Święto naszych mam
Święto naszych mam
Dzień Matki to święto obchodzone jako wyraz szacunku dla naszych mam. Data obchodów zależy od kraju i tak naprawdę to w każdym miesiącu roku w jakimś miejscu na świecie, w jakimś kraju mamy mają swoje święto, choć niezaprzeczalnie maj to miesiąc naszych mam (wtedy najwięcej państw je celebruje). W Polsce przypada ono na 26 maja, a Stanach matki celebrują je już w drugą niedzielę maja.
Antropologowie wykazują w swoich badaniach i teoriach, że już od zarania dziejów w najprymitywniejszych kulturach matki miały swoje szczególne miejsce w społecznościach. W niektórych krajach ich rola sięgała tak wysoko, że nazywamy te ustroje matriarchatami, czyli rządami nie tylko matek, ale ogólnie kobiet.
Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, bóstwa, symbole płodności i urodzaju. Wraz z rozkwitem wiosny nasi antyczni przodkowie przystępowali do celebrowania święta Matki Natury. Podczas specjalnych festynów, których punktem kulminacyjnym było palenie ofiar przyniesionych przez zgromadzenie, składano hołd bogini Rei, żonie Kronosa, matce wszechświata oraz wszystkich bóstw.
W starożytnym Rzymie wytworzył się zwyczaj obchodów święta bogini Cybele, także uważanej za matkę bogów. Święto to nazywano Hilaria i trwało ono trzy dni: od 15 do 18 maja. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo co niestety wiązało się z zakazem wyznawania innych religii i zabroniono wiary w innych bogów. Zwyczaj ten powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą niedziela u matki. Najpierw, co roku w czwartą niedzielę postu odprawiano modły w najbliższej katedrze, w zwykłe niedziele odbywały się one w pobliskich kościołach. Dzień, w którym obchodzono to święto matek, był wolny od pracy. Do tradycji należało również składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj ten przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.
W Stanach Zjednoczonych historia Dnia Matki związana jest z amerykańską nauczycielką Ann Marią Reeves Jarvis. W 1858 roku ogłosiła ona Dni Matczynej Pracy. Inną kobietą związaną z obchodami świata matek była Julia Ward Howe, która w 1872 roku promowała Dzień Matek Pokoju. Z kolei osobą, której udało się ustanowić Dzień Matki jako święto była córka Jarvis, Annie Marie Jarvis i miało to miejsce w 1905 roku. Z czasem święto stało popularne w większości stanów i w 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.
Gdy mówimy o Polsce to pierwszy Dzień Matki obchodzony był w 1914 roku (inne źródła podają 1923 rok) w Krakowie. W naszym kraju święto to przypada na 26 maja. W tym dniu matki są zwykle obdarowywane laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami wykonanymi przez własne dzieci. Święto to ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości i podziękowania za trud włożony w wychowanie. Ponieważ nie zawsze wypada ono w weekend w ruch idą również telefony i komputery, dzięki którym dzieci kontaktują się ze swoimi matkami w dniu ich święta.
IB