Jagody i borówki – czas na dawkę zdrowia
Jagody i borówki – czas na dawkę zdrowia
Jagody są pyszne i zdrowe i wspomagają leczenie wielu chorób. Owoce te świetnie sprawdzają się także jako dodatek do deserów.
Jagody są prawdziwą skarbnicą wielu drogocennych składników odżywczych. Wykorzystywane są nie tylko świeże owoce, ale także suszone oraz liście. Dzięki nim można pozbyć się dolegliwości takich, jak:
♦ biegunka – najszybciej wyleczymy ją za pomocą soku z jagód lub naparu z liści jagód. Garbniki w nich zawarte pomagają neutralizować szkodliwe produkty przemiany materii i spowalniają pracę jelit. Sok z jagód neutralizuje toksyny, które wywołują zatrucia i chroni przed pylicą.
♦ ból, regulacja poziomu cukru we krwi – napar z suszonych jagód pomoże nam się uspokoić i złagodzi ból, a syrop zniweluje kaszel i pomoże zwalczyć infekcje układu oddechowego.
♦ szkodliwe bakterie – jagody posiadają związki podobne do tych, które znajdziemy w żurawinie. Chronią pęcherz moczowy przed wystąpieniem stanu zapalnego dróg moczowych.
♦ nowotwory – jagody są bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które niszczą wolne rodniki. Mają również korzystny wpływ na naczynia włosowate oczu i wspomagają regenerację barwnika obcego w siatkówce, odpowiadającego za widzenie po zmroku.
♦ podwyższony cholesterol – głównie jagody acai i goji, dzięki zawartemu w nich m.in. kwasowi oleinowemu redukują poziom złego cholesterolu (LDL) i wspomagają produkcję tego pożądanego.
Jagody to źródło wielu witamin i minerałów. Wśród pierwiastków mineralnych należy wyróżnić: selen, miedź, cynk i mangan. Ponadto znajdziemy w nich witaminy: C, A, B, PP. Jagody to również bogate źródło błonnika. Sprawia on, że duża ilość cholesterolu jest usuwana z układu pokarmowego razem z toksynami i kwasami żółciowymi, zapobiegając przenikaniu do naczyń krwionośnych.
Borówki amerykańskie należą do tej samej rodziny co jagody (borówki czarne). Borówki amerykańskie są nie tylko większe i słodsze w smaku od swoich kuzynek, lecz także są skuteczniejsze w profilaktyce niektórych chorób nowotworowych.
Najważniejsze właściwości zdrowotne borówki amerykańskiej:
♦ poprawia pamięć – to zasługa flawonoidów, które odwracają przychodzące z wiekiem ubytki w pamięci, poprawiają istniejące połączenia w mózgu, usprawniają komunikację między komórkami i stymulują regenerację neuronów.
♦ zmniejsza ryzyko nadciśnienia – to zasługa zawartych w owocach borówki antocyjanów.
♦ zapobiega nowotworom – zawiera duże ilości fitoestrogenu, czyli hormonu roślinnego, który skutecznie blokuje działanie enzymów przyczyniających się do powstawania tzw. nowotworów hormonozależnych, np. niektórych nowotworów piersi. Antynowotworowe właściwości ma też zawarty w borówkach kwas elagowy.
♦ zapobiega marskości wątroby – odmiana borówki rózgowatej hamuje replikację wirusa zapalenia wątroby typu C, a tym samym zapobiega rozwojowi marskości wątroby oraz działa ochronnie na hepatocyty.
♦ wspomaga pracę oczu – ma zastosowanie w leczeniu chorób oczu, takich jak zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej.
♦ wspomaga pracę układu pokarmowego – działa przeciwbakteryjnie – niszczy m.in. szkodliwe szczepy E. Coli, a błonnik i antyoksydanty biorą udział w usuwaniu z organizmu toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii.
♦ poprawia pracę nerek – glikozydy fenolowe zawarte w owocach borówki amerykańskiej działają odkażająco na drogi moczowe.
♦ poprawia stan skóry, włosów i paznokci – flawonoidy zawarte w owocach borówki mają korzystny wpływ na skórę i zapobiegają powstawaniu zmarszczek.
♦ obniża poziom cholesterolu – zawarte w borówkach fitoestrogeny i błonnik spowalniają zmiany miażdżycowe i zmniejszają ryzyko chorób serca.
Owoce jagody są niskokaloryczne, mają niski indeks glikemiczny, IG =53, dzięki czemu mogą być spożywane przez osoby z insulinoopornością i cukrzycą typu 2.
Nalewka z borówki amerykańskiej, czyli eliksir młodości
- 1/2 litra wódki
- 1 kg cukru
- 1 kg borówki amerykańskiej
- 1 litr spirytusu
Borówki starannie umyj, a następnie włóż do naczynia i zalej mieszanką spirytusu z wódką. Naczynie szczelnie zakręć i odłóż na czas 6 tygodni. Warto pamiętać o tym, by potrząsać zawartością słoja. Po upływie 6 tygodni zlej trunek do większego naczynia, ponownie je zamknij i włóż do lodówki. Pozostałe w słoju owoce zasyp cukrem, a następnie owiń je kilkakrotnie w gazę i zamknij. Naczynie ułóż w miejscu z dobrym dostępem do promieni słonecznych i pozostaw na ok. 3 tygodnie, pamiętając o potrząsaniu zawartości słoja. Po 3 tygodniach przefiltruj i zlej powstały z owoców sok. Następnie połącz całość z nalewką, starannie wymieszaj i szczelnie zakręć. W takiej postaci nalewkę z borówki amerykańskiej odłóż na kolejne 3 tygodnie. Powstały trunek przelej do czystych, dobrze wyparzonych butelek i dokładnie zakręć. Nalewkę z borówki amerykańskiej przechowuj w chłodnym miejscu. Najlepiej smakuje po upływie 4-6 miesięcy.
CONCILIO
Comments (0)