Na oszczędzanie nigdy nie jest za późno!
Na oszczędzanie nigdy nie jest za późno!
W Ameryce media i spece od finansów trąbią: jak nie masz przynajmniej miliona odłożonego na starość to przepadniesz! Nigdy na emeryturę nie przejdziesz! Będziesz bezdomny!
Pewnie trochę w tym prawdy jest, jeśli masz żonę lub męża w Chicago i Polsce na utrzymaniu, to samo z dziećmi, parę domów, luksusowe auta, kochankę lub kochanka w każdym mieście… to i milion nie wystarczy. Ale jeśli prowadzisz w miarę normalne i stabilne życie, nie wydajesz wszystkiego co zarobisz lub więcej, czyli jeśli żyjesz na tym poziomie, na jaki możesz sobie pozwolić bez zbędnego obciążania kart i brania pożyczek, może obędzie się bez miliona. Oszczędzać na starość trzeba. Bo chyba nikt z nas do końca nie wierzy w Social Security, emeryturę w Polsce lub pomoc dzieci. Bądźmy realistami, a nie głupcami! Na oszczędzanie nigdy nie jest za późno. Oto parę wskazówek jak oszczędzać.
1. Odkładaj jak najwięcej możesz
Jeśli masz 50+ lat, IRS pozwala odłożyć Ci więcej niż młodocianym na plan 401K. Pamiętaj, że pracodawcy w dużych firmach często oferują pomoc w oszczędzaniu, ty dajesz dolara, pracodawca dokłada 25-50 centów. Może Ci się wydawać to mało, ale nie przechodź obok darowanych pieniędzy. To się często nie zdarza w Ameryce.
2. Spłać nieruchomość
Jeśli zamierzasz w swoim lokum zostać do późnej starości. Nie zostawiaj spłacania na czas, kiedy będziesz na emeryturze.
3. Zainwestuj w fundusze emerytalne
Jeśli nie masz słabego serca. Nic nie jest gwarantowane, a giełda raz idzie do góry raz w dół, ale ponosząc pewne ryzyko twoje oszczędności mogą szybciej i więcej urosnąć.
4. Odłóż emeryturę na później
Jeśli jesteś zdrowy, lubisz swoją pracę i masz dobrą pracę, nie odchodź zbyt szybko. Jeśli już bardzo cię ciągnie do łowienia ryb albo rozwiązywania krzyżówek spytaj, czy możesz zostać w swojej pracy na pół etatu.
5. Social Security
Czekać, nie czekać. Zdania są podzielone. Wejdź na stronę www.ssa.gov i sprawdź w jakiej wysokości otrzymasz świadczenia odkładając emeryturę o rok albo nawet tylko o parę miesięcy. Może warto poczekać do pełnego wieku emerytalnego albo popracować nawet trochę dłużej.
6. Pospłacaj długi
Wracamy do początku. Zostaw sobie jedną lub dwie karty kredytowe w razie nagłych przypadków. Jeśli natomiast kupujesz tylko na karty kredytowe, bo zbierasz punkty czy otrzymujesz $$$ od karty to spłacaj karty co miesiąc. Nie przenoś balansu, nie płać procentów!!
7. Nie kupuj
Czy naprawdę potrzebujesz kolejne buty, kurtkę, talerze? Spróbuj przez miesiąc zapisywać wszystkie wydatki. Pod koniec miesiąca będziesz w szoku ile pieniędzy poszło w błoto. Na następny miesiąc zrób budżet – ogranicz ile możesz wydać tygodniowo i kupuj tylko za gotówkę. Na trzeci miesiąc nie będzisz chciał/a wracać do starych, złych nawyków.
8. Wyeliminuj zbędne ubezpieczenie
Szczególnie na samochód jeśli jest stary. Skonsoliduj wszystkie ubezpieczenia do jednej firmy jeśli to możliwe. Zrezygnuj z „life insurance” – ubezpieczenia na życie, jeśli wykupiłeś je z myślą o dzieciach, a dzieci są już dorosłe i mają swoje życie.
9. Zredukuj
Czy potrzebujesz tak duży metraż? Czy potrzebujesz tak duże lub tyle aut? Zastanów się co potrzebujesz i nie myśl o innych… bo wnuki przyjdą w odwiedziny i gdzie przenocują. Zobacz ile wydajesz na ogrzanie/ochłodzenie lokum, na paliwo, itp. Myśl o sobie, aby tobie na starość było łatwo.
Dolary na drzewach nie rosną (jeśli tak, to prosimy o informacje gdzie), większość z nas musi na wszystko ciężko pracować. Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Kiedyś mogą się przydać!
Siwa