Odkryty przez naukowców zaskakujący tunel międzygwiezdny, który rozpoczyna się wokół Układu Słonecznego i kieruje się w stronę konstelacji Centaura
Odkryty przez naukowców zaskakujący tunel międzygwiezdny, który rozpoczyna się wokół Układu Słonecznego i kieruje się w stronę konstelacji Centaura
Mieszkamy w gorącej bańce. Nasz Układ Słoneczny znajduje się w obszarze przestrzeni nazywanym “Lokalną Gorącą Bańką” (LHB z angielskiego). Specjalistyczny teleskop pozwolił naukowcom na zmapowanie tego obszaru i stworzenie jego trójwymiarowego modelu.
Podczas analizy mapy, niemieccy naukowcy odkryli nie tylko duże fluktuacje temperatury, ale również coś niespodziewanego – międzygwiezdny tunel. Jak wyjaśnił Michael Yeung, doktorant w Maxa Plancka Instytut Fizyki pozaziemskiej w południowych Niemczech, “Lokalna Gorąca Bańka” to obszar, w którym zlokalizowany jest Układ Słoneczny.
Obszar ten wyróżnia się bardzo małą gęstością gorącego gazu, o temperaturze dochodzącej do miliona stopni Kelwina, a gęstość wynosi mniej niż 0,01 cząstek na cm3. Bańka emituje promieniowanie rentgenowskie i rozciąga się na około tysiąc lat świetlnych dookoła Układu Słonecznego.
Dane uzyskane dzięki użyciu potężnego teleskopu rentgenowskiego obserwatorium eROSITA stały się podstawą do stworzenia trójwymiarowej mapy Lokalnej Gorącej Bańki.
Naukowcy byli zaskoczeni odkryciem tunelu międzygwiezdnego prowadzącego do konstelacji Centaura. “Nie wiedzieliśmy, że istnieje tunel międzygwiezdny do Centaura, który kopie dziurę w chłodniej przestrzeni międzygwiezdnej” – powiedział Michael Freyberg, naukowiec z Maxa Plancka Instytut Fizyki pozaziemskiej i jeden z autorów badania. Jak wyjaśnił Michael Yeung, międzygwiezdny tunel “jest po prostu połączeniem między dwoma resztkami supernowych lub superbąbelkami wypełnionymi gorącym gazem”.
Naukowcy z Instytutu Maxa Plancka zauważyli również wyraźną różnicę temperatury w Lokalnej Gorącej Bańce. “Uważa się, że wynika to z ostatniego wybuchu supernowej, który rozszerzył LHB” – powiedział Yeung.
Badania niemieckiego teleskopu rentgenowskiego eROSITA (Rozszerzony przegląd Roentgena za pomocą Imaging Telescope Array), który został wystrzelony w 2019 roku, przyczyniły się do tych odkryć. Teleskop ten, zainstalowany w rosyjsko-niemieckim obserwatorium kosmicznym Spec-RG (SRG), umożliwia obserwacje całego nieba w promieniach rentgenowskich co pół roku.
Naukowcy planują kontynuować badania nad stanem plazmy w Lokalnej Gorącej Bańce. Prace te mogą ujawnić ślady ostatniego wybuchu supernowej.
Comments (0)