Chroń pomidory
Chroń pomidory
Świeży pomidor z własnego ogrodu smakuje najlepiej, dlatego wiele osób stara się znaleźć choć mały kawałek ziemi za domem czy na balkonie, aby uprawiać swoje warzywa.
Okazuje się jednak, że uprawa pomidorów może stanowić wyzwanie. Rośliny te często padają ofiarami szkodników lub chorób. Sprawdź, w jaki sposób możesz uchronić je od infekcji i dodatkowo wzmocnić.
Poznaj najpopularniejsze choroby pomidorów:
◘ Zaraza ziemniaczana – to duże i twarde brązowe plamy, które wchodzą w głąb miąższu. Porażone przez chorobę owoce przestają dojrzewać i opadają z krzaczków, a chore pędy wyglądają na zwiędnięte.
◘ Alternarioza – ciemne, brunatne plamy, które lekko się zapadają, a ich brzeg jest mocno pofalowany. Źródłem choroby są najczęściej porażone resztki roślinne lub nasiona. Jej rozwojowi sprzyja także duża wilgotność i wysokie temperatury. Choroba atakuje nie tylko owoce, ale także pędy, liście oraz bulwy.
◘ Zgorzel – choroba grzybowa, która wywołana jest przez patogeny glebowe. Symptomem choroby są pojedyncze plamy. Wraz z jej rozwojem zaczynają gnić korzenie i szyjka korzeniowa, a cała roślina więdnie. Jeśli zaobserwujesz objawy choroby, warto jak najszybciej pozbyć się zakażonej rośliny z ogrodu.
◘ Brunatna plamistość liści – przewlekła choroba, która jest wywołana przez grzyby Clasporium fulvum. Mogą występować nie tylko w glebie. Symptomem brunatnej plamistości jest zmiana koloru liści pomidora. Zwykle rozpoczyna się od dołu rośliny. Plamy początkowo są żółte, a z czasem zmieniają się w brunatne. Na spodzie liści występuje natomiast charakterystyczny szary, fioletowy lub brunatny nalot.
◘ Szara pleśń – choroba jest wywołana przez patogen, który lubi dużą wilgotność i średnie temperatury. Objawia się na liściach przez szarozielone i żółte przebarwienia, a na owocach przez wodniste plamy. Cała roślina może się także pokryć szarym nalotem, który w natężeniu choroby, wygląda tak, jakby ją sklejał.
Naturalne opryski pomidorów
Zanim sięgniesz po sztuczne opryski, które mogą wpływać negatywnie na zdrowie, warto wybrać naturalne rozwiązania. Oto kilka sprawdzonych metod naszych babć:
◘ Drożdże – rozpuść kostkę drożdży piekarskich w 10 litrach wody. Gotową miksturę przelej do opryskiwacza. Stosuj ją regularnie, przynajmniej raz w tygodniu. Drożdże konkurują z chorobotwórczymi grzybami o miejsce i substancje odżywcze, tym samym wypierając je. Przez brak odpowiedniego środowiska i pożywienia, szkodliwe grzyby nie mają szansy na rozwój i stopniowo znikają z uprawy. Rośliny pozostają zdrowe, a ich odporność na choroby jest lepsza.
◘ Pokrzywa – zbierz kilogram świeżych roślin lub 200 g suszonych i zalej 10 litrami wody. Gnojówkę zostaw na ok. 2-4 tygodnie w celu fermentacji. Po tym czasie będzie gotowa do użycia. Gnojówkę należy odcedzić i rozcieńczyć ją z wodą w proporcjach 1:20.
◘ Mleko – rozcieńcz świeże mleko o niskiej zawartości tłuszczu z wodą w proporcjach 1:5, a następnie opryskaj dokładnie rośliny.
◘ Skrzyp – zbierz 500 g zielonych liści lub 100 g suszonego ziela i zalej 5 litrami wody. Po sfermentowaniu – po ok. 3-4 tygodniach rozcieńcz taką gnojówkę wodą w stosunku 1:5. Ze względu na zawartość krzemu, skrzyp wzmacnia rośliny przez co stają się one bardziej odporne na choroby, dodatkowo odstrasza również mszyce.
Ekologiczne opryski można stosować częściej niż te, sztuczne. Nie tylko chronią rośliny, ale często wpływają także pozytywnie na ich rozwój. Warto je stosować regularnie, a zbiory będą zdrowe i obfite.
Powodzenia
MK
Comments (0)