniowego wraz z rozpoczęciem nowego roku. Na szczęście, od kilku lat beneficjenci Medicare mają kolejną możliwość modyfikacji swojego ubezpieczenia w pierwszych trzech miesiącach roku, a niektórzy nawet znacznie dłużej. W celach zmiany planów, wykorzystywane są tzw. okresy zapisowe, do których należą między innymi:
Okres OEP (Open Enrollment Period – Otwarty Okres Zapisowy) dla planów Medicare Advantage, bo taką nazwę nosi, pozwala w okresie od 1 stycznia do 31 marca dokonać jednorazowej modyfikacji pewnych rodzajów planów Medicare. Możemy w tym okresie:
1) Zmienić plan Medicare Advantage na inny plan Medciare Advantage. Zmiana może nastąpić już z dniem pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonaliśmy zmiany. Np. plan zmieniony w lutym zacznie obowiązywać 1 marca.
2) Zrezygnować z planu Medicare Advantage i powrócić do Podstawowego planu Medicare, czyli tzw. Original Medicare jednocześnie przystępując do planu redukującego koszty leków (tzw. PDP – Prescription Drug Plan) oraz do planu Suplementarnego Medicare.
3) Zrezygnować z planu redukującego koszty leków (PDP) wydawanych na receptę.
W okresie tym NIE możemy:
1) Zmienić planu na leki PDP na inny plan PDP.
2) Przechodzić z Podstawowego planu Medicare na plan Medicare Advantage.
Poza wyżej wspomnianymi okresami AEP i OEP, niektóre osoby lub wydarzenia kwalifikują do zmiany planu Medicare przy użyciu tzw. Specjalnego Okresu Zapisowego – Special Enrollment Period (SEP). Do najczęściej wykorzystywanych Specjalnych Okresów Zapisowych należą:
• SEP z tytułu posiadania, utraty lub nabycia praw do programu Extra Help lub Medicaid. Program Extra Help i Medicaid przysługują osobom o ograniczonych dochodach i oszczędnościach. Dzięki nim osoby ubezpieczone w Medicare uzyskują obniżkę kosztów składek i dopłat do leków lub w przypadku posiadania Medicaid redukcję kosztów leczenia i hospitalizacji. Posiadacze programu Extra Help i Medicaid zyskują dodatkową możliwość zmiany planów Medicare Advanatage i planów na leki PDP raz na kwartał w przeciągu pierwszych 9 miesięcy każdego roku.
• SEP z tytułu zmiany miejsca zamieszkania. Aby kwalifikować się na ten okres nie wystarczy zmiana adresu w obrębie tego samego powiatu. Z tego okresu mogą skorzystać te osoby, które przeprowadzają się do innego stanu lub do innego powiatu.
• SEP z tytułu posiadania pewnych przewlekłych chorób. Osobom, u których stwierdzono pewne (określone przez dany plan) przewlekle choroby takie jak np. cukrzyca lub choroby serca posiadają całoroczne prawo do zmiany swojego ubezpieczenia na plan Medicare Advantage dla osób z takimi właśnie schorzeniami.
Większość z Państwa, którzy posiadają już Medicare jest zapewne zaznajomiona z okresem, o którym wspomniałem na samym początku artykułu, czyli tzw. Corocznym Okresem Zapisowym – Annual Enrollment Period (AEP). Okres, który każdego roku trwa od 15 października i kończy się 7 grudnia, pozwala beneficjentom Medicare na dowolne zmiany planów Medicare. W tym okresie możemy zaznajomić się z ofertą planów różnych firm ubezpieczeniowych, które zaczną obowiązywać z dniem
1 stycznia kolejnego roku. Okres AEP pozwala na zmianę planów Medicare Advantage i indywidualnych planów redukujących koszty leków.
Comments (0)