Pietruszka – nie tylko ozdoba talerza
Pietruszka – nie tylko ozdoba talerza
Pietruszka razem z marchewką, selerem i porem wchodzi w skład tzw. włoszczyzny, na bazie której przygotowuje się wywar do zup. Korzeń pietruszki pomaga w dolegliwościach układu pokarmowego, zaś natka pietruszki jest popularnym dodatkiem do zup, sosów, kanapek, zapiekanek i wielu innych potraw.
Korzeń pietruszki
W korzeniach pietruszki znajdują się m.in. flawonoidy (przeciwutleniacze, które chronią przed groźnymi chorobami), substancje śluzowe, związki cukrowe i sole mineralne. Jednak korzeń pietruszki, a także jej nasiona największym zainteresowaniem cieszą się ze względu na olejek eteryczny, który zawiera dwie substancje psychoaktywne o nazwie apiol i mirystycyna.
Korzeń pietruszki działa odkażająco oraz zmniejsza napięcie mięśni gładkich jelit i dróg moczowych, dzięki czemu wykazuje właściwości wiatropędne. Ponadto pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego, co ułatwia trawienie i przyswajanie pokarmów. W związku z tym korzeń pietruszki można stosować w zaburzeniach trawienia, które objawiają się brakiem łaknienia, wzdęciami czy bólami brzucha. Pietruszka to także jedno z warzyw zalecane w przebiegu przewlekłego zapalenia trzustki, w przewlekłych chorobach wątroby przy dobrej tolerancji tłuszczu, a także w diecie w dnie moczanowej. Korzeń pietruszki zwiększa ilość wydalanego moczu, dlatego w medycynie naturalnej stosuje się go w zmniejszonym wydalaniu moczu, obrzękach i kamicy moczowej, a także w stanach zapalnych nerek i pęcherza. W korzeniu pietruszki można znaleźć spore ilości potasu, który reguluje ciśnienie krwi i jest niezbędny do właściwego funkcjonowania układu nerwowego.
Nasiona pietruszki
Pietruszka zawiera duże ilości beta-karotenu oraz witaminy E. Działają one korzystnie m.in. na cerę. Wyciąg z pietruszki jest cennym składnikiem kosmetyków wykorzystywanych do wygładzania skóry, łagodzenia podrażnień cery, regeneracji popękanej skóry dłoni, regulacji pracy gruczołów łojowych w kosmetykach przeciw poceniu się. Tak więc olej najlepiej sprawdza się w pielęgnacji skóry dojrzałej, trądzikowej, w pozbyciu się blizn, rozstępów i przebarwień. Można go również stosować na zimno jako dodatek do potraw.
Natka pietruszki
Natka pietruszki jest jednym z najbardziej znanych ziół w kuchni polskiej. W kuchni wykorzystujemy najczęściej liście pietruszki płaskolistnej, o bardziej intensywnym smaku, a czasem używamy również pietruszki kędzierzawej, której smak i aromat jest delikatniejszy. Nać pietruszki jest jednym z najzdrowszych produktów roślinnych, jakie można znaleźć na talerzu.
100 g świeżej zielonej pietruszki zawiera ponad trzykrotnie więcej witaminy C niż owoce cytrusowe. Ponadto natka jest bardzo dobrym źródłem fiolianów oraz betakarotenu. Natka pietruszki jest także niskokaloryczna i ma bardzo niski indeks glikemiczny. Dodatkowo dostarcza pewnych ilości potasu, wapnia i żelaza. Zielona pietruszka pomaga zapobiegać niedokrwistości wynikającej z niedoboru żelaza. Połączenie żelaza, witaminy C oraz kwasu foliowego powoduje, że dodana do dania mięsnego lub spożyta samodzielnie znacząco zwiększy wchłanianie żelaza z diety. W związku z zawartością witaminy C oraz betakarotenu może świetnie wpływać na stan skóry i kondycję wzroku, szczególnie w połączeniu z tłuszczem roślinnym. Pietruszka odświeża oddech, działając skuteczniej niż mięta w walce z nieprzyjemnym zapachem z ust. Dzięki właściwościom przeciwutleniającym regularne spożywanie natki może zapobiegać występowaniu nowotworów, obniżać poziom cholesterolu, uszczelniać naczynia krwionośne. Dodatkowo pobudza wydzielanie śliny i soków żołądkowych, wspomagając trawienie i działa moczopędnie zmniejszając obrzęki. Z związku z jej właściwościami zmniejszającymi napięcie mięśni może łagodzić bóle menstruacyjne. Dzięki swoim właściwościom usuwającym przebarwienia można wykorzystać zielonolistną nać pietruszki do przygotowania rozjaśniającej maseczki na twarz. Wystarczy utrzeć ją w moździerzu z miodem i sokiem z cytryny do uzyskania pasty, nałożyć na kwadrans na twarz i zmyć chłodną wodą.
Natka pietruszki spożywana w niedużych ilościach nadaje się do spożycia u większości osób. Większe ilości niewskazane będą dla osób z chorobami nerek, ponieważ zawiera pewne ilości kwasu szczawiowego mogącego zwiększać ryzyko powstawania kamieni nerkowych. Unikać pietruszki (natki i korzenia) powinny osoby z alergią na pietruszkę.
Pietruszkowe pesto
- 2 pęczki natki pietruszki
- 1/4 szklanki nasion słonecznika
- 2 łyżeczki soku z cytryny
- 1 ząbek czosnku
- 4 łyżki dobrego oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek
- odrobina soli i pieprzu
- 1 łyżka parmezanu
Nasiona słonecznika podpraż lekko na suchej patelni i przestudź. Wszystkie składniki zblenduj na pastę. Pesto można przechowywać kilka dni w lodówce. Górę pesto warto zalać warstwą oleju, aby nie ciemniało.
CONCILIO
Comments (0)