Rzeżucha
Rzeżucha
Pieprzyca siewna powszechnie nazywana także rzeżuchą to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny kapustowatych posiadający niezwykłe właściwości lecznicze.
Rzeżucha zawiera w swoim składzie prawdziwą obfitość witamin i soli mineralnych: witaminy K, A, C, E, B2, B5, B1, B3, kwas foliowy, kwas pantotenowy, mangan, potas, magnez, miedź, fosfor, wapno, żelazo, cynk, selen. Doceniono ją już w starożytności. Stanowiła idealny dodatek do potraw ze względu na pikantny, ostry smak i aromat. Należała też do afrodyzjaków. Przypisywano jej również różnorodne właściwości lecznicze.
Antyutleniacz zmniejszający ryzyko chorób nowotworowych
Najważniejszym składnikiem rzeżuchy jest witamina C, która jest jednym z najmocniejszych przeciwutleniaczy. Z tego względu może chronić organizm przed nowotworami (jamy ustnej, krtani, piersi, prostaty, przełyku, żołądka, jelita grubego, trzustki i płuc). Rzeżucha zawiera izotiocyjany, dzięki nim ma ostry smak. Przeciwutleniacze obecne w rzeżusze zmniejszają także ryzyko powikłań cukrzycowych. Zapobiega ona również przedwczesnemu starzeniu się skóry — chroni przed uszkodzeniami wolnorodnikowymi powodującymi przedwczesne starzenie się. Rzeżucha działa na nasz organizm nie tylko od wewnątrz, może być również stosowana zewnętrznie. Wcierany w skórę głowy sok z rzeżuchy działa odżywczo na cebulki włosów i pobudza je do wzrostu. Ma on także działanie wybielające i może być stosowany w celu pozbycia się piegów i plam starczych. Rzeżucha jest zalecanym suplementem diety dla palaczy, którzy zwykle cierpią na niedobory witaminy C.
Detoksykacja i odkażanie
Odmiana ogrodowa rzeżuchy pomaga chronić oczy przed promieniami UV, gdyż zawiera luteinę i zeaksyntynę – jedyne karotenoidy występujące w siatkówce i soczewce oka. Poza tym zawiera beta-karoten, który organizm przekształca w witaminę A – najważniejszą witaminę dla zdrowia naszych oczu. Bierze ona udział w syntezie rodopsyny odpowiedzialnej za odbieranie bodźców wzrokowych i widzenie przy słabym oświetleniu. Dodatkowo rzeżucha dzięki bogactwu innych antyoksydantów przeciwdziała destrukcyjnemu wpływowi wolnych rodników na narząd wzroku, między innymi osłaniając naczynia włosowate siatkówki. Rzeżucha ma właściwości detoksykacyjne i odkażające, dlatego pomaga w walce z trądzikiem. Poza tym według medycyny ludowej nasiona powinni jeść astmatycy, ponieważ dzięki rzeżusze zwiększa się ich wydolność oddechowa. Dzięki zawartości żelaza i magnezu rzeżucha polecana jest osobom cierpiącym na przewlekłe zmęczenie czy sezonowe osłabienie.
Wzmacnianie i oczyszczanie organizmu
Rzeżucha dzięki wielości witamin i soli mineralnych buduje odporność, wzmacnia organizm podczas leczenia i rekonwalescencji. Ponadto poprawia trawienie, usprawnia przemianę materii i jest świetnym suplementem witamin i mikroelementów dla osób cierpiących na anemię spowodowaną niedoborem żelaza lub kwasu foliowego. Oprócz niezbędnych do produkcji czerwonych krwinek żelaza i kwasu foliowego, rzeżucha zawiera także witaminę C, która potrafi nawet trzykrotnie zwiększyć przyswajalność żelaza niehemowego. Ma to szczególne znaczenie dla wegetarian, którzy ze względu na brak w swoim jadłospisie mięsa mogą mieć problemy z takim zbilansowaniem diety, by zapobiec deficytowi tego pierwiastka. Rzeżucha pomaga pozbyć się nagromadzonych w organizmie toksyn, a dzięki zdolnościom moczopędnym dezynfekuje układ moczowy. Rzeżucha zawiera witaminę C, która stymuluje wytwarzanie kolagenu oraz witaminę A, która znacznie polepsza wchłanianie kwasu askorbinowego. Kolagen nazywany jest często białkiem młodości, gdyż wywiera wpływ nie tylko na wygląd skóry, ale także na prawidłowe funkcjonowanie wielu innych narządów – oczu, serca, płuc, wątroby, kości, mięśni i stawów.
Prawidłowa krzepliwość krwi
Dzięki dużej zawartości witaminy K rzeżucha przeciwdziała słabej krzepliwości krwi. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób cierpiących na krwotoki wewnętrzne, np. ze strony układu moczowego, jak i zewnętrzne z nosa lub dziąseł, zmniejsza także obfitość krwawień miesiączkowych. Zawartość potasu wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, zmniejszając w ten sposób ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego.
Ze względu na ostry smak rzeżucha nie powinna być podawana osobom, które mają wrzody lub stany zapalne jelit. Ponadto pacjenci z problemami z nerkami powinni również unikać rzeżuchy, która wykazuje silne właściwości moczopędne. Siarka zawarta w rzeżusze korzystnie wpływa na problemy skórne i inne stany zapalne, jednak trzeba stosować sok z rzeżuchy z rozwagą i alergicy powinni zrobić próbę uczuleniową na małym fragmencie skóry.
Rzeżucha może być świetnym dodatkiem do wielu potraw. Jej ogromną zaletą jest możliwość wyhodowania jej w domu bez konieczności używania chemicznych nawozów. Wykorzystuje się ją do zup, sałatek czy miesza z twarożkiem. Jednak trzeba uważać, aby nie zjeść jej za dużo. Wystarczy porcja wielkości łyżeczki od herbaty, aby poprawić stan ciała i nie narazić się na skutki uboczne.
Wielkanocna pasta z rzeżuchy
• 10 jajek,
• garść świeżej rzeżuchy,
• 2 łyżki chrzanu,
• 2 łyżki śmietany,
• 1 łyżka musztardy,
• sól i pieprz do smaku
Jajka ugotuj na twardo. Po ostudzeniu obierz je, przepuść przez kratkę lub posiekaj w kostkę i przełóż do miski. Dodaj chrzan, śmietanę, musztardę i posiekaną rzeżuchę. Dopraw solą i pieprzem i podawaj na śniadanie.
CONCILIO
Comments (0)