Prezydent Andrzej Duda w Kijowie
Prezydent Andrzej Duda w Kijowie
– Bez niepodległej Ukrainy trudno myśleć o niepodległej i bezpiecznej Polsce, Litwie czy innych krajach naszego regionu – powiedział prezydent Andrzej Duda w Kijowie. Polska wspierała, wspiera i będzie nadal wspierać waszą słuszną walkę aż do zwycięskiego jej końca – zapewnił.
Prezydent Duda w sobotę przebywał z wizytą w Kijowie, gdzie wziął udział w obchodach 33. rocznicy Niepodległości Ukrainy.
Podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premier Litwy Ingridą Szimonyte, Duda podkreślał, że „Polska jest przy was, jest z wami od samego początku rosyjskiej agresji”.
Przypomniał, że osobiście był w Kijowie wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą 23 lutego 2022 r., na dzień przed wkroczeniem rosyjskich wojsk na teren Ukrainy.
Dodał, że od wybuchu wojny wielokrotnie spotykał się z prezydentem Zełenskim zarówno na Ukrainie, w Polsce jak i na forach międzynarodowych. „Jednak przemawianie przed państwem, obywatelami Ukrainy, tu w Kijowie, w dniu 33. rocznicy odzyskania niepodległości przez Ukrainę poczytuję sobie za wyjątkowy zaszczyt” – zaznaczył.
– Wasz dzień niepodległości to w pewnym sensie także święto niepodległości całej Europy Środkowej, bowiem bez niepodległej Ukrainy trudno myśleć o niepodległej i bezpiecznej Polsce, Litwie czy innych krajach naszego regionu. Dobrze o tym wiemy i dlatego tym bardziej cieszę się, że jesteśmy tu dziś razem – podkreślił Duda.
Polski prezydent mówił też, że od ponad dwóch lat Ukraińcy bohatersko walczą o swój kraj i bronią niepodległości, płacąc za to najwyższą cenę: cenę życia, cenę krwi.
– Pamiętajcie proszę, że w tej najcięższej próbie nie jesteście sami. Polska wspierała, wspiera i będzie nadal wspierać waszą słuszną walkę aż do zwycięskiego jej końca – deklarował.
Duda podczas wystąpienia podkreślił, że historia Polski „jest najdobitniejszym przykładem, że determinacja, upór i bezgraniczne umiłowanie wolności musi doprowadzić do zwycięstwa”. Dodał, że nie ma żadnego znaczenia, jak silny i jak wielki wydaje się agresor, zaborca, czy okupant.
Duda dodał, że nie ma najmniejszych wątpliwości, „że zjednoczony w swoich wysiłkach oraz walce dzielny naród ukraiński obroni swoją niepodległość” oraz że już wkrótce wojna zakończy się zwycięstwem sił wolności nad światem tyranii.
Wówczas, jak mówił, „z mroku wojny, na zgliszczach i pogorzeliskach zacznie wykuwać się nowy świat”.
Prezydent przypomniał, że „przed kilkudziesięciu laty, gdy Europa podnosiła się z gruzów oraz zniszczeń dokonanych przez niemiecki i sowiecki totalitaryzm, rozpoczynał się proces odbudowy wspólnoty państw kontynentu”. „Wspólnoty opartej na fundamentach chrześcijaństwa, filozofii greckiej oraz prawa rzymskiego” – dodał.
W ocenie prezydenta Polski „Ukraina słusznie od lat aspiruje do bycia częścią tej politycznej wspólnoty”. „Te dążenia są w pełni uzasadnione. W Polsce dobrze wiemy, że Ukraina jest częścią europejskiej wspólnoty od wieków” – zaznaczył.
Prezydent Andrzej Duda zapewnił w Kijowie, że Polska nie spocznie i nie zostawi Ukrainy samej sobie w drodze do Europejskiej Wspólnoty. Podczas uroczystości z okazji 33. rocznicy Niepodległości Ukrainy zaznaczył, że jedność i solidarność pomiędzy nami jest teraz kluczowa.
Zaznaczył, że „ta sama wspólnota wartości i wzajemna solidarność łączy nasze narody od upadku komunizmu”. „Dlatego też z dumą mogę powiedzieć, że to Polska w 1991 roku jako pierwsze państwo na świecie oficjalnie uznała niepodległość Ukrainy” – przypomniał prezydent.
Duda zwrócił się do Ukraińców. „Od samego początku popieraliśmy Wasze prozachodnie dążenia. Polacy wspierali Was podczas pomarańczowej rewolucji i także podczas Euromajdanu” – podkreślił.
