Siemię lniane
Siemię lniane
Nasiona lnu zwyczajnego, czyli siemię lniane mają wiele dobroczynnych właściwości nie tylko dla zdrowia, ale także dla naszej urody.
Regularne spożywanie siemienia wpływa na poprawę działania układu trawiennego, ponieważ wspiera proces trawienia – działa osłonowo na błonę śluzową żołądka, układu krążenia, polepsza kondycję włosów, skóry i paznokci.
Zastosowanie siemienia lnianego w celach prozdrowotnych i docenianie przede wszystkim ze względu na dobroczynny wpływ na układ trawienny posiada wielowiekową tradycję, gdyż używano go już w starożytności. Właściwości lecznicze siemienia lnianego wynikają przede wszystkim z wysokiej zawartości błonnika, kwasów omega-3 oraz lignanów w nasionach lnu. Zawierają one również witaminy z grupy B, witaminę A, C, D, E i K, kwas foliowy oraz bogaty wachlarz dobroczynnych pierwiastków takich jak: fosfor, wapń, magnez, potas, sód, żelazo, miedź, cynk, mangan oraz selen.
Dla większości osób stosowanie siemienia lnianego jest całkowicie bezpieczne. Len niezwykle rzadko wywołuje jakiekolwiek skutki uboczne lub reakcję alergiczną. Istnieją jednak nieliczne przypadki, w których należy ograniczyć lub wykluczyć z diety siemię lniane, zwłaszcza w formie surowej. Przeciwwskazania do jego częstego spożywania to niekiedy: silne zaparcia i utrudnione wypróżnianie, niektóre choroby zapalne, alergia na len, przyjmowanie leków o działaniu przeciwzakrzepowym. Aby odczuć dobroczynne działanie lnu należy dodać go do naszej diety regularnie, tylko wtedy będzie on skuteczny, a poziom dobroczynnych substancji w organizmie utrzyma się na dłużej.
Ziarna siemienia lnianego można kupić w dwóch postaciach, w całości lub w formie zmielonej. Przygotowując napar z mielonych ziaren należy zalać dwie łyżeczki mielonych ziaren szklanką gorącej wody i odstawić na kilkanaście minut pod przykryciem (tak przygotowany napar będzie bardziej gęsty, będzie miał konsystencję kisielu). Warto jednak pamiętać, że gęsty napar z siemienia lnianego może lepiej przyklejać się do błony śluzowej przewodu pokarmowego i tym samym skuteczniej na nią działać. Napar z całych niezmielonych ziaren należy przygotować w następujący sposób. Jedną łyżkę stołową ziaren zalać szklanką zimnej wody i wszystko razem zagotować, a następnie gotować pod przykryciem, przez około 15 min. na wolnym ogniu. Gotowy wywar należy przecedzić i pić lekko ostudzony.
Często pojawia się także pytanie czy siemię należy pić rano czy wieczorem. Ponieważ jego działanie na układ pokarmowy polega na tworzeniu “tarczy ochronnej” (działa osłonowo na błonę śluzową żołądka) i jest wielopłaszczyznowe najczęściej pije się napar przed śniadaniem, na czczo. Jeżeli wolimy pić napar wieczorem musimy pamiętać, że żołądek nie powinien być niczym wypełniany przed samym snem. Unikniemy wtedy niepożądanych dolegliwości. W przypadku, gdy nie lubimy smaku siemienia możemy dodać do niego trochę syropu lub soku z ulubionych owoców (np. aronii, malin) lub świeżych owoców, rozgniecionych lub zblendowanych. Przy ostrych podrażnieniach lub stanach zapalnych nie zaleca się dodawania soku ani owoców. Siemię można wówczas osłodzić łyżeczką miodu, by nabrało walorów smakowych.
Napary z siemienia polecane są przede wszystkim, gdy cierpimy na:
▸ zapalenie żołądka – tworząc wyściółkę ścian żołądka, wspiera szybszą jego regenerację i zapobiega dodatkowym podrażnieniom
▸ refluks – bariera ochronna w postaci lepkiego siemienia zwalcza przyczynę cofania i niweluje przykre objawy
▸ zaparcia – gęsty napar (w postaci kiesielu) z dodatkiem suszonych śliwek oblepi błonę śluzową żołądka, a następnie w jelitach wpłynie na konsystencję treści jelitowej i ułatwia jej wydalanie. Przyjmowanie naparu należy skonfrontować z lekarzem w przypadku bardzo silnych zaparć, bo wtedy ze względu na zwartość błonnika skutek może być odwrotny, czyli pogorszenie sytuacji.
▸ wrzodziejące zapalenie jelita grubego – regularne stosowanie siemienia pomaga niwelować objawy choroby i zmniejsza towarzyszące jej ogniska zapalne.
▸ nadwaga – siemię lniane wspiera procesy metaboliczne i pomaga też regulować masę ciała (zawiera: błonnik pokarmowy – rozpuszczalny (20-40%) i nierozpuszczalny (60-80%)). Najlepiej dodawać go jako posypkę do potraw lub w formie orzeźwiającego koktajlu – napar z mielonych ziaren zblendowany z dodatkiem warzyw lub owoców.
Siemię lniane skuteczne jest również w niwelowaniu niektórych objawów przeziębienia, a konkretnie bólu gardła i suchego kaszlu. W przypadku bólu gardła najlepiej jest stosować gęsty kisiel, który na długo przywiera do ścian gardła, co wydłuża dobroczynne działanie łagodzące lnu. Z rzadszego naparu można zrobić płukankę i przepłukiwać nią bolące gardło nawet kilka razy dziennie. Przy suchym kaszlu napar skutecznie nawilża śluzówkę i łagodzi jej podrażnienia. Należy pić go wieczorem, przed snem.
Siemię lniane wykazuje silne działanie nawilżające i odżywiające, świetnie nadaje się więc do włosów suchych, szorstkich i matowych. Poza tym siemię reguluje wydzielanie sebum przez skórę głowy, co zmniejsza ich przetłuszczanie się, a także przyspiesza wzrost, gdyż odżywia skórę głowy i cebulki włosów. Najlepiej jest więc przygotować domową maseczkę. Należy sporządzić gęsty wywar z mielonych ziaren – trzy łyżeczki zalać szklanką gorącej wody i odstawić do zagęszczenia i ostygnięcia. Papkę następnie należy nanieść równomiernie na całą ich długość i pozostawić do wchłonięcia, np. pod foliowym czepkiem. Na koniec siemię należy spłukać, a włosy umyć szamponem, jak podczas codziennej pielęgnacji. Jeżeli zrobimy rzadki napar (dodamy więcej wody) możemy wykorzystać go jako płukankę, czyli przepłukać nią włosy.
CONCILIO
Comments (0)