Czy kolor słodkiej papryki ma znaczenie?
Czy kolor słodkiej papryki ma znaczenie?
Papryka słodka nazywana inaczej pieprzowcem rocznym jest niezwykle popularnym warzywem, które bardzo cenione jest przez konsumentów ze względu na charakterystyczny smak, wysoką wartość odżywczą oraz prozdrowotny wpływ na organizm człowieka.
Obecnie można spotkać paprykę, która występuje w kilku różnych kolorach, między innymi żółtym, zielonym, pomarańczowym, czerwonym, a nawet fioletowym. Papryka czerwona charakteryzuje się istotnie wyższą zawartością antyoksydantów, ma przeważnie wyższy poziom beta-karotenu (prowitaminy A), witaminy C, kapsantyny, kwercetyny i luteoliny w porównaniu z innymi kolorami papryk. Wszystkie rodzaje papryki mają natomiast podobną zdolność usuwania wolnych rodników DPPH oraz skutecznie zapobiegają utlenianiu cholesterolu i kwasu DHA podczas ogrzewania w wysokiej temperaturze. Papryka czerwona, żółta i pomarańczowa jest słodsza od papryki zielonej ze względu na wzrost zawartości glukozy w fazie dojrzewania. Z drugiej strony stężenie chlorofilu o szerokim spektrum aktywności biologicznej jest wyższe w niedojrzałej zielonej papryce.
Papryka słynie z dużej ilości prowitaminy A. Dodatkowo jest także dobrym źródłem witamin C oraz E. Poza tym zawiera spore ilości kwasu foliowego. Oprócz wielu witamin także polifenole, które odpowiadają za działanie antynowotworowe, a także związki hamujące starzenie komórek. Znajdziemy w niej także sporą ilość składników mineralnych. Nie brakuje w niej wapnia ani potasu. Obfituje również w żelazo, które jest bardzo ważne w profilaktyce anemii. Spore ilości zawartego w niej błonnika pokarmowego wpływają pozytywnie na układ pokarmowy. Niewielka kaloryczność papryki to kolejna jej zaleta, choć nie jest dobrym dodatkiem do lekkich diet, bo jest ciężkostrawna. Osoby, które mają problem z trawieniem pokarmów nie muszą jednak eliminować z diety papryki. Można wtedy próbować poddać ją obróbce termicznej. Za sprawą obecnych związków, papryka może wspomagać zdrowie układu krążenia, zmniejszać ryzyko nowotworów, wzmacniać kości, zwiększać odporność, zmniejszać ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych (np. udaru mózgu, choroby wieńcowej), obniżać ciśnienie tętnicze, zmniejszać rozwój ryzyka cukrzycy typu 2 i powikłań cukrzycowych (np. retinopatii cukrzycowej. Papryka słodka cechuje się niskim indeksem glikemicznym, który wynosi 32. Papryka jest jednym z najlepszych źródeł pokarmowych karotenoidów, czyli związków o wysokiej aktywności przeciwutleniającej. Zawiera głównie beta-karoten, beta-kryptoksantynę, kapsantynę, kapsorubinę, wiolaksantynę. Obecna w papryce w wysokich ilościach witamina C ułatwia przyswajanie żelaza. Dlatego też warto łączyć paprykę z innymi produktami roślinnymi, które są źródłem żelaza (np. nasionami roślin strączkowych, w tym z soją, ciecierzycą, soczewicą).
Papryka jest produktem żywnościowym, który jest dobrze tolerowany przez zdecydowaną większość konsumentów i dlatego może być ona regularnie włączana do diety jako jej zdrowy element. Niemniej jednak istnieje pewna grupa osób, która powinna znacząco ograniczyć spożycie papryki w diecie lub nawet całkowicie z niej zrezygnować. Są to przede wszystkim pacjenci ze schorzeniami przewodu pokarmowego (zwłaszcza wątroby i żołądka), zaburzeniami trawiennymi oraz alergią i nadwrażliwością na paprykę.
Paprykę można wykorzystywać w kuchni na wiele różnych sposobów. Nadaje się ona do spożywania na surowo, jak również można poddawać ją gotowaniu, grillowaniu, pieczeniu i smażeniu.
Z papryki można przygotowywać również zupy krem, pasty kanapkowe, sosy, można ją nadziewać, a nawet poddawać kiszeniu. Najlepszym sposobem na przechowywanie papryki świeżej jest umieszczenie jej w lodówce, ale można ją też zamrażać w woreczku do zamrażania lub hermetycznym pojemniku.
Papryka nadziewana
- 4 czerwone papryki
- 1 puszka ciemnej fasolki
- 1 ząbek czosnku
- 1 łyżeczka przyprawy cajun
- 250 g twarogu
Fasolkę z puszki przelej na gęste sitko. Warzywa zostaw na kilka minut do odcieknięcia. Ząbek czosnku rozgnieć w prasce. Do miski dodaj serek, przyprawę cajun, czosnek i dobrze wymieszaj wszystko, aby postała masa serowa. Papryki umyj i wytrzyj do sucha. Następnie przekrój wzdłuż na równe połówki i dokładnie oczyść z gniazd nasiennych. Ułóż na desce do krojenia i nadziewaj na zmianę serkiem oraz fasolką. Nadziane połówki papryk ułóż na rozgrzanej patelni grillowej lub ruszcie farszem do góry. Danie grilluj tylko na jednej stronie przez ok. 10 minut. Na koniec posyp po wierzchu przyprawą cajun i od razu podawaj.
CONCILIO
Comments (0)