Jak oszczędzać na wakacjach
Jak oszczędzać na wakacjach
Wakacje coraz bliżej i wiele osób zaczyna planować swój wyjazd lub szuka pomysłu, gdzie tanio wyjechać, aby odpocząć.
Czas na kilka praktycznych porad, które mogą przydać się tym, którzy akurat planują swój wolny czas od pracy.
1. Zaplanuj budżet i trzymaj się go. Podlicz, ile mniej więcej będą kosztować Cię noclegi, transport, wyżywienie i inne atrakcje i dodaj około 10-20%.
2. Kontroluj wydatki – zawsze musisz wiedzieć, ile możesz wydać na wakacje. Jeśli pojedziesz z nastawieniem „jakoś to będzie” szybko może się okazać, że zabrakło ci pieniędzy, a ty dopiero rozkręcasz się.
3. Wybieraj miejsca mniej uczęszczane – wybieraj takie kierunki, które nie są tłumnie oblegane przez turystów. Ceny w popularnych kurortach są zazwyczaj wyższe niż w tych mniej znanych.
4. Podróżuj poza sezonem – nie zawsze jest to możliwe ze względu na dzieci, ale czasami trzeba przekalkulować – tydzień nieobecności dziecka w szkole versus tysiące dolarów wydane na wakacje w sezonie.
5. Pakuj się mądrze – im mniej tym lepiej, zwłaszcza gdy lecisz i musisz zmieścić się w bagaż podręczny, aby nie płacić za ekstra walizkę. Na wakacjach nie musisz czarować pięknymi sukniami, masz czuć się swobodnie, więc zabierz to co nosisz i lubisz.
6. Jedź na własną rękę – to zawsze tańsza opcja niż wyjazd z przewodnikiem, no chyba że lubisz wygodę lub jedziesz za granicę. Czasami warto zaufać biurom podróży, które zorganizują za ciebie wszystko, a ty możesz oddać się odpoczynkowi.
7. Szukaj promocji – w internecie zawsze można coś znaleźć, jakieś kupony promocyjne na wypożyczenie auta czy hotel. Spędź trochę czasu w necie, a może uda ci się zaoszczędzić na ofertach last minute.
8. Kupuj z wyprzedzeniem – nie od dziś wiadomo, że im wcześniej robisz rezerwacje w hotelu, kupujesz bilety tym mniej płacisz. Jeżeli już wiesz, kiedy będziesz miał wolne, zacznij rozglądać się za ofertami.
9. Porównuj ceny – zanim wypożyczysz auto lub zarezerwujesz pokój hotelowy, sprawdź oferty na różnych stronach. Nigdy nie bierz pierwszej lepszej oferty. Kto szuka, ten może sporo zaoszczędzić – porównaj ceny na expedia.com, booking.com, kayak.com czy nawet skyscanner.com
10. Korzystaj z Airbnb – ta prosta forma wynajmu pokoju lub mieszkania, zazwyczaj od osób prywatnych doskonale się sprawdza.
11. Jedz tam, gdzie miejscowi – miejsca, gdzie jedzą miejscowi zazwyczaj są dużo tańsze od restauracji i co ważne – mają świeże jedzenie, w przeciwieństwie do knajp „typowo dla turystów”.
12. Wykorzystuj zniżki – to nie wstyd korzystać z kuponów i ofert, które otrzymasz lub znajdziesz. Jeśli przysługują Ci jakieś zniżki, nie wahaj się ich wykorzystywać – dotyczy to zazwyczaj seniorów i ich biletów do muzeów, parków rozrywki czy innych miejsc.
13. Szukaj darmowych atrakcji – nie za wszystko trzeba płacić. W wielu miejscach organizowane są darmowe wycieczki lub inne atrakcje, np. spacer z przewodnikiem publicznym po mieście.
14. Negocjuj – to żaden wstyd. Dobre negocjacje są korzystne dla obu stron!
Powodzenia
MS
Comments (0)