Tusk ukarał Giertycha za głosowanie w sprawie aborcji
Tusk ukarał Giertycha za głosowanie w sprawie aborcji
\”To nie było zwykłe głosowanie. Poseł Grabczuk w szpitalu – jest usprawiedliwiony. Posłowie Giertych i Sługocki zostaną zawieszeni w klubie poselskim i pozbawieni funkcji (wiceprzewodniczącego klubu i wiceministra)\” – ogłosił premier Donald Tusk na platformie X. To reakcja na nieobecność trzech posłów KO podczas piątkowego głosowania nad projektem Lewicy dotyczącym depenalizacji pomocy przy aborcji.
W piątek Sejm nie przyjął nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącej dekryminalizacji pomocy w aborcji. Przeciw głosowało 218 posłów, w tym 24 z PSL-TD, w tym wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski.
Trzech posłów KO nie wzięło udziału w głosowaniu: Krzysztof Grabczuk, Waldemar Sługocki i Roman Giertych. Donald Tusk podkreślił w mediach społecznościowych, że Grabczuk jest usprawiedliwiony, ponieważ przebywał w szpitalu.
Dotychczas Roman Giertych pełnił funkcję wiceprzewodniczącego klubu, a Waldemar Sługocki był sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Sługocki wyjaśnił swoją nieobecność na platformie X, tłumacząc ją podróżą służbową do USA zaplanowaną kilka miesięcy wcześniej. Podkreślił też swoje poparcie dla depenalizacji aborcji.
\”Moja nieobecność w Sejmie spowodowana jest podróżą służbową do USA, zaplanowaną kilka miesięcy temu. Wielokrotnie w swych wypowiedziach podkreślałem potrzebę depenalizacji aborcji. Jestem przekonany, że projekt wróci do Sejmu i uzyska większość\” – napisał Sługocki.
Roman Giertych, obecny w Sejmie, wyjaśnił swoją decyzję brakiem udziału w głosowaniu z szacunku do poglądów wyborców KO.
\”Karę zawieszenia przyjmuję z pokorą. Może dobrze mi zrobi, bo pracowałem ostatnie miesiące w sposób wyczerpujący\” – tak Roman Giertych skomentował decyzję premiera ws. zawieszenia i pozbawienia go funkcji. Poseł odniósł się także do głosowanego projektu Lewicy. \”Jeszcze nigdy nie było tak niechlujnego, nierozsądnego, a wręcz w niektórych punktach groźnego dla kobiet projektu ustawy\” – zaznaczył.
Z 176 głosujących posłów PiS tylko Monika Pawłowska wstrzymała się od głosu, pozostali byli przeciwni ustawie. 14 posłów PiS nie wzięło udziału w głosowaniu.
This page imported from Bejsment
Comments (0)