Międzynarodowy Dzień Muzeów
Międzynarodowy Dzień Muzeów
Międzynarodowy Dzień Muzeów jest to coroczne święto obchodzone 18 maja. Ustanowiono je w Moskwie 28 maja 1977 roku, przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM, International Council of Museums).
Międzynarodowa Rada Muzeów to międzypaństwowa, pozarządowa organizacja muzeów utworzona w roku 1946 przy wsparciu UNESCO. Składa się ona z 118 komitetów narodowych i 30 międzynarodowych komitetów specjalistycznych. Siedzibą sekretariatu generalnego jest Paryż, a językami oficjalnymi francuski, angielski i hiszpański. Polski komitet natomiast mieści się w Wilanowie, w kompleksie Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego. Według oficjalnej strony ICOM-u w 2016 roku w obchodach święta wzięło udział aż 35000 muzeów ze 145 państw świata. Ideą przyświecającą od samego początku organizatorom i pomysłodawcom tego święta było zwrócenie uwagi na rolę muzeów jako: „ośrodków wymiany kulturalnej, których misją jest wzbogacanie kultury i rozwoju wzajemnego zrozumienia, współpracy i pokoju wśród narodów”.
Obecny 2017 rok ma skupić uwagę zwiedzających na roli muzeów jako narzędzi do kształtowania pokojowych społeczeństw. Hasło pod jakim będą organizowane festyny, odczyty, wystawy, ekspozycje itp. brzmi: „Muzea i sporne karty w dziejach. Odsłonięcie białych kart historii”. Wybór ten skupia się przede wszystkim na roli muzeów w misji kształtowania pokojowych społeczeństw. Podkreśla również fakt, że poznanie historii, często tej zapomnianej i zakłamanej ma być pierwszym krokiem do ukształtowania wspólnej przyszłości.
Międzynarodowa Rada Muzeów zachęca więc do organizacji ekspozycji, które pomogą ludziom zrozumieć się nawzajem, pomogą rozwikłać sporne aspekty związane z dziejami ludzkości oraz odegrają aktywną rolę w pokojowym rozwiązaniu traumatycznych doświadczeń poprzez mediację oraz przedstawienie różnorakich punktów widzenia.
Historia jest istotnym narzędziem definiowania tożsamości danej osoby, a każdy z nas definiuje siebie poprzez ważne i fundamentalne wydarzenia historyczne, dlatego wszelkiego rodzaju odczyty, ekspozycje czy przedsięwzięcia muzealne w tym roku mają pokazać to co do tej pory nie do końca jest znane oraz zmusić odwiedzających do indywidualnych refleksji.
Od 1997 roku w weekend poprzedzający Dzień Muzeów w Europie organizowana jest Europejska Noc Muzeów, w Polsce zwana po prostu Nocą Muzeów, nad którą patronat objęła Rada Europy. W tę wyjątkową noc większość muzeów, galerii instytucji kulturalnych i historycznych otwiera swoje podwoje do bardzo późnych godzin nocnych. Wstęp jest darmowy lub od odwiedzających oczekuje się symbolicznej opłaty. Mówiąc o atrakcjach należy wspomnieć specjalne ekspozycje przygotowane wyłącznie na tę okazję, warsztaty muzealnicze, w których mogą uczestniczyć zwiedzający, specjalne pokazy rękodzieła lub innych umiejętności, koncerty i festyny.
Oczywiście w Nocy Muzeów uczestniczą ośrodki wielkomiejskie lub bardzo znane muzea polskie takie jak:
Biskupin, Muzeum Powstania Warszawskiego, Pałac na Wodzie – Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie, Muzeum Narodowe, Galeria Czartoryskich, Podziemia Rynku czy Sukiennice w Krakowie, Muzeum Narodowe i Etnograficzne we Wrocławiu. Dokładne informacje na temat imprez można znaleźć na www.noc-muzeow.pl.
IB