Jak przeżyć Lany Poniedziałek w Chicago…
Jak przeżyć Lany Poniedziałek w Chicago…
W Wietrznym Mieście praca kocha nas także w Lany Poniedziałek. Nasza wiedza o tradycjach wielkanocnych w Chicago pochodzi z rodzinnych przekazów, z obserwacji zwyczajów naszych sąsiadów oraz z bogatej oferty honorowania znanych i mniej znanych tradycji w Muzeum Polskim w Ameryce.
Przed świętami można zapisać dzieci i dorosłych na spotkania z pokazami sztuki zdobienia pisanek w tej muzealnej placówce. Przy okazji można usłyszeć barwne opowiadania o zwyczajach wielkanocnych, pielęgnowanych nie tylko na Podlasiu, czy na Podhalu. A góralski konkurs koszyczka wielkanocnego nie ma sobie równych. Znane są legendy małopolskie. Jednak niewielu z nas wie, że do dziś mury klasztoru sióstr Norbertanek na krakowskim Zwierzyńcu kryją wiele tajemnic. Podczas napadów tatarskich siostry zakonne uciekały piechotą na pobliski Sikornik. Dzisiaj to Wzgórze św. Bronisławy, tam ocaliły życie.
W zapisach ksiąg klasztornych znajdujemy legendę „dzwonu topielców”. Ten dzwon, mimo pęknięcia, raz w roku wzywa do modlitwy w intencji dusz topielców, którzy stracili życie w nurtach Wisły. W wielkanocny poniedziałek do klasztoru na Zwierzyńcu zmierza procesja Arcybractwa Męki Pańskiej. Na dziedzińcu klasztornym z honorami wita ich ksienia zakonu. Arcybractwo działa z przerwami od 1595 roku, aktualnie na świeckich zasadach przy kościele Franciszkanów w Krakowie. Do tego bractwa należeli krakowscy zamożni mieszczanie, kardynałowie oraz królowie.
Uczestnicy arcybractwa powołani są do rozważania Męki Pańskiej. Przywilejem Bractwa, nadanym przez króla, było prawo wykupu w Wielki Czwartek kilku dłużników z krakowskich więzień. Ponadto raz w roku bracia mogli wnioskować o prawo łaski, aby uratować od kary śmierci jednego skazańca. Ocalony szedł potem w procesji wielkanocnej. W Wielki Piątek Arcybractwo odbywa procesję do siedmiu wybranych kościołów krakowskich. Wraz z mieszkańcami Krakowa i licznymi grupami turystów zagranicznych można wybrać się także na odpust. To Emmaus na Zwierzyńcu. Od 1696 roku tradycje te starają się utrzymywać władze starego, królewskiego grodu, a sprzyjają im artyści i młodzież.
W Wietrznym Mieście najmniej uwagi poświęcamy przekazom historycznym. Jesteśmy zajęci pracą, wysyłką pomocy najbliższym i krótkim świątecznym oddechem. Czy zdążymy podzielić się święconym jajkiem? Czy zamiast wesołej tradycji Lanego Poniedziałku, wieczorem, po pracy opłukamy się tylko pod prysznicem? Najlepiej może udać się relaks w scenerii domowej łazienki z nowiutkimi, częściowo spłaconymi płytkami w najmodniejszych kolorach tej wiosny.
Wesołych Świąt! Happy Easter!
BM Żmudka
Adres do korespondencji:
barmez@gmail.com
Comments (0)