Żurawina
Żurawina
Żurawina to gatunek rośliny o ogromnym potencjale leczniczym. Stosowanie żurawiny w infekcjach dróg moczowych po raz pierwszy wykazano już w 1840 roku. Posiada także liczne właściwości odżywcze.
Żurawina to owoc pochodzący z Ameryki Północnej. Jej zdrowotne właściwości zostały docenione przez rdzennych Indian amerykańskich. Podobno dziką żurawinę spożywali także żeglarze z Nowej Anglii, aby zapobiec szkorbutowi. Naturalnym środowiskiem dla żurawiny są torfowiska wysokie, w jakie zamieniają się zarastające roślinnością zbiorniki wodne. To specyficzne podłoże sprawia, że gromadzą się w niej w dużym stężeniu substancje o wyjątkowych właściwościach zdrowotnych, czyli proantocyjanidyny. Prócz właściwości aseptycznych żurawina ma też zalety odżywcze – jest m.in. bogatym źródłem witamin A, C i witamin z grupy B. Ma w swym składzie też białko, węglowodany, cukier, błonnik i tłuszcz. Najwięcej substancji odżywczych i leczniczych zawierają świeże owoce.
Żurawina jest bardzo bogata w bioaktywne związki roślinne i przeciwutleniacze, zwłaszcza polifenole takie, jak: kwercetyna, mirycetyna, peonidyna i kwas ursolowy, który jest składnikiem wielu tradycyjnych leków ziołowych i ma silne działanie przeciwzapalne.
Właściwości lecznicze i prozdrowotne żurawiny obejmują:
•sprawdza się przy infekcjach dróg moczowych – badania wykazały, iż żurawina zmniejsza przyczepność bakterii E. coli do ścianek dróg moczowych, jednocześnie zmniejszając ilość tych bakterii w moczu. Ponadto żurawina może zmniejszać podatność na zapalenie dróg moczowych, przez co jest zalecana starszym kobietom.
•pomaga zapobiegać infekcjom pęcherza moczowego u osób mających problemy z całkowitym opróżnianiem pęcherza, z założonym cewnikiem czy z zaburzeniami neurologicznymi, czyli w przypadkach, w których ryzyko infekcji jest bardzo duże.
•zapobiega wrzodom żołądka – substancje zawarte w żurawinie powstrzymują niektóre bakterie wywołujące wrzody żołądka przed osadzaniem się na ściankach układu trawiennego, np. żurawina powstrzymuje osadzanie się bakterii Helicobacter pylori w śluzówce żołądka.
•zmniejsza ryzyko chorób dziąseł – wyciąg z żurawiny zmniejsza o 60% osadzanie się na dziąsłach bakterii najczęściej spotykanych w jamie ustnej. Redukuje to ilość patogennych bakterii w jamie ustnej i zmniejsza zapadalność na choroby przyzębia i choroby dziąseł.
•zmniejsza ryzyko chorób serca – flawonoidy w żurawinie są bardzo podobne do tych w czerwonym winie, dlatego jej spożywanie daje doskonałe efekty w zapobieganiu chorobom serca. Związki zawarte w żurawinie powstrzymują tworzenie się zakrzepów i mają korzystny wpływ na rozszerzenie się naczyń krwionośnych.
•zmniejsza skutki wylewu lub zakrzepu – ma zdolność ochrony komórek mózgowych przed uszkodzeniami, które zdarzają się podczas wylewu czy zakrzepu.
•zapobiega utlenianiu się cholesterolu, co zmniejsza ryzyko arteriosklerozy i zapychania się naczyń krwionośnych.
•zmniejsza ryzyko chorób przewlekłych, zmniejszając stres oksydacyjny w wyniku przewlekłego zapalenia, dzięki zawartości przeciwutleniaczy.
Produkty zawierające żurawinę należy stosować zgodnie z wymaganiami producenta i wytycznymi lekarza oraz nie zażywać przeterminowanych specyfików. Przeciwskazania do stosowania żurawiny dotyczą przede wszystkim kobiet w ciąży. Ponieważ owoce zawierają szczawiany, dlatego trzeba skonsultować z lekarzem. Ponadto szczawiany mogą utrudniać wchłanianie niektórych związków mineralnych, w tym wapnia z diety, dlatego powinny na żurawinę uważać też osoby, które mogą cierpieć na niedobór wapnia w organizmie. Żurawiny nie powinny spożywać osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe zawierające warfarynę. Substancje zawarte w żurawinie mogą utrudniać usuwanie tej substancji z organizmu, co może przyczynić się do występowania krwotoków.
Owocowy mus
•3 jabłka
•3 gruszki
•1 szklanka żurawiny
•1 cukier waniliowy
•1 łyżka cukru
•szczypta cynamonu
•płatki migdałowe
•bita śmietana
Jabłka i gruszki obieramy, wycinamy gniazda nasienne i kroimy w kostkę. Przekładamy do garnka, dodajemy żurawinę i gotujemy aż owoce zmiękną. Ugotowane miksujemy na mus. Do musu dodajemy cukier waniliowy, cynamon oraz dosładzamy do smaku, studzimy. Przed podaniem wierzch można posypać płatkami migdałowymi i bitą śmietaną.
CONCLIO
Comments (0)