Naturalne sposoby na oparzenia słoneczne
Naturalne sposoby na oparzenia słoneczne
Lato coraz bliżej, słońce coraz mocniej świeci i kusi swoimi promieniami. Niestety, często ulegamy tym pokusom i zapominamy jak niebezpieczne może być opalanie, zwłaszcza gdy odpowiednio nie zabezpieczymy skóry.
Niejednokrotnie pierwsze opalanie kończy się oparzeniami słonecznymi i gdy jest to tylko zaczerwienienie skóry i większe pieczenie z pomocą mogą przyjść domowe metody.
Oto sprawdzone sposoby na oparzenia słoneczne:
▸ Zimny kompres – jeden z najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów na oparzenia słoneczne. Do zaczerwienionej skóry przyłóż zimny kompres, np. ręcznik namoczony w zimnej wodzie. Chłód uśmierza ból i redukuje zaczerwienienie.
▸ Aloes – ta niezwykła roślina pomaga na wiele problemów ze skórą, w tym oparzenia słoneczne. Żel znajdujący się w liściach aloesu świetnie nawilża skórę, tworzy na niej barierę ochronną i chłodzi. Poza tym zawiera antyoksydanty, które pomagają zwalczyć stan zapalny w naskórku.
▸ Ocet jabłkowy – jeśli skóra piecze i boli, zrób sobie leczniczą kąpiel w chłodnej wodzie z dodatkiem ok. 1 szklanki octu jabłkowego. Dodatek octu jabłkowego pomoże utrzymać równowagę pH skóry.
▸ Miód – zawiera enzymy i probiotyki o wielu właściwościach dobrych dla skóry, działa przeciwzapalnie, dzięki czemu może zmniejszyć obrzęk i zaczerwienienie. Delikatnie wmasuj miód w skórę i zostaw na kilkanaście minut, a następnie weź prysznic.
▸ Jogurt – świetnie zastępuje kosmetyki po opalaniu, wystarczy delikatnie zaaplikować go na skórę i poczekać, aż się wchłonie.
▸ Owsianka – łagodzi ból i zmniejsza opuchliznę. Przygotuj sobie kąpiel z dużą garścią płatków owsianych.
▸ Nagietek – koi skórę i likwiduje stany zapalne. Zbierz świeże kwiaty nagietka, zaparz je jak herbatę, odstaw do wystygnięcia, a następnie zrób z naparu okłady.
▸ Mięta – mentol znajdujący się w listkach mięty to jedna z najskuteczniejszych naturalnych substancji chłodzących. Miętę możesz wykorzystać na dwa sposoby. Pijąc herbatę, schłodzisz się od wewnątrz i szybciej zregenerujesz po dniu spędzonym na słońcu. Napar z mięty można też wykorzystać do zrobienia chłodzących okładów.
▸ Indyjskie przyprawy – wymieszaj szafran i kurkumę z mlekiem i taką miksturą smaruj poparzone miejsca. Przyprawy te są bogate w antyoksydanty i mają właściwości przeciwzapalne, co przyspiesza proces gojenia oparzeń.
▸ Ogórek – redukuje obrzęki, ale ma również właściwości chłodzące i przeciwbólowe, dlatego idealnie sprawdzi się po kąpielach słonecznych. Schłodź ogórki w lodówce, a następnie zmiksuj je blenderem na gęstą masę. To świetna maseczka na oparzenia słoneczne.
▸ Mleko – nakładając je na zaczerwienioną skórą, stworzysz ochronny film i złagodzisz dyskomfort. Pamiętaj o tym, że mleko powinno być chłodne, ale nie lodowate.
▸ Sól Epsom – jeśli chcesz szybko pozbyć się zaczerwienienia i stanu zapalnego skóry, zastosuj sól Epsom. Przygotuj z niej roztwór, którym możesz smarować oparzone miejsca – 2 łyżki soli Epsom rozpuść w 1 szklance wody.
▸ Olejek lawendowy – ekstrakt z lawendy zmniejsza ból i przyspiesza gojenie skóry, dlatego warto wykorzystać olejek lawendowy do leczenia oparzeń słonecznych. Możesz dodać olejek do kąpieli, zrobić z niego roztwór do okładów albo użyć bezpośrednio na poparzoną skórę.
Pamiętaj – objawy oparzenia słonecznego zwykle przemijają, ale negatywne skutki dla skóry mogą mieć charakter długofalowy. Zbyt częsta i długa ekspozycja skóry na promieniowanie UV prowadzi nie tylko do jej przedwczesnego starzenia, ale może być także przyczyną nowotworów skóry. Należy o tym pamiętać, wystawiając niezabezpieczoną skórę na działanie promieni słonecznych.
MK
Comments (0)