Parada z okazji święta polskiej Konstytucji
Parada z okazji święta polskiej Konstytucji
Jak co roku w pierwszy majowy weekend, tym razem 6 maja, w śródmieściu Chicago odbyła się polska Parada upamiętniająca uchwalenie pierwszej europejskiej, a drugiej na świecie (po Stanach Zjednoczonych) konstytucji.
Po dwuletniej nieobecności spowodowanej wydarzeniami sportowymi powróciliśmy znów na Columbus Dr., by pośród gwaru i okrzyków maszerujących i oglądających świętować 3 Maja. W tegorocznej paradzie wzięło udział 123 grupy, a pośród nich najliczniejsze i najgłośniejsze były oczywiście polskie szkoły z młodzieżą i dziećmi ubranymi w barwy narodowe, z pomalowanymi twarzami, chorągiewkami i biało-czerwonymi kwiatami w dłoniach. Tradycją stało się już, że każdą z nich poprzedzał nie tylko poczet sztandarowy z tegorocznymi maturzystami, ale także osoba przebrana za patrona szkoły.
Najbarwniejszymi grupami byli reprezentanci polonijnych zespołów ludowych, którzy nie tylko prezentowali stoje ale także tańce z różnych regionów Polski. Mogliśmy podziwiać min. Zespół Sumni ZPPA, Zespół Pieśni i Tańca „Wici”, „Wesoły Lud”, „Polonia”.
Na paradzie nie zabrakło także przedstawicieli polonijnych biznesów, popularnych mediów, czyli radia 1030 AM, 1490 AM, telewizja Polvision oraz grup i związków.
Tłumnie w śródmieściu stawili się policjanci polskiego pochodzenia (PAPA). Reprezentowała ich nie tylko grupa marszowa ale także motocykliści i policjanci w samochodach patrolowych z pobliskich miasteczek, a zaraz za nimi w pochodzie jechała polska niebieska nyska milicyjna, będąca częścią grupy Auta PRL. Wzbudzała ona rozbawienie wśród oglądających, a każdy fotoreporter chciał koniecznie zrobić zdjęcie milicjantom.
Jak co roku na Columbus mogliśmy usłyszeć warkot motocykli, polonijnych motocyklistów reprezentowały odziane w skóry kluby: Klub Motocyklowy „Sokół Riders”, „Biały Orzeł, Niezależna Grupa Motocyklowa „Anders”, „Guard Riders”, „Stowarzyszenie Rajd Katyński Pamięć i Tożsamość” oraz klub motocyklowy Legacy zamykający paradę.
Ponieważ parada to kolejna okazja do przypomnienia o konieczności dobroczynności i pomocy potrzebującym wśród maszerujących pojawiły się fundacje: Wspólnota Integracyjna „Jaśmin”, „You Can Be My Angel”, „Wiosna”, „Dar Serca”, „Dom Dziecka” i inne.
Miniona parada należy do dość udanych nie tylko ze względu na liczbę uczestniczących, ale także na pogodę. Na chicagowskim niebie nie było ani jednej chmury deszczowej, świeciło piękne majowe słoneczko i dla wielu pobyt na paradzie zamienił się w rodzinną majówkę spędzoną w centrum naszej metropolii.
Należy wspomnieć także przedstawicieli naszych władz oraz innych oficjeli, którzy uświetnili swoją obecnością tegoroczną polską paradę. Byli wśród nich min.: Sekretarz Sądu Okręgowego Dorothy Brown, Anna Maria Anders senator RP, Bruce Rauner gubernator Illinois, Piotr Janicki konsul generalny RP, radny Ariel E. Reboyras.
Dla przypomnienia, marszałkiem parady była Diann K. Marsalek, wicemarszałkami o. Paweł Kosiński i Bożysława Andersohn, z kolei królową Julia Szumny, a hasłem „Tadeusz Kościuszko-bohater Polski i Stanów Zjednoczonych”.
IB Zdj. Andrzej Brach