Olek Krupa – Polak w Hollywood
Olek Krupa – Polak w Hollywood
Olek Krupa czyli Aleksander Krupa urodził się w 1955 roku w Rybniku, śląskie.
Aktorstwo studiował w warszawskiej PWST, związany był również z krakowskim Teatrem STU do roku 1981, kiedy to wyemigrował na stałe do Stanów Zjednoczonych, do Nowego Jorku.
Tam występował w teatrze – New York’s Public Theatre pod kierunkiem Joe Pappa, w „My Uncle Sam”, „A Bright Room Called Day”, „American Notes” i „The Ballad of Soapy Smith”. Poza tym fani teatru mogli go oglądać w „Król Ubu”, „Kariera Arturo Ui”, „Król Edyp” i wielu innych przedstawieniach.
Za rolę hrabiego Almavivy w „Figaro Gets A Divorce” otrzymał prestiżową nagrodę Drama-Logue.
Olek Krupa jest aktorem wszechstronnym, pojawiającym się w filmach kinowych i telewizyjnych, wcielającym się zazwyczaj w role czarnych charakterów, nikczemników, gangsterów, szpiegów, wojskowych lub kryminalistów, choć jego filmografia obejmuje też komedie „Home Alone 3” i daytime drama „As the World Turns”.
Z racji swojego pochodzenia i łatwości naśladowania akcentów obsadzany jest często w rolach Słowian (Polaków, Ukraińców, Bośniaków, choć z przewagą Rosjan), jak np. w filmie „Salt” z Angeliną Jolie, w którym nota bene wystąpił inny Polak Daniel Olbrychski.
Oprócz tego grał Serbów, Czeczenów, Rumunów, Niemców i Francuzów. Debiutem filmowym Polaka był głośny dramat erotyczny Adriana Lyne’a znany bardzo dobrze pokoleniu dzisiejszych 40-latków, czyli „9 ½ tygodnia” z Kim Basinger i Mickey Rourke, w którym grał drugoplanową rolę byłego męża głównej bohaterki.
Jego filmografia pełna jest zróżnicowanych tematycznie i gatunkowo filmów i seriali.
Wystąpił więc w takich hitach i superprodukcjach jak „The Italian Job”, „X-Men: First Class”, „Eraser”, „Behind Enemy Lines”, ale pojawił się również u Woody’ego Allena w „Whatever Works”, u braci Cohen w „Burn After Reading” czy w najnowszej części „The Fate of the Furious” i nominowanych do Oscara „Hidden Figures”. Seriale, w jakich można go oglądać to między innymi popularny serial „Law and Order”, „Oz”, „The Americans”, „Madame Secretary”.
Jeżeli chodzi o role nietypowe to na pewno był to występ w miniserialu „Kennedys of Massachusetts” (Erich von Stroheim, austriacki aktor i reżyser).
Niestety nie znajdziemy w sieci zbyt wielu informacji dotyczących życia prywatnego i zawodowego Olka Krupy. Choć na jednej z ciekawszych stron możemy dowiedzieć się jakiej broni używał jego bohater np. w „Fair Game” były to AKMS i CZ-75, w „Home Alone 3” Glock 17 i Ithacka 37 „Stakeout”, a w „Behind Enemy Lines” Heckler & Koch MP5K i CZ 75B.
Jego córka Julia Ain-Krupa jest autorką i artystką, a sam aktor jest aktywny na Facebooku.
Nie stroni także od polonijnych i polskich projektów np. to jego głosem mówił Tadeusz Kościuszko w dokumencie Alexa Storożyńskiego „Kosciuszko: A Man Ahead of His Time”, poza tym często odwiedza rodzinny Rybnik i bierze udział w imprezach kulturalnych.
POPELINA