Brzoskwinie – owoce pełne szczęścia
Brzoskwinie – owoce pełne szczęścia
Brzoskwinie kojarzą nam się z latem. Mają piękny kolor, są słodkie i soczyste, a przy tym bardzo zdrowe, ponieważ mają mało kalorii.
Brzoskwinia najprawdopodobniej pochodzi ze środkowych i północno-wschodnich Chin, a jej właściwości doceniono już 4000 lat temu. Co ciekawe długo uważano ją za owoc przeklęty. Dziś stosowana jest jako surowiec zielarski, kosmetyczny, dodatek kulinarny, ale także jako roślina ozdobna.
Brzoskwinie są cennym źródłem beta-karotenu i błonnika. Zawierają też sporo witamin z grupy B, witaminę PP i nieco C. Surowe brzoskwinie w niespełna 90% składają się z wody. Podczas suszenia zachowują wszystkie wartościowe składniki. Dzięki temu dostarczają organizmowi cennych pierwiastków, witamin i błonnika, dlatego też znalazły się m.in. w ekwipunku Neila Armstronga, pierwszego człowieka, który stanął na Księżycu. Wystarczy zjeść kilka suszonych owoców na drugie śniadanie, a poprawi się stan naszych kości i wygląd skóry. Kobiety w okresie menopauzy lub zagrożone osteoporozą powinny stale jeść suszone brzoskiwinie. Potas zawarty w nich przyspieszy również wydalanie nadmiaru wody z organizmu, zmniejszając tym samym obrzęki i odciążając układ krążenia. Zaleca się je szczególnie osobom palącym i cierpiącym na zgagę. Ponieważ suszone owoce konserwowane są dwutlenkiem siarki, który jest silnym alergenem i może powodować u alergików ataki astmy należy pamiętać, by przed jedzeniem wszystkie suszone owoce dokładnie umyć pod bieżącą wodą. Suszone brzoskwinie nie poleca się jednak osobom chorym na cukrzycę oraz odchudzającym się, ponieważ zawierają więcej cukru, jak świeże owoce i są wysokokaloryczne.
Prozdrowotne działanie brzoskwini to:
•Brzoskwinie pomagają zwalczyć nowotwór piersi. Spożywanie owoców hamuje rozwój nowotworu i zapobiega przerzutom.
•Ponieważ składają się w większości z wody działają moczopędnie i oczyszczają organizm z toksyn. Ma to pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu moczowego oraz nerek. To ważne dla chorych na reumatyzm i nerki. Nie zawierają tłuszczu i sodu, więc warto je polecić osobom z nadciśnieniem i wysokim poziomem cholesterolu.
•Brzoskwinie zawierają duże ilości błonnika. Błonnik przyspiesza perystaltykę jelit oraz pomaga w walce z zaparciami.
•Owoce polecane są także chorym na anemię, ponieważ zwiększają produkcję czerwonych krwinek.
•Świeże brzoskwinie mają niski indeks glikemiczny (35), dlatego też mogą być spożywane przez cukrzyków. Są również lekkostrawne, gdyż składają się głównie z wody. Jedna brzoskwinia to tylko 40-50 kcal
•Owoce te polecane są kobietom w ciąży. Dzięki zawartości potasu, pomagają w zwalczaniu zmęczenia, skurczy oraz zawrotów głowy. Brzoskwinie wpływają pozytywnie także na prawidłowy rozwój dziecka. Działają korzystnie na kształtowanie się kości, zębów, mięśni, chrząstek i żył noworodków.
Brzoskwinie mogą być przetwarzane na różne sposoby. Z owoców możemy przygotować dżemy, przeciery, kompoty, możemy je zamrozić i suszyć. Jeżeli chodzi o przechowywanie świeżych owoców to należy pamiętać, że brzoskwinie zerwane przedwcześnie tracą swój niepowtarzalny smak. Owoce trzymane w lodówce wytrzymają około 5 dni. Aby na długo zatrzymać świeżość tych owoców najlepiej przechowywać je w chłodniach.
Ponieważ brzoskwinie mają korzystny wpływ na naszą skórę znalazły także zastosowanie w kosmetyce. Miąższ brzoskwiń zawiera kwasy AHA i witaminę C i E i beta-karoten. Zawarta w brzoskwini witamina C doskonale wzmacnia odporność skóry oraz wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiegając ich pękaniu i tworzeniu się pajączków. Witamina A i E odpowiadają za jędrność i gładkość skóry. Ekstrakt z miąższu ma także właściwości tonizujące, nawilżające i odmładzające. Z pestek brzoskwini wyrabia się olej, który ma delikatny migdałowy zapach. Polecany jest dla cery dojrzałej, wrażliwej i podrażnionej, szybko się wchłania nie pozostawiając uczucia tłustości. Olej z pestek brzoskwini stosuje się jako bazę do masażu w zabiegach aromaterapii, używany jest jako dodatek do kosmetyków nawilżających, przeciwzmarszczkowych, do cery wrażliwej, a także do mydła oraz szamponów do włosów. Oczywiście można także przygotować maseczkę ze świeżych owoców. Wystarczy wymieszać rozgniecioną brzoskwinię z łyżką jogurtu naturalnego oraz odrobiną miodu i położyć na twarz. Maseczka poprawi kondycję skóry wysuszonej na słońcu i wietrze.
Brzoskwinie w syropie
•1.5 kg brzoskwiń
•1 cytryna
•80 dkg cukru
•1 litr wody
Brzoskwinie umyć, sparzyć wrzątkiem i obrać ze skórki, przekroić na połowę, wypestkować. Połówki owoców ułożyć w słoikach wypełniając je dokładnie, ale bez uciskania owoców. Wodę z cukrem zagotować. Do tak przygotowanego syropu dodać sok z cytryny. Gdy syrop wystygnie zalać nim brzoskwinie do połowy słoika, bo podczas pasteryzacji owoce puszczą sok. Słoiki zakręcić i pasteryzować 30 minut.
CONCILIO
Comments (0)