Chicago na czele listy najbardziej zaszczurzonych miast
Chicago na czele listy najbardziej zaszczurzonych miast
Po raz dziesiąty z rzędu Chicago utrzymało swoją pozycję na szczycie listy 50 najbardziej zaszczurzonych miast w USA tworzonej przez firmę Orkin.
Ta dekada dominacji pokazuje, jak poważnym wyzwaniem jest dla miasta walka z gryzoniami, które przyciągane są przez specyficzną infrastrukturę i warunki środowiskowe Wietrznego Miasta. Chicago wyróżnia się swoją infrastrukturą z dużą ilością alejek, które stanowią idealne schronienie dla szczurów. Ukrywając się w zaułkach i korzystając z pozostawionych resztek jedzenia, gryzonie mają tu doskonałe warunki do życia i rozmnażania. Dodatkowo szczury lubią drążyć tunele, znajdując schronienie pod torami metra lub wokół rur podziemnych, gdzie mogą się rozmnażać, jeśli ich populacja nie jest odpowiednio kontrolowana.
Nie tylko Chicago boryka się z problemem gryzoni – inne duże miasta również zajmują czołowe miejsca na tej niechlubnej liście. Na przykład Los Angeles, które jest na miejscu drugim, oraz Nowy Jork, na trzecim, znajdują się w czołówce zestawienia od 2017 roku. Stan Nowy Jork jest w tym roku reprezentowany aż przez pięć miast: Nowy Jork, Albany, Buffalo, Rochester i Syracuse.
Dane na 2024 rok zebrano na podstawie nowych zgłoszeń o wystąpieniu gryzoni w gospodarstwach domowych między 1 września 2023 a 31 sierpnia 2024. Informacje te pozwalają firmie Orkin lepiej zrozumieć skalę zagrożenia dla właścicieli domów w każdym z miast.
Lista 10 najbardziej zaszczurzonych miast:
1. Chicago, Illinois
2. Los Angeles, Kalifornia
3. Nowy Jork, Nowy Jork
4. San Francisco, Kalifornia
5. Waszyngton, D.C.
6. Denver, Kolorado
7. Filadelfia, Pensylwania
8. Detroit, Michigan
9. Baltimore, Maryland
10. Cleveland, Ohio
Jesienią problem gryzoni staje się jeszcze bardziej dotkliwy, gdyż w chłodniejsze dni szczury i myszy szukają ciepłego schronienia oraz źródeł pożywienia. John Kane, entomolog i menedżer jakości w firmie Orkin, zaznacza, że obecność gryzoni może prowadzić do licznych problemów strukturalnych w budynkach. „Szczury mogą przegryzać się przez rury, a nawet ściany, a ich wyjątkowo twarde zęby są w stanie przebić stalowe pojemniki na śmieci. Te małe szkodniki są też w stanie przegryzać przewody elektryczne, co zwiększa ryzyko pożaru.”
Szczury jedzą średnio od jednej do dwóch uncji jedzenia dziennie – to mniej więcej wielkość kromki chleba. Nawet jeśli nie jedzą, stale coś gryzą. Ich zęby, o twardości 5,5 w skali Mohsa, są wystarczająco mocne, by przegryźć metal.
Problem gryzoni może szybko eskalować z małego nawracającego problemu do poważnego zagrożenia dla nieruchomości, zanim właściciele zdążą zauważyć ich obecność. Gryzonie są również nosicielami chorób przenoszonych na ludzi, w tym leptospirozy, salmonellozy, wirusa LCM, dżumy i tyfusu.
Comments (0)