Dzień Kobiet czyli kwiatek nie tylko dla Ewy
Dzień Kobiet czyli kwiatek nie tylko dla Ewy
Tak, tak mają rację ci, którzy twierdzą, że święto to ma swój socjalistyczny rodowód. Po raz pierwszy bowiem było obchodzone 28 lutego 1909 roku w Nowym Jorku (w następnym roku był to już 8 marca), a ustanowione zostało przez Socjalistyczną Partię Ameryki po strajkach i zamieszkach z udziałem kobiet w tym mieście.
W Polsce z kolei Dzień Kobiet był popularnym świętem w czasach PRL-u. Od lat 70. do 1993 roku symbolem 8 marca były kwiaty, na początku goździki, a potem tulipany, wręczane każdej pracującej w danym zakładzie pani oraz drobne prezenty (zazwyczaj były to produkty trudno dostępne), jak rajstopy, ręczniki, mydło, ściereczki, kawa. Było to święto obowiązkowe, podczas którego „publikowano portrety kobiet z różnych sektorów życia gospodarczego” oraz przypominano obywatelom o „przywiązaniu do Państwa Ludowego, miłości do wielkich idei pokoju i socjalizmu”.
Ale święto kobiet w swym założeniu ma zwracać uwagę także na inne aspekty związane z byciem kobietą. Przede wszystkim nawiązuje ono do międzynarodowego ruchu sufrażystek, które wywalczyły przyznanie praw wyborczych kobietom. Ruch sufrażystek był także bezpośrednio związany z innym ruchem – feministkami, które z kolei walczyły o równouprawnienie kobiet w wielu innych dziedzinach życia.
Organizacja Narodów Zjednoczonych także poparła ideę obchodzenia święta upamiętniającego kobiety i wzywała do zaprzestania dyskryminacji oraz udzielania wsparcia kobietom, aby mogły w pełni uczestniczyć w życiu społeczno-politycznym. Dlatego, drodzy panowie, odrzućcie na bok wszelkie przesądy, bo w końcu, gdyby nie kobiety, nie byłoby was na tym świecie i w tym szczególnym dniu uhonorujcie wasze panie: mamy, żony, siostry, babcie czy córki. Sprawcie im niespodziankę, podarujcie przysłowiowy kwiatek dla Ewy lub po prostu zróbcie dla nich coś miłego.
A jeżeli nadal przeszkadzać wam będzie rodowód Dnia Kobiet to pamiętajcie, że antropolodzy wywodzą jego początki ze starożytności, a konkretnie za pierwowzór uważa się rzymskie Matronalia, święto przypadające na pierwszy tydzień marca, a związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia. Co, mamy nadzieję, będzie także waszym udziałem.
O i jeszcze jedna uwaga. Święto wszystkich pań nadal celebruje się w następujących państwach: Albania, Algieria, Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Bułgaria, Burkina Faso, Kamerun, Chiny, Chorwacja, Kuba, Laos, Kazachstan, Kirgistan, Macedonia, Mołdawia, Mongolia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowenia, Tadżykistan, Ukraina, Uzbekistan, USA, Wietnam, Włochy, Węgry i Zambia.
IB