Międzyszkolny Konkurs na Tradycyjną Palmę Wielkanocną
Międzyszkolny Konkurs na Tradycyjną Palmę Wielkanocną
W niedzielę 13 kwietnia odbyła się kolejna edycja Międzyszkolnego Konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną, który zgromadził uczniów, nauczycieli i rodziny z dwudziestu polonijnych szkół aglomeracji chicagowskiej.
Konkurs od czterech lat organizuje Polska Szkoła im. Św. Brata Alberta Chmielowskiego w Chicago, przy współpracy i pomocy parafii Św. Williama i proboszcza ks. Ryszarda Gronia. Celem konkursu jest kultywowanie polskich tradycji wielkanocnych na emigracji. O znaczeniu konkursu mówiła podczas swojego wystąpienia, Alina Szymczyk, od czterech lat członek komisji, podkreślając, jak ważne jest pielęgnowanie zwyczajów przekazywanych z pokolenia na pokolenie – zwłaszcza wśród dzieci wychowujących się poza Polską. I rzeczywiście, wystarczyło spojrzeć na konkursowe kolorowe palmy – ręcznie wykonane z bibuły, bukszpanu, suszonych kwiatów – by poczuć, że tradycja żyje. Pani Alina podkreśliła również „festiwalowy” charakter konkursu, ponieważ nie miał tylko formy ogłoszenia wyników i rozdania nagród, ale przede wszystkim był radosnym spotkaniem ze zwyczajami i tradycjami wielkanocnymi: był wielkanocny kiermasz, piękny, pełen radości i dziecięcego uroku program artystyczny przygotowany przez najmłodszych uczniów, można było spróbować tradycyjnego wielkanocnego żurku, a finałowym momentem dnia była uroczysta procesja z palmami.
Komisja konkursowa w składzie: Marzena Kozłowska (koordynator konkursu), Łucja Mirowska-Kopeć (prezes Związku Klubów Polskich w Ameryce), Anna Czarnecka Hebal (dyrektor oddziału PSFUC w Norridge), Alina Szymczyk (prezes Zrzeszenia Literatów Polskich im Jana Pawła II) oraz Kathy Lesny Evans (członek prezydium Legionu Młodych Polek) nie miała łatwego zadania.
Do konkursu zgłoszono 98 palm. Wszystkie palmy były piękne, barwne i wykonane z ogromną starannością. Regulamin konkursu wymagał, aby wszystkie palmy wykonane były wyłącznie z naturalnych materiałów, takich jak bibuła, bukszpan, bazie. Oceniano estetykę, pomysłowość, dobór materiałów oraz zgodność z tradycyjnym stylem. Prace oceniano w kilku kategoriach:
- Palmy tradycyjne małe:
- III miejsce: Hanna Gallagher i Elena Gallagher (P. Sz. im Stefana Wyszyńskiego), Maya Klimek (Akademia Języka Polskiego i Kultury im J. Piłsudskiego), Emma Walczak and Mateo Valcov (P.Sz Brata Alberta Chmielowskiego)
- II miejsce: Amelia Szczepaniec (P. Sz. im Jana III Sobieskiego)
- I miejsce: Ava Budzik (PSZ. im Jana III Sobieskiego) oraz Maya Lipka (P. Sz. im Św. Faustyny Kowalskiej)
- Palmy tradycyjne średnie:
- III miejsce: Julia Klimek (Akademia Języka Polskiego i Kultury im J. Piłsudskiego), Dominik Kopec, Gabriel Nowak (P. Sz im Brata Alberta Chmielowskiego)
- II miejsce: Kaya Kandra (Przedszkole Tots Land Roselle)
- I miejsce: Zofia Pacyga (P. Sz. im Brata Alberta Chmielowskiego)
- Palmy tradycyjne wysokie
- III miejsce: Natalie Maria Ciezadlo (P. Sz. im św Ferdynanda), Victoria Brodowski (P. Sz Św. Brata Alberta Chmielowskiego)
- II miejsce: Anastazja Nowak (P. Sz. im. Sw. Brata Alberta Chmielowskiego)
- I miejsce: Adam i Sofia Ostrowski (P. Sz. im. Gen. Władysława Andersa) oraz Patrycja Zbylut (P. Sz. im św. Brata Alberta Chmielowskiego).
- Kategoria: Nowatorski pomysł na palmę wielkanocną
- III miejsca: Natalia Rajska (Sz. P. im & Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago), Emilia Butryn (P.Sz. im. Św. Brata Alberta Chmielowskiego)
- II miejsca: Natalia Zbylut (P.Sz. im. Św. Brata Alberta Chmielowskiego), Lexi Kandra (P.Sz. im. Emilii Plater)
- I miejsce: Michelle Kaniszczak (P. Sz. im. Brata Alberta Chmielowskiego)
- Kategoria: Palma w polskich barwach narodowych:
- III miejsce Filip Knapczyk (P. Sz. im Marii Konopnickiej)
- II miejsce Julia Korzen (Akademia Języka Polskiego Dla Dzieci i Młodzieży)
- I miejsce Tomek Wroblewski / były absolwent
Przyznano tez wiele wyróżnień i nagród specjalnych, a dzięki hojności sponsorów, żaden uczestnik konkursu nie odszedł bez nagrody. Na listę sponsorów wpisali się w tym roku: Konsulat Generalny RP w Chicago, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, oddział w Norridge, Kongres Polonii Amerykańskiej, Illinois Division, Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie w Ameryce, Legion Młodych Polek, Przystanek Historia IPN w Chicago, Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce, Związek Klubów Polskich w Ameryce, Ks. Proboszcz Ryszard Groń i parafia pw św. Williama w Chicago, Muzeum Polskie w Ameryce, Dziennik Związkowy i Magazyn Program.
Radosnym momentem była uroczysta procesja z palmami konkursowym, która poprowadziła wszystkich uczestników na Mszę Świętą Niedzieli Palmowej. Kolorowy orszak, złożony z dzieci, nauczycieli, rodziców i gości, wzbudził zachwyt obserwatorów.
Międzyszkolny Konkurs na Tradycyjną Palmę Wielkanocną okazał się nie tylko sukcesem organizacyjnym, ale przede wszystkim wzruszającym świętem polskiej kultury i radości wspólnego przeżywania Wielkiego Tygodnia.
Comments (0)