Dlaczego nie Marihuana!
Dlaczego nie Marihuana!
Na temat marihuany wypowiadają się politycy, działacze społeczni, dziennikarze, specjaliści od marketingu oraz wiele innych osób. Jest ona jedną z pierwszych znanych substancji odurzających używanych przez ludzkość w różnych zakątkach naszego globu.
Otrzymywana jest z konopii indyjskich i po przetworzeniu ma najczęściej postać suszu (podobnie jak susz tytoniowy) o charakterystycznym słodko mdławym zapachu.
Może być palona w formie „skrętów” lub wdychana przy użyciu fajki wodnej. Zdarza się również, że jest dodatkiem do różnych produktów spożywczych, np. wypieki z marihuaną. Jako substancja psychoaktywna (THC) wpływa na nasz układ nerwowy i mózg, wywołując uczucie odprężenia, zadowolenia, zmienionej percepcji (postrzegania) otaczającego nas świata. Od kilku lat obserwujemy debaty na wielu szczeblach o legalizacji rekreacyjnego używania tego narkotyku. Wiele też mówi się na temat jej zastosowania w medycynie. W tym momencie wypada wspomnieć, że na przykład alkohol, narkotyk z grupy desperatów, którego użycie jest legalne jest przykładem sytuacji, gdzie LEGALNOŚĊ niestety nie oznacza, że środek jest bezpieczny. W medycynie i w przemyśle farmaceutycznym od dekad wykorzystywane są opiaty (w tej grupie jest np. heroina) oraz amfetaminy do leczenia różnych schorzeń zaczynając od grypy, na stanach nowotworowych kończąc. Obecnie uwaga wielu prominentów zwrócona została na marihuanę – jeden z popularniejszych narkotyków.
Co natomiast na temat tej substancji psychoaktywnej mają do powiedzenia naukowcy?
Przytoczę w skrócie wyniki badań prowadzonych w trzech najsłynniejszych ośrodkach uniwersyteckich: Harvard University, Yale University i Brown University w Stanach Zjednoczonych. Z ich doniesień wynika, że nawet rekreacyjne palenie marihuany (np. raz w tygodniu) prowadzi do widocznych zmian w strukturze naszego mózgu. Patologiczne stany nasilają się im młodszą jest osoba paląca. Statystycznie mózg człowieka rozwija się do dwudziestego piątego roku życia. Jakiekolwiek toksyczne substancje (również narkotyki, alkohol) wprowadzane do organizmu przed pełną dojrzałością mózgu i układu nerwowego znacząco zakłócają nie tylko prace tych systemów, ale również i ich strukturę. W okresie nastoletnim rozwijającą się częścią mózgu jest przedni płat czołowy, kierujący podejmowaniem władczych decyzji, myśleniem przyczynowo-skutkowym lub potocznie mówiąc „zdrowym rozsądkiem”.
Marihuana, podobnie jak każdy inny narkotyk poważnie zakłóca rozwój tej części mózgu.
Uniwersytet Harvarda przeprowadził badania na osobach od 18 do 25 roku życia, wśród których połowa była abstynentami a pozostali palili marihuanę raz lub kilka razy w tygodniu.
Po przeprowadzanych wnikliwych pomiarach okazało się, że nawet przy sporadycznym używaniu tej substancji pojawiają się widoczne zmiany w strukturze limbicznej mózgu – ciała migdałowego (ang. Amygdala). Jest to jedna z najbardziej podstawowych stref naszego mózgu, której jakiekolwiek nieprawidłowości powodują zaburzenia wzrokowe, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem nowych rzeczy, zwiększony apetyt, otępienie emocjonalne oraz huśtawkę nastrojów. Każda część mózgu jest ogromnie istotna, jednak układ limbiczny jest jedną z fundamentalnych jego struktur.
Analizie poddano „leczniczy” wpływ marihuany na stany nerwicowe, depresyjne oraz PTSD (zespół stresu pourazowego). Wszystkie trzy ośrodki badawcze zgodnie stwierdzają, że po krótkotrwałej poprawie samopoczucia palenie marihuany potęguje, a czasem również wywołuje stany nerwicowe, ataki paniki, rozdrażnienie oraz symptomy schizofrenii. Zawarta w marihuanie psychoaktywna substancja THC prowadzi do powstania symptomu amotywacyjnego (stanu, w którym czynności wymagające pewnego wysiłku wywołują silną niechęć i blokadę). W ogromnym niebezpieczeństwie jest również układ oddechowy, gdyż podobnie jak nikotyna palenie marihuany lub wdychanie jej oparów, prowadzi do najróżniejszych chorób płuc.
Marihuana, tak jak pozostałe narkotyki prowadzi do fizycznego i psychicznego uzależnienia.
Wprawdzie fizyczne symptomy są bardzo niewielkie w porównaniu do symptomów odstawiania alkoholu lub heroiny, ale wiele osób skarży się na bezsenność, rozdrażnienie, bóle głowy. Należy jednak pamiętać, że mamy również drugi rodzaj uzależnienia – uzależnienie psychiczne. I tak naprawdę to ono powoduje, że mimo dobrych chęci i medycznego odtrucia (detoksu) po krótkim okresie abstynencji uzależniony psychicznie człowiek wraca do nałogu. Psychiczne uzależnienie rozwija się u każdego i polega na konieczności zwiększania ilości i/lub częstotliwości używania substancji w celu osiągnięcia stanu zadowolenia (tzw. wzrost tolerancji) i utracie kontroli nad zażywaniem, która manifestuje się odurzaniem mimo oczywistych negatywnych skutków w wielu obszarach życia (rodzina, praca, zdrowie, prawo itd). Osoby z rodzinną historią uzależnień oraz bardzo młodzi ludzie są zdecydowanie grupą podwyższonego ryzyka jeżeli chodzi o szybkość postępującego uzależnienia. Rzeczą, która odróżnia marihuanę od większości narkotyków jest fakt, że raczej niemożliwe jest jej przedawkowanie (przynajmniej na razie nie znamy oficjalnych wypadków). Natomiast będąc środkiem wysoce upośledzającym logiczne myślenie i przewidywanie skutków własnych zachowań wielokrotnie doprowadza do tragicznych wypadków i niefortunnych zgonów.
Dlatego zachęcam do tego, abyśmy mimo reklamowych lub politycznych sloganów przedstawiali naszej młodzieży naukowe fakty i wyniki badań, które pomogą im podjąć właściwą decyzjȩ co do utrzymywania abstynencji oraz ochrony własnego zdrowia i życia.
Szerszy raport z przytoczonych badań ośrodków uniwersyteckich jest dostępny na:
https://mic.com/articles/87743/harvard-scientists-studied-the-brains-of-pot-smokers-and-the-results-don-t-look-good#.4xLWGoXis
https://mic.com/articles/87875/here-s-the-real-story-behind-that-marijuana-changes-your-brain-study#.2T6EnnjoI
W przypadku jakichkolwiek problemów z odstawieniem marihuany (i innych środków odurzających) lub utrzymaniem abstynencji służymy młodzieży między 13 a 18 rokiem życia wszechstronną pomocą i wsparciem oferowanym przez Młodzieżowy Punkt Zwrotny przy Zrzeszeniu Amerykańsko Polskim.
Małgorzata Olczak - Terapeuta Młodzieżowy przy Zrzeszeniu Amerykańsko-Polskim 3834 N. Cicero Ave., Chicago, IL 60641 tel: 773-427-6345 lub www.polish.org