Dzień Ojca w ciekawostkach
Dzień Ojca w ciekawostkach
„Jeden ojciec znaczy więcej niż stu nauczycieli”
George Herbert
18 czerwca w Stanach Zjednoczonych, a 23 czerwca w Polsce będziemy świętowali Dzień Ojca.
Dzień Ojca pojawił się na fali popularności Dnia Matki w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze obchody tego święta odbyły się 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton. Pomysłodawczynią była Sonora Smart Dodd — córka weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Chciała ona w ten sposób podziękować za trud opieki swojego ojca nad rodziną, który po śmierci matki samotnie wychowywał ją i pięcioro jej młodszego rodzeństwa. Wydarzenie miało charakter lokalny, a starania o wprowadzenie go na skalę krajową nie przyjęły się przez kolejnych kilka dekad. W 1966 r. prezydent Lyndon B. Johnson oficjalnie ustanowił Dzień Ojca świętem państwowym, a w 1972 roku oficjalnie zatwierdzono jego obchody w trzecią niedzielę czerwca.
W Polsce pierwsze obchody Dnia Ojca miały miejsce w 1965 roku. Corocznie święto to wypada w tym samym terminie – 23 czerwca. W tym dniu córki i synowie wyrażają wobec swoich ojców wdzięczność, składając im życzenia, wręczając laurki lub kartki, obdarowując ich prezentami albo spędzając z nimi czas.
Na świecie Dzień Ojca obchodzony jest w bardzo różnych terminach:
▸ w Wielkiej Brytanii i Holandii w trzecią niedzielę czerwca;
▸ w Austrii przypada w drugą niedzielę czerwca;
▸ w Litwie świętujemy w pierwszą niedzielę czerwca;
▸ w Hiszpanii, Portugalii i Włoszech przypada na 19 marca (w dzień św. Józefa);
▸ w Niemczech obchodzony jest zawsze w dniu uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, który przypada na 39. dzień po Niedzieli Wielkanocnej;
▸ w Rosji – 23 lutego.
▸ w Danii tego samego dnia co Dzień Konstytucji, czyli 5 czerwca;
▸ w Chinach 8 sierpnia, ponieważ osiem brzmi jak ba, 8 miesiąc, 8 dzień (ba, ba) brzmi podobnie jak potoczne określenie „tata” – ba-ba.
W wielu krajach Dzień Ojca obchodzi się w domowym zaciszu, gdzieś przy grillu czy na rodzinnym obiedzie. Istnieją również takie miejsca na świecie, w których ta uroczystość wiąże się z innymi tradycjami i konkretnymi sposobami spędzania czasu z tatą.
▸ W Niemczech jest to dzień wolny od pracy. Ojcowie celebrują swoje święto głównie pijąc piwo w grupach znajomych, a nawet jeżdżąc na piwnych rowerach lub spacerując z wypełnionymi tym trunkiem wózkami.
▸ W Tajlandii ojcowie dostają uznawane za „męskie” kwiaty Canna, które mają chronić obdarowaną osobę przed wszelkim złem.
▸ W Rosji organizowane są tego dnia parady wojskowe na cześć wszystkich ojców.
▸ W Meksyku odbywa się bieg o nazwie Carrera del Dia del Padre, w którym biorą udział ojcowie wraz ze swoimi pociechami.
▸ W Finlandii ojców obdarowuje się własnoręcznie wykonanymi prezentami oraz przynosi się im śniadanie do łóżka.
▸ W Japonii w Dzień Ojca je się posiłek z kraba lub krewetek. Dzieci najczęściej dają tacie w prezencie szklankę do piwa lub pudełko pełne cukierków.
▸ Dzień Ojca w RPA świętuje się piknikiem i wyjściem z tatą na ryby, które później spożywa się podczas kolacji.
▸ W kilku krajach Dzień Ojca wiąże się ze skandynawską ludową opowieścią o Ojcu Szkielecie (tj. Stommefader), który biega przez las, krzycząc, że diabeł połknął jego syna. Dlatego w Norwegii w Dniu Ojca o północy mężczyźni biegają ulicami miast, odgrywając tę scenę. Podobnie jest w Kanadzie, gdzie takie przedstawienia mają miejsca na cmentarzach.
▸ W Urugwaju z okazji tego święta, by okazać ojcom wdzięczność, wiesza się na drzwiach domu figurę Ojca Szkieleta (tj. Padre Esqueleto).
▸ W Australii w Dzień Ojca wręczana jest Nagroda Ojca Roku. Dostaje ją rodzic, który przysłużył się całej społeczności i inspiruje innych swoimi sukcesami lub zachowaniem. Do nagrody każde dziecko może nominować własnego tatę.
Pomysły na prezent z okazji Dnia Ojca:
▸ skarpetki
▸ notes, dziennik do zapisywania
▸ akcesoria grillowe
▸ akcesoria do telefonu
▸ akcesoria do golenia/pielęgnacji brody
▸ kosmetyki
▸ praktyczne gadżety.
Wszystkim Tatom życzymy dużo zdrowia, miłości i cierpliwości. Żyjcie nam 100 lat!!!
MK
Comments (0)