44. Doroczny Bal Letni Muzeum Polskiego w Ameryce
44. Doroczny Bal Letni Muzeum Polskiego w Ameryce
To był niezapomniany wieczór w pięknym O’Hare Tech Center! 44. Doroczny Bal Letni MPA odniósł wspaniały sukces, gromadząc szeroką społeczność, aby świętować polską kulturę, historię i sztukę.
Gala została pięknie poprowadzona przez Łukasza Dudkę, wprowadzonego przez bardzo oddaną sprawie Balu i jego sukcesowi przewodniczącą Małgorzatę Palkę. Wieczór rozpoczął się odśpiewaniem hymnów narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych w wykonaniu Jamesa Robaczewskiego, Przewodniczącego Rady Dyrektorów i Prezesa PRCUA Life. Następnie ksiądz Andrzej Totzke, kapelan MPA i proboszcz Misji Polskiej Trójcy Świętej wygłosił serdeczną inwokację.
Kolejno mieliśmy zaszczyt wznieść toast na rozpoczęcie uroczystości wraz z Richardem Owsianym, prezesem MPA i Małgorzatą Kot, dyrektor zarządzającą MPA. Tegoroczny temat przewodni Balu “Żegluj z nami” celebrował bogate morskie dziedzictwo Polski. Byliśmy szczególnie zachwyceni obecnością przedstawicieli Joseph Conrad Yacht Club i Polish Yacht Club Chicago, którzy w pełni ucieleśniali ducha przygód polskich żeglarzy.
Wieczór był pełen wyjątkowych wydarzeń, które podkreślały temat i celebrowały wkład wybitnych osób i organizacji w naszą społeczność.
Prestiżowe nagrody Polish Spirit Awards były głównym punktem Gali, honorując osoby i organizacje, które wniosły znaczący wkład w społeczność polsko-amerykańską. Profesor Ewa Radwańska, MD, PhD, otrzymała nagrodę za swoje wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie medycyny. Jej niezachwiane poświęcenie na rzecz rozwoju opieki zdrowotnej nie tylko wpłynęło na życie wielu osób, ale również przyniosło naszej społeczności ogromną dumę. Druga nagroda uhonorowała Związek Harcerstwa Polskiego w Illinois, który od dziesięcioleci jest filarem wsparcia dla edukacji młodych Polaków i Amerykanów. Organizacja ta przez lata zaszczepiała w młodzieży poczucie dumy i tożsamości. Nagrodę odebrała Harcmistrzyni Barbara Chałko.
Gala obejmowała również prezentację dzwonów okrętowych, które są istotną częścią tradycji morskiej. Bogdan Ogórek, członek Rady Dyrektorów Muzeum Polskiego w Ameryce, wręczył dzwony przedstawicielom Joseph Conrad Yacht Club i Polish Yacht Club Chicago, a także Jimowi Robaczewskiemu, Richardowi Owsianemu oraz Małgorzacie Kot. Historycznie używane na statkach do wskazywania czasu, regulowania wacht marynarzy i sygnalizowania ważnych wydarzeń, te dzwony symbolizują bogate dziedzictwo w praktykach morskich i nawigacyjnych. Wybrane osoby związane z polonijnym żeglarstwem otrzymały również plakiety, dodatkowo podkreślając ich wkład w to bogate marynistyczne dziedzictwo.
Zespół Pieśni i Tańca Lajkonik zaprezentował fascynujący występ, stanowiący kolejny ważny punkt wieczoru. Przez 33 lata zespół z pasją promował polską kulturę ludową poprzez artystyczne tańce. Założony przez śp. ks. Władysława Gowina, SChr i obecnie kierowany przez ks. Andrzeja Totzke, SChr, zespół kwitnie pod artystycznym kierownictwem Haliny Misterki. Zespół zaprezentował “Swing”, choreografowany przez alumnusa Lajkonika Jakuba Zajączkowskiego.
Niespodzianką wieczoru było wręczenie czeku na 30 000 dolarów przez Joannę Dobecką z Fundacji Kyts dla Muzeum, z zaznaczeniem, że o jego inwestycji zdecyduje prof. Ewa Radwańska. Goście entuzjastycznie wsparli imponującą cichą aukcję, pełną różnorodnych niespodzianek, w tym przedmiotów z motywem morskim, przygotowaną przez Małgorzatę Palkę. Wszyscy uczestnicy wychodzili obdarowani słodyczami z Lowell Foods, podarowanymi nam przez Iwonę i Konrada Lowellów.
Reasumując, 44. Doroczny Bal Letni Muzeum Polskiego w Ameryce był ogromnym sukcesem, pełnym momentów dumy, świętowania i ducha wspólnoty. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami tego wieczoru, za waszą hojność i niezachwiane wsparcie. Mamy nadzieję zobaczyć Państwa za rok!
Comments (0)