Zmiany w prawie – 3 lata więzienia za obrażenie LGBT
Zmiany w prawie – 3 lata więzienia za obrażenie LGBT
Nowa koalicja rozpoczyna walkę z \”mową nienawiści\”. Zgodnie z najnowszymi zmianami prawa za komentarz wobec LGBT, który zostanie uznany za \”obraźliwy\”, będzie można trafić do więzienia na kilka lat.
Ugrupowania lewicowe od początku działania rządu naciskały na wprowadzenie surowszych przepisów dotyczących tzw. mowy nienawiści. W środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczący zmian w Kodeksie Karnym właśnie w tej kwestii.
Projekt rozszerza listę powodów dyskryminacji o kryteria takie jak niepełnosprawność, wiek, płeć, orientację seksualną i tożsamość płciową. Według projektu, wprowadzenie proponowanych rozwiązań ma zapewnić wzmocnioną i pełną ochronę prawną przed stosowaniem przemocy lub groźbą bezprawną, nawoływaniem do nienawiści, znieważaniem i naruszaniem nietykalności cielesnej ze względu na niepełnosprawność, wiek, płeć, orientację seksualną lub tożsamość płciową pokrzywdzonego.
Zmieniony artykuł 199 kodeksu karnego miałby brzmieć:
„Osoba, która stosuje przemoc lub groźbę bezprawną wobec grupy ludzi lub jednostki z powodu ich przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub z powodu ich bezwyznaniowości, niepełnosprawności, wieku, płci, orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.
Ponadto, zapisy dotyczące płci, orientacji seksualnej oraz tożsamości płciowej zostały dodane do artykułu 256, który obejmuje m.in. nawoływanie do nienawiści, oraz do artykułu 257, który dotyczy znieważania.
Po przyjęciu zmian, każda osoba znieważająca kogoś z powodu m.in. bezwyznaniowości, orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej będzie podlegać karze do 3 lat więzienia.
W opisie projektu podkreślono, że zmiany mają na celu \”wzmocnienie ochrony prawnej przed przestępczymi działaniami motywowanymi przesłankami dyskryminacyjnymi ze względu na niepełnosprawność, wiek, płeć, orientację seksualną i tożsamość płciową\”.
Celem jest bardziej skuteczne i efektywne ściganie czynów \”motywowanych przesłankami dyskryminacyjnymi oraz zwiększenie ochrony prawnej osób pokrzywdzonych takimi czynami\”, a także \”zapewnienie pełnej ochrony wszystkim mniejszościom szczególnie narażonym na dyskryminację, uprzedzenia i przemoc\”.
This page imported from Bejsment