Skąd te nazwy? Sprawdź swoją wiedzę!
Skąd te nazwy? Sprawdź swoją wiedzę!
Jak się okazuje wymyślanie nazw nowych przedmiotów nie jest takie łatwe. Bardzo często brakuje inwencji twórczej lub żadna z podanych nazw nie podoba się nikomu i nie przyjmuje się.
Dlatego też ktoś wpadł na genialny w swej prostocie pomysł – przecież można nazwać przedmiot imieniem lub nazwiskiem jego twórcy lub wynalazcy i tak oto mamy nowe słowo i przedmiot nie jest już bezimienny.
Torebka firmy Hermès – Birkin
Jak mówi legenda, brytyjska aktorka Jane Birkin podróżowała w 1983 roku z Paryża do Londynu. Podczas lotu została posadzona obok jednego z szefów firmy Hermès, Jean-Louis Dumasa, kiedy pomagał jej upychać do schowka jej torebkę nagle wysypała się z niej cała zawartość. Aktorka zaczęła wtedy narzekać i tak od słowa do słowa w 1984 roku Dumas wykreował dla niej czarną torebkę, która nazwał jej nazwiskiem. Dziś Birkin jest symbolem wysokiego statusu i bogactwa (cena: $11550 – $150000).
Decybel
Ta logarytmiczna jednostka miary równa 1/10 bela, oznaczana symbolem dB pochodzi od nazwiska szkockiego naukowca i inżyniera, wynalazcy telefonu Alexandra Grahama Bella.
Saksofon
Ten popularny, zwłaszcza w jazzie instrument został nazwany nazwiskiem wynalazcy Adolphe Saxa. Belg wymyślił ten instrument w 1846 roku.
Braille
System czytania dla niewidomych nazwę swą zawdzięcza swojemu wynalazcy, Francuzowi Louisowi Braille’owi. Sam Braille był ślepy, wzrok stracił, gdy był dzieckiem, a w wieku lat 15 opracował kod. Pięć lat później opublikowano pierwszą wersję kodu, a w 1873 roku system Brailla został uznany za obowiązujący.
Szrapnel
Brytyjski oficer artylerii Henry Shrapnel w 1784 roku użył wydrążony nabój armatni wypełniony lotkami ołowianymi, prochem i zapalnikiem. Po raz pierwszy użyto go w 1804 roku podczas walk w Surinamie, a potem podczas I wojny światowej.
Diesel
Silnik wynaleziony przez niemieckiego naukowca Rudolfa Karla Diesela został nazwany jego nazwiskiem, ale podczas innych eksperymentów inżynier wynalazł paliwo i ono także zostało nazwane na jego cześć.
Uzi
Karabinek maszynowy produkowany przez Izraelczyków zaprojektował urodzony w Niemczech izraelski konstruktor broni major Uziel Gal pod koniec lat 40. Na początku lat 50, z kolei izraelskie siły obronne zaadaptowały go do swoich potrzeb i nazwały Uzi.
Kapelusz Fedora
Popularny model kapeluszy otrzymał swoją nazwę po tym, jak francuska aktorka Sarah Bernhardt grająca księżniczkę Fédorę Romanoff nosiła go na scenie podczas przedstawienia. W niedługim czasie kapelusz stał się nieodłącznym synonimem stylu i mody pań i panów.
Nikotyna
Potencjalnie śmiercionośny alkaloid, który możemy znaleźć w liściach tytoniu nazwano po francuskim dyplomacie Jean Nico, który pełnił funkcję ambasadora w Portugalii. Kiedy w 1559 roku powrócił do ojczyzny i przywiózł ze sobą rośliny, tytoń stał się bardzo popularną używką pośród członków królewskiego dworu.
IB