Olej z nasion moreli
Olej z nasion moreli
Olejek z pestek moreli jest bogaty w witaminę B17 zwaną inaczej amigdaliną,
która jest popularnym składnikiem
diety stosowanej w terapii raka.
Ponieważ nasza planeta, a co za tym idzie nasza żywność jest coraz bardziej zanieczyszczona, szukamy nowych źródeł witamin i mikroelementów, nie tylko w produktach, które spożywamy, ale także tych, które używamy do pielęgnacji naszego ciała. Dziś o oleju z nasion moreli (apricot kernel oil).
Ten lekki olej, jak sama nazwa wskazuje uzyskiwany jest z nasion moreli i używany jest przede wszystkim jako olej do masażu, gdyż dzięki niemu nasza skóra wygląda zdrowiej i staje się bardziej miękka. Jeżeli chodzi o pochodzenie pestek to głównym dostawcą jest Turcja (choć morele pochodzą z Chin i tam olej używano jako remedium na guzy i wrzody), gdzie uprawia się najwięcej drzew morelowych. Oprócz tego kraje centralnej Azji oraz basenu Morza Śródziemnego eksportują te owoce. Najlepszy jest oczywiście ten organiczny z pierwszego tłoczenia na zimno (cold pressed).
Olej morelowy dzielimy na:
• jadalny – używany do gotowania, zwłaszcza deserów (podobny do słodkiego oleju migdałowego)
• kosmetyczny – używany zewnętrznie do masażu.
Olej ma jasnożółty kolor, choć czasem, ze względu na proces produkcji może przybierać ciemniejszą barwę. Smakuje lekko orzechowo, przypomina smak migdałów i jest idealny do produkcji, np. marcepana. Jest także bogatym źródłem tłuszczy nienasyconych.
Jakie są właściwości oleju morelowego?
• jest świetnym nawilżaczem (nawilża wysuszoną skórę),
• działa przeciwzapalnie (przeciwdziała lub zmniejsza zapalenia, zarówno gdy go zjadamy lub nakładamy),
• opóźnia efekty starzenia (dostarcza witaminy i mikroelementy skórze pozwalając zachować jej młodzieńczy wygląd),
• działa antybakteryjnie (zwłaszcza jeżeli nasączymy nim produkty np. materiały, gdzie łatwo gromadzą się bakterie),
• działa antyseptycznie (zmniejsza ryzyko infekcji otwartych ran i skaleczeń),
• jest przeciwutleniaczem (chroni skórę przed uszkodzeniami przez wolne rodniki).
Ze względu na benefity olej może być wykorzystywany jako:
• olejek do nawilżania skóry, zwłaszcza dla osób z delikatną i wrażliwą cerą, gdyż nie powoduje podrażnień i wnika głęboko do skóry. Może być używany do masażu lub jako nawilżacz po kąpieli. Świetnie sprawdza się jako składnik delikatnych mydełek. Jeżeli chodzi o cerę to jest lekki, poprawia jej kolor, redukuje zmarszczki i pojawianie się plam.
• olejek do pielęgnacji włosów, gdyż powoduje ich wzrost (zawiera witaminę E), zmniejsza problemy skóry czaszki, nadaje włosom blask bez efektu „tłustych włosów”, może być używany w zabiegach ciepłymi olejkami (hot oil treatment), zmiękcza włosy, co ułatwia ich rozczesywanie.
• olejek pod oczy, gdyż redukuje cienie pod oczami, opuchliznę i wzmacnia skórę, redukuje pojawianie się zmarszczek. Dobra alternatywa dla kremów pod oczy.
• olej spożyczy, który poprawia pracę serca i kondycję żył. Zapobiega również ryzyku ataku serca.
Olejek morelowy jest bezpieczny dla większości alergików. Substancją, która może powodować niepożądane reakcje jest amygdalin (amigdalina), która w naszym ciele przekształca się w trujący cyjanek, ale jak w większości olejów jest ona usuwana podczas procesu produkcji.
Przechowując olej morelowy należy pamiętać, aby trzymać go w ciemnym i chłodnym miejscu (jest wrażliwy na światło i wysoką temperaturę, przez co może szybciej zjełczeć). Jeżeli trzymamy olej w spiżarce to zachowuje świeżość od 6 miesięcy do roku, jeżeli zaś przetrzymujemy go w lodówce możemy znacznie przedłużyć okres przydatności.
IB