Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz Dzień Flagi RP
Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz Dzień Flagi RP
Święto to obchodzone jest od 2002 roku i przypada na 2 maja. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej z inicjatywy Senatu RP uchwalił je „w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach”.
Polonia to ogół Polaków mieszkających za granicą kraju. Ale nazwa rozciągana jest także na każdego urodzonego poza Polską, kto poczuwa się do polskiego pochodzenia i związków z polskością. Osoby te zazwyczaj zachowują związki z tradycją i kulturą narodową w drugim lub kolejnym pokoleniu. Polonia Polska ma także swój hymn zwany „Marsz Polonii” (wcześniejsza nazwa to „Pieśń Polaków”). Pieśń ta powstała w Ameryce u schyłku XIX wieku, a do Polski została przywieziona z Brazylii przez nauczycielkę i działaczkę ruchu chłopskiego Jadwigę Jahołkowską przed II wojną światową. Marsz jest śpiewany podczas patriotycznych uroczystości za granicą oraz polonijnych w kraju. Początkowo śpiewali ją harcerze w okresie międzywojennym, a podczas II wojny światowej żołnierze polscy na Zachodzie. Jeżeli zaś chodzi o rodowód to wywodzi się ona bezpośrednio od Mazurka Dąbrowskiego. Poza tym od 1934 roku co 2 lata organizowane są Światowe Igrzyska Polonijne w różnych miastach Polski. Celem ich jest integracja środowisk polonijnych, zwłaszcza młodzieży i umacnianie ich kontaktów z krajem ojczystym oraz reprezentowanie 21 dyscyplin sportowych.
W 2017 roku prawdopodobnie będą one miały miejsce w Toruniu. W 2007 roku wydano także po raz pierwszy tzw. Kartę Polaka (nie oznacza ona jednak nabycia lub stwierdzenia polskiego obywatelstwa), dokument potwierdzający przynależność do narodu polskiego, który może być przyznany osobie nieposiadającej obywatelstwa polskiego albo zezwolenia na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz deklarującej przynależność do narodu polskiego i spełniającej określone ustawą warunki.
• Należy wykazać swój związek z polskością przez przynajmniej podstawową znajomość języka polskiego, który uważa się za język ojczysty, oraz znajomość i kultywowanie polskich tradycji i zwyczajów;
• W obecności konsula Rzeczypospolitej Polskiej lub upoważnionego pracownika organizacji trzeba złożyć pisemną deklarację przynależności do „Narodu Polskiego”;
• Należy wykazać, że co najmniej jedno z rodziców lub dziadków albo dwoje pradziadków było narodowości polskiej lub posiadało obywatelstwo polskie, albo przedstawić zaświadczenie organizacji polskiej lub polonijnej działającej na terenie jednego z państw, potwierdzające aktywne zaangażowanie w działalność na rzecz języka i kultury polskiej lub polskiej mniejszości narodowej przez okres co najmniej ostatnich trzech lat.
Jedną z ważniejszych organizacji związanych z Polonią jest oczywiście Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, organizacja pozarządowa, której celem jest umacnianie więzi z Polską osób polskiego pochodzenia i Polaków zamieszkałych za granicą. Powołano ją do życia w 1990 roku z inicjatywy marszałka Senatu prof. Andrzeja Stelmachowskiego i ma ona oddziały w kilkunastu większych miastach Polski. Prowadzi także kilka Domów Polonii na terenie kraju, np. w Krakowie.
Tego samego dnia obchodzony jest także Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Święto to po raz pierwszy wprowadzono w 2004 roku.
Wybór dnia nie był przypadkowy chodziło bowiem o dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii. Oprócz tego to 2 maja w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie.
W latach Polski Ludowej właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Mówiąc o obchodach organizuje się wtedy różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne, np. w Bytomiu ponad 500 osób utworzyło biało-czerwoną flagę z przygotowanych wcześniej i równocześnie uniesionych parasolek. Była to prawdopodobnie największa utworzona flaga w Polsce z okazji Dnia Flagi. W ostatnich latach powszechnym stało się noszenie w tym dniu kokardy narodowej, czyli rozetki w barwach biało-czerwonych będącej patriotycznym, narodowym symbolem Polaków, którą to tradycję kontynuują kolejni polscy prezydenci od Lecha Kaczyńskiego począwszy.
IB