Co robić, gdy ugryzie cię kleszcz
Co robić, gdy ugryzie cię kleszcz
Coraz więcej czasu spędzamy w przydomowym ogródku lub gdzieś na łonie natury. Pamiętajmy jednak, że z takimi wyprawami wiąże się także zwiększone ryzyko ukąszenia kleszcza, który żywi się krwią i atakuje zarówno ludzi, jak i zwierzęta.
Kleszcze, pomimo niewielkich rozmiarów mogą być bardzo niebezpieczne i przenosić różne choroby odkleszczowe. Uwagę kleszczy zwraca przede wszystkim zapach potu, wydzielane przez nas ciepło oraz wibracje związane z ruchem i przemieszczaniem się. Co ważne, kleszcze najczęściej atakują te miejsca na naszym ciele, które są najdelikatniejsze, w tym m.in. zgięcia stawów, miejsca za uszami i w pachwinach. Warto pamiętać, że kleszcze są niebezpieczne dla naszego zdrowia z uwagi na ryzyko przenoszenia niebezpiecznych patogenów, a ich ukąszenie może grozić zakażeniem takimi chorobami, jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu.
Jakie są objawy po ukąszeniu kleszcza?
Pierwszym objawem, który może sygnalizować ukąszenie kleszcza, jest rumień wędrujący, pojawiający się na ciele po około 7 dniach od ugryzienia przez kleszcza. Co ważne, pacjenci zazwyczaj nie skarżą się na swędzenie po kleszczu, ból lub podrażnienie, w związku z czym kleszcz może znajdować się w ich ciele nawet przez kilka dni. Niestety, nawet u 60% osób zakażonych boreliozą rumień wędrujący w ogóle się nie pojawia, a chorobę sugerują objawy charakterystyczne dla grypy lub przeziębienia, takie jak: ból głowy, bóle kostno-stawowe i mięśniowe, stan podgorączkowy, zmęczenie i ogólne osłabienie organizmu, zaburzenia słuchu i wzroku, skoki ciśnienia tętniczego czy zaburzenia rytmu serca.
Jak wyciągnąć kleszcza?
Jeżeli zauważymy, że ugryzł nas kleszcz, należy jak najszybciej usunąć go z powierzchni naszego ciała. Istotne jest, by zrobić to prawidłowo. Po pierwsze, musimy chwycić go jak najbliżej skóry i jednym, szybkim ruchem wyciągnąć do góry, bez konieczności wykręcania. Następnie miejsce ukąszenia dezynfekujemy. Co ważne, jeśli podczas wyciągania kleszcza urwiemy jego główkę, wówczas należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który w znieczuleniu miejscowym natnie skórę i usunie pozostałą część kleszcza. Pamiętajmy, by podczas usuwania kleszcza nie smarować go żadnymi preparatami i nie wyciskać. Możemy w ten sposób narazić się na przedostanie się śliny kleszcza do rany, do której wnikają następnie wszystkie drobnoustroje.
Jak uniknąć ukąszenia kleszcza?
Wybierając się na łono natury pamiętajmy o kilku ważnych zasadach, które mogą nas ochronić przed kleszczami. Udając się do lasu pamiętajmy o ubieraniu odzieży z długimi rękawami i długimi nogawkami. Możemy stosować repelenty, które chronią ciało przed ukąszeniami owadów i kleszczy. Po powrocie z wycieczki dokładnie należy obejrzeć całą powierzchnię ciała, a w momencie, kiedy zaobserwujemy kleszcza w skórze należy szybko i prawidłowo usunąć go z powierzchni ciała.
Co ważne, jak do tej pory nie została opracowana szczepionka, która zapobiegałaby ukąszeniom kleszcza. Możemy jednak zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM).
MK
Comments (0)