Jedzenie wspomagające spalanie tłuszczu
Jedzenie wspomagające spalanie tłuszczu
Pogoda wiosenna na zewnątrz zachęca do spacerów i do zakładania mniejszej ilości ubrań, co powoduje, że wałeczki tłuszczu, jakie odłożyły się podczas zimowego rozleniwienia są widoczne. Proponujemy więc małe wiosenne porządki w naszych spiżarkach.
Oto co powinno znaleźć się w nich, jeżeli chcemy spalić nadmiar tłuszczyku.
Pestki dyni
Najlepiej zmiksować je z bazylią, parmezanem, czosnkiem i odrobiną oliwy z oliwek, jeżeli to konieczne i serwować z makaronem lub jako dodatek do potraw np. sałatek lub zup.
Zielona herbata
Oczywiście polecamy tradycyjny sposób parzenia tej zdrowej herbaty, gdyż dzięki niej nie tylko przyspieszymy metabolizm, ale także lepiej wypoczniemy w nocy.
Brukselka
Od dawna wiadomo, że warzywa z rodziny kapustnych ułatwiają spalanie tłuszczu. Brukselka najlepiej będzie smakować przypieczona z dodatkiem cebulki i pieczarek lub innych grzybów.
Suszone śliwki
To remedium na wszelkie zatwardzenia. Możemy jeść same, chociaż o wiele lepiej będą smakować jako dodatek do porannej owsianki lub jednej z kaszek, np. jaglanej lub quinoa.
Buraki ćwikłowe
Oczywiście tradycyjny polski sposób to przygotowanie barszczu czerwonego, ale można przecież zrobić sałatkę z różnokolorowych buraków pieczonych w piekarniku, pokrojonych w plasterki i przyprawionych lekkim sosem na bazie oleju i soku z cytryny z dodatkiem majeranku, a po wierzchu posypać kawałkami np. koziego serka. Inną wersją będzie hummus z dodatkiem buraczków. Przygotuj tradycyjny hummus i zmiksuj z nim kilka plasterków ugotowanych lub upieczonych czerwonych buraków.
Dynia
Po pierwsze dynię należy odpowiednio przygotować, czyli najlepiej upiec w piekarniku połówki oprószone solą i pieprzem oraz pokropione oliwą z oli-
wek. Z takim dyniowym spaghetti świetnie współgrają duszone jarzyny, pomidory, cebula, oliwki, bazylia i oregano.
Kiwi
Świetnie współgra smakowo z innymi owocami jako składnik sałatek owocowych, zwłaszcza w połączeniu z bananami, cytrusami, rodzynkami.
Fenkuł
Jeżeli podajemy fenkuł surowy to bulwę należy cieniutko pokroić, do tego dodajemy pomarańczę. Sos, to typowy sos oliwkowy, czyli oliwa z dodatkiem soku z cytrusów sól i pieprz. Jako dodatek do sałatki można też dodać żurawinę lub rodzynki. Jeżeli zapiekamy go to wystarczy pokroić bulwy na ćwiartki pokropić oliwą z oliwek i octem balsamicznym, jest wtedy znakomitym dodatkiem do kurczaka, ryb lub owoców morza.
Jabłka
W zimie najlepiej smakują jabłka zapiekane z dodatkiem cynamonu, orzechów i miodu.
Grzyby
Oczywiście przygotowujemy na różne sposoby: gotujemy, zapiekamy, smażmy. Świetnie będą smakować duszone w sosie pomidorowym lub pieczone aż będą chrupkie i wtedy można dodawać je jako jeden ze składników sałatek.
Ciemnozielonolistne warzywa
Wszystkie warzywa o ciemnych liściach, takie jak szpinak czy jarmuż najlepiej wykorzystać jako składnik sałatek.
Ostre papryczki
Jako przyprawa do sosów sałatkowych, dań mięsnych, zapiekanek lub gulaszy.
Cytryny
Po prostu nie można bez nich żyć, dlatego są dodatkiem lub składnikiem wielu, wielu dań i potraw.
Kefir
Idealny z owocami jako lekka „przegryzka” lub składnik lekkich sosów sałatkowych oraz dipów ziołowo-jarzynowych.
Quinoa
Jedno z najpopularniejszych „antycznych ziaren” ponownie odkrytych w naszych XXI-wiecznych kuchniach. Kasza ta może być podawana jako dodatek do mięs, może być składnikiem deserów, sałatek itd.
IB