Wody smakowe
Wody smakowe
Podczas letnich upałów woda często nam się nudzi i ciągle szukamy czegoś nowego, aby ugasić pragnienie. Najpopularniejszym produktem ochładzającym stają się wtedy napoje. Na rynku możemy znaleźć szereg przeróżnych wód smakowych. Co powinniśmy o nich wiedzieć?
Woda
Jako składnik smakowych wód może pochodzić z różnych źródeł. Może to być woda mineralna, ale też źródlana lub niestety również woda niewiadomego pochodzenia. Kupując napoje warto upewnić się, by była ona odpowiedniej jakości.
Cukier/syrop glukozowo-fruktozowy/cukier trzcinowy
W szklance wody smakowej możemy znaleźć od 3 do 5 łyżeczek cukru. Cała 1.5 litrowa butelka to 200 kcal, co jest porównywane do zjedzenia połówki tabliczki mlecznej czekolady. Co więcej zbliżoną zawartość cukru posiadają niezdrowe napoje gazowane.
Konserwanty
Dodatkiem we wszystkich napojach są konserwanty. Najczęściej spotykanym jest benzoesan sodu (E21), który podrażnia ściany żołądka, zatrzymuje wodę w organizmie. W połączeniu z witaminą C przekształca się w rakotwórczy benzen. Sorbinian potasu (E202), podrażnia skórę i wywołuje alergie, a kwas cytrynowy (E330) zakwasza organizm.
Sok owocowy
W wielu przypadkach to są bardzo śladowe ilości soku w wodzie „owocowej”, często wcale go tam nie ma.
Witaminy i minerały
Producenci chcąc zachęcić do zakupu podają informację o zawartości witamin i minerałów, których śladowe ilości niestety nie dają specjalnych korzyści.
Dlatego jeśli wody smakowe są naszym letnim faworytem, najlepiej jeżeli przygotujemy je sami. Naprawdę jest to bardzo proste, a dzięki temu będziemy mieć produkt zdrowy i smaczny.
Wystarczy do wody mineralnej dodać listki mięty, wyciśnięty sok z cytryny lub limonki. Kolejnym rozwiązaniem mogą być kawałki ulubionych owoców wrzucone do wody, które już po około pół godzinie stworzą aromatyczny napój. „Uroku” dodadzą kostki lodu z zamrożonymi owocami. Połączenie wody z laskami cynamonu lub kawałkami imbiru jest również ciekawą kompozycją smakową.
Woda jest bardzo ważna nie tylko dla człowieka, ale również dla roślin i zwierząt. Człowiek w około 75% składa się z wody, która jest składnikiem krwi i limfy, budulcem komórek, rozpuszczalnikiem składników oraz wspomaga procesy biologiczne i fizjologiczne. W zależności od wysiłku fizycznego, diety, itp., przeciętnie człowiek traci do 2,5 litra wody dziennie. Ponieważ ludzki organizm nie jest w stanie wody magazynować, ważne jest jej ciągłe uzupełnianie. Jedną z metod może być właśnie delektowanie się domowej roboty wodami smakowymi.
Barb