Sposoby na wiosenne przesilenie
Sposoby na wiosenne przesilenie
Z początkiem wiosny i nadejściem cieplejszych dni powinniśmy czuć się znacznie lepiej, a okazuje się, że wiele osób skarży się na spadek motywacji, ciągłe zmęczenie, trudności ze skupieniem i wiele innych dolegliwości. Powodem takiego stanu rzeczy jest przesilenie wiosenne, nazywane również zespołem wiosennego zmęczenia.
Badania pokazują, że nawet co piąta osoba źle znosi zmiany pór roku. Główną przyczyną tego stanu rzeczy są zmiany w metabolizmie, które są konsekwencją większej ekspozycji na ciepło oraz światło słoneczne. Kiedy wokół robi się coraz cieplej, mózg zaczyna produkować większą ilość hormonów i jednocześnie ciału brakuje odpowiedniej dawki witamin.
Przesilenie wiosenne może być odczuwane różnie. Wśród najpopularniejszych objawów należy wymienić:
▸ ogólne osłabienie
▸ senność
▸ rozdrażnienie
▸ spadek motywacji
▸ częste bóle głowy
▸ bóle mięśni
▸ wypadanie włosów
Sposoby na lepsze samopoczucie:
▸ Łap witaminę D – wychodź jak najczęściej na zewnątrz i wystawiaj swoją skórę na oddziaływanie promieni słonecznych. Ciepło sprawia, że Twój organizm zaczyna wytwarzać więcej hormonów, co powoduje, że Twój humor się polepsza. Im więcej słońca, tym więcej serotoniny – hormonu szczęścia.
▸ Uzupełnij dietę suplementami – specjaliści polecają sięgnąć po następujące witaminy na przesilenie wiosenne: witamina A, witamina C i witamina E. Możesz sięgnąć po odpowiednie suplementy lub zmienić dietę.
▸ Odpowiednia dieta – zimowa dieta jest zazwyczaj ciężka i nie zawiera zbyt wielu witamin i mikroelementów. Wiosną postaw na warzywa i owoce, przejdź na lżejszą dietę, ale bogatą w witaminy. Koniecznie dodaj do niej nowalijki takie, jak rzodkiewka, sałata, młode marchewki czy pomidory. Pamiętaj także o regularnym piciu wody.
▸ Wysypiaj się – sen pozwala organizmowi na regenerację po ciężkim dniu pracy. Zadbaj o to, aby Twój sen był jak najzdrowszy – śpij minimum 7 godzin, zjedz lekką kolację na 2 godziny przed położeniem się do łóżka, a 10 minut przed snem otwórz okno i przewietrz swoją sypialnię.
▸ Zacznij uprawiać sport – wpraw ciało w ruch. Dzięki temu dotlenisz organizm, a także poprawisz przepływ krwi w organizmie. Aktywność fizyczna sprawia, że organizm wydziela więcej serotoniny, która ma pozytywny wpływ na Twój nastrój i ogólne samopoczucie. Regularne uprawianie jakiegokolwiek sportu podnosi poziom endorfin we krwi, co oznacza, że chroni Cię przed rozdrażnieniem, przygnębieniem oraz huśtawkami nastroju.
▸ Zatroszcz się o siebie – przede wszystkim nie miej pretensji do siebie o obniżony poziom energii czy apatię. Traktuj siebie z życzliwością i ogranicz aktywności, które powodują dyskomfort. Spróbuj ćwiczeń relaksacyjnych i nie planuj więcej zadań, niż jesteś w stanie aktualnie zrealizować – daj sobie czas na powrót do formy.
▸ Unikaj stresu –unikaj sytuacji stresujących i zapanuj nad nerwami. Doskonale w walce ze stresem sprawdzą się melisa oraz kozłek lekarski.
▸ Spotykaj się z przyjaciółmi – towarzystwo bliskich osób jest jednym z najlepszych antidotów na złe samopoczucie. Spotkania z przyjaciółmi pomagają w radzeniu sobie ze stresem i podnoszą poziom endorfin we krwi.
▸ Zadbaj o skórę – niskie temperatury, wiatr, opady deszczu i śniegu oraz centralne ogrzewanie zdecydowanie miały wpływ na skórę. Zadbaj o odpowiednie nawilżenie przesuszonej skóry i nie zapominaj o ochronie przed słońcem. Zabiegi pielęgnacyjne potraktuj jako okazję do odpoczynku i relaksu, który również ułatwi ci naładowanie baterii i powrót do formy.
Powodzenia
MK
Comments (0)