Przyznał jednocześnie, że „narody sąsiadujące ze sobą przez wiele stuleci zawsze dźwigają ogromny bagaż wspólnych doświadczeń historycznych, nie tylko tych dobrych, ale czasem także tych trudnych”.
„Nie trzeba ukrywać, że także polsko–ukraińskie dzieje zawierają karty bolesne. Nie bagatelizujemy ich, nie wymazujemy, nie zapominamy. Chcemy budować przyszłość na prawdzie i szczerym pojednaniu” – podkreślił. Dodał, że „bratnie narody są to sobie winne, bo od tego, co nas dzieli, mocniejsze jest dziś absolutnie to, co nas łączy”.
Prezydent zaznaczył, że „jedność i solidarność pomiędzy nami jest teraz kluczowa i dlatego wszyscy ze wszystkich sił musimy ją wzmacniać”.
Zapewnił, że Polska nie spocznie i nie zostawi Ukrainy samej sobie w drodze do Europejskiej Wspólnoty. Zaznaczył, że miejsce niepodległej Ukrainy jest w Europie. „Swoją determinacją, wolą walki, a dziś niestety także i krwią udowodniliście, że należycie już od dawna do europejskiej rodziny. Polska Was nie opuści w tej walce” – zaznaczył Duda.
„To właśnie dzisiaj miało miejsce pierwsze udane bojowe użycie naszej nowej broni – zupełnie nowej klasy broni, ukraińskiego pocisku rakietowego »Palenica«. To nasza nowa metoda odpłacenia agresorowi. Wróg został pokonany” – zaznaczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Zełenski nie wymienił miejsca ataku. Rosyjskie media donoszą, że w sobotę wieczorem doszło do wybuchu w składzie amunicji w obwodzie woroneskim.
“Kolejnych 115 naszych obrońców wróciło dziś do domu. Są to żołnierze Gwardii Narodowej, Sił Zbrojnych, Marynarki Wojennej, Państwowej Straży Granicznej” – czytamy w komunikacie opublikowanym na koncie Zełenskiego na Telegramie.
“Pamiętamy każdego z nich. Szukamy i ciężko pracujemy, aby wszyscy wrócili. Dziękujemy każdej jednostce, która wspiera nasz \’fundusz\’ wymiany jeńców” – dodał ukraiński prezydent.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał w sobotę ustawy o zapewnieniu wsparcia żołnierzom uczestniczącym w operacji w obwodzie kurskim w Rosji oraz o uzyskaniu obywatelstwa ukraińskiego przez wojskowych Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy.
Zełenski poinformował o tym podczas wspólnego wystąpienia z prezydentem Polski Andrzejem Dudą i premier Litwy Ingridą Szimonyte z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.
„W przeddzień Dnia Niepodległości Ukrainy podpisałem ustawy (…) przyjęte przez Radę Najwyższą (parlament): pierwsza z nich to ustawa, która gwarantuje wszystkim naszym żołnierzom działającym na terytorium kraju-agresora pełne zabezpieczenie (…) ze strony państwa” – oznajmił prezydent Ukrainy.
Drugą ustawą podpisaną przez Zełenskiego jest regulacja gwarantująca wszystkim żołnierzom z państw trzecich uzyskanie obywatelstwa ukraińskiego. „Każdy, kto odczuwa życie i niepodległość tak jak my, Ukraińcy, kto walczy razem z nami, z Ukraińcami, zasługuje na to, by znaleźć się wśród obywateli Ukrainy” – podkreślił Zełenski.
Prezydenci Polski i Ukrainy rozmawiali o współpracy i bezpieczeństwie
Współpraca dwustronna, kwestie bezpieczeństwa oraz wsparcie Ukrainy walczącej z rosyjskim agresorem – znalazły się wśród tematów sobotniej rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego – przekazała Kancelaria Prezydenta RP.
„W Kijowie odbyło się spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Przywódcy rozmawiali m.in o współpracy dwustronnej, kwestiach bezpieczeństwa i wsparciu Ukrainy walczącej z rosyjskim agresorem” – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP na platformie X.
W trakcie wizyty w Kijowie prezydent Duda spotkał się również z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.
„Tematem rozmów była m.in. odbudowa Ukrainy, relacje polsko-ukraińskie, kwestie bezpieczeństwa” – poinformowała KPRP na platformie X.
This page imported from Bejsment
Comments (0)