Domowe sposoby na alergie
Domowe sposoby na alergie
Alergie to zmora niejednej osoby wiosenną porą. Dolegliwość ta potrafi skutecznie odebrać radość z życia i skutecznie utrudniać funkcjonowanie na co dzień.
Zanim sięgniesz po chemiczne preparaty, poznaj domowe sposoby na wiosenne alergie.
▸ Czyste mieszkanie – w walce z alergiami ważne jest utrzymywanie doskonałej czystości w mieszkaniu. Postaraj się wyeliminować wszelkie alergeny z mieszkania – zrezygnuj z dywanów, ciężkich zasłon i dużych ilości książek. Ponadto regularnie zmieniaj pościel i pierz ją w wysokiej temperaturze. Nie zapominaj także o systematycznym sprzątaniu i odkurzaniu – wyposaż odkurzacz w specjalne filtry, które zatrzymują większość pyłów.
▸ Wietrz mieszkanie – jakość powietrza ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i dolegliwości alergiczne. Ważna jest wilgotność powietrza – zbyt suche sprzyja reakcjom alergicznym i często je nasila. Zamiast wietrzyć mieszkanie, warto zaopatrzyć się w specjalne oczyszczacze powietrza z filtrem nawilżającym, które pochłaniają roztocza i ich alergeny.
▸ Aromaterapia – mówi się, że naturalne olejki leczą ciało i koją zmysły – doskonale relaksują i wyciszają, ale także przynoszą ulgę alergikom. Wystarczy wyposażyć się w dyfuzor, do którego oprócz wody należy wlać kilka kropli olejku. Unoszący się w mieszkaniu zapach będzie działał kojąco i relaksująco, ale także będzie udrażniał układ oddechowy, łagodził bóle gardła, zatok i głowy.
▸ Stosuj olej z czarnuszki – słynie on ze swoich szczególnych prozdrowotnych właściwości w walce z astmą oraz różnymi alergiami. Dodatkowo, jest nieoceniony w budowaniu odporności.
▸ Sięgnij po pyłek pszczeli – posiada odczulające właściwości, działa przeciwzapalnie, zawiera mnóstwo witamin i mikroelementów – zdecydowanie pomaga w łagodzeniu objawów alergii, szczególnie kataru siennego.
▸ Inhalacja ziołowa – do przygotowania zabiegu wystarczą mieszanka ziół, miska i ręcznik. Na złagodzenie nieżytu nosa doskonale sprawdzi się mięta, rumianek i majeranek, z kolei na ból gardła skuteczna jest szałwia, melisa, lawenda oraz mięta. Zioła lub kilka kropli naturalnego olejku zalej wrzątkiem, przykryj głowę ręcznikiem, pochyl się nad miską i przez kilka minut wdychaj powstały napar. Możesz spróbować także inhalacji z solą fizjologiczną.
▸ Pij wodę – odpowiednie nawodnienie organizmu to podstawa, by ciało mogło produkować przeciwciała niezbędne w walce z różnymi dolegliwościami, m.in. w neutralizowaniu działania alergenów. Co więcej, odwodniony organizm wytwarza więcej histaminy, która wywołuje objawy alergiczne.
▸ Zadbaj o odpowiednią dietę – zbilansowana, bogata w witaminy i kwasy omega-3 dieta są bardzo ważne w radzeniu sobie z uciążliwymi objawami alergii. W twoim jadłospisie powinny znaleźć się awokado, czosnek, kurkuma, imbir oraz oliwa z oliwek, a także koktajle warzywne i owocowe, także sok z limonki.
▸ Zadbaj o skórę – alergicy powinni wiosną szczególnie zadbać o odpowiednią higienę i rutynę pielęgnacyjną. Kąpiele, częste oczyszczanie, peelingowanie i masowanie ciała pozwala usuwać z powierzchni skóry bakterie i uczulające alergeny. W codziennej pielęgnacji stosuj naturalne kosmetyki, które nie tylko nie podrażniają, ale też łagodzą stany zapalne.
▸ Monitoruj pylenie i kwitnienie roślin – sprawdź, jakie drzewa aktualnie pylą, by unikać przebywania w ich pobliżu, a nawet otwierania okien, jeśli rośliny rosną blisko domu. Warto monitorować również pogodę, a na spacery wybierać się najlepiej rano lub tuż po deszczu – suche powietrze w godzinach popołudniowych to najgorsza pora na spacery dla alergików.
▸ Zimne kompresy – gdy pojawią się alergie, wysypka lub ból sięgnij po zimne kompresy, chłodny prysznic czy zimną wodę, które przyniosą natychmiastową ulgę i pomogą zatrzymać obrzęk, złagodzą swędzenie i spowolnią postęp wysypki.
Powyżej opisane metody stosuje się przy lekkich postaciach alergii. W cięższych przypadkach może być konieczne leczenie farmakologiczne lub odczulanie, dlatego warto odwiedzić klinikę Sinus and Snoring MD w Mt Prospect. Zadzwoń – 847-916-8646 i dowiedz się więcej.
MS
Comments (0)