Co powinien wiedzieć każdy rodzic dwujęzycznego dziecka
Co powinien wiedzieć każdy rodzic dwujęzycznego dziecka
W dzisiejszej rzeczywistości globalnej wioski, większość ludzi włada jednym lub więcej językami obcymi.
Jak mówią specjaliści najlepiej uczyć się tych języków w dzieciństwie, ponieważ mamy wtedy szansę na lepsze i szybsze ich opanowanie. Ale, aby proces nauki drugiego języka nie był „mordęgą” słów kilka na temat tego, co powinni wiedzieć rodzice.
Rodzic dwujęzycznego dziecka powinien dokładnie wyznaczyć sobie cel jaki chce osiągnąć.
Oznacza to, że powinien dokładnie wiedzieć na jakim poziomie i jakie umiejętności językowe chce, aby dziecko osiągnęło. Pomoże mu to wybrać odpowiednią metodę lub szkołę, gdyż niestety dziecko samo nie nauczy się poprawnie drugiego języka. Owszem opanuje często powtarzane frazy, ale np. nie będzie ich umiało zapisać itp.
Kluczem do sukcesu jest systematyczność.
Nie można uczyć się drugiego języka od czasu do czasu lub na wyrywki. Jeżeli dziecko chodzi do szkoły językowej należy ustalić stały grafik – godziny poświęcone na naukę, odrabianie zadań lub dyskusje w nowym języku. Poza tym można stosować różne metody np. w domu mówimy tylko w jednym języku poza domem w innym, lub z każdym rodzicem rozmawiamy w ich rodzimym języku.
Jeżeli chodzi o dane statystyczne to zalecane jest by dzieci używały drugiego języka przynajmniej w 30% swoich dziennych wypowiedzi. Pozwoli im to w miarę naturalny sposób opanować go oraz ułatwi zetknięcie się z różnymi tematami.
Podstawą skutecznej nauki nowego języka są rozmowy oraz sięganie po inne formy treningu językowego.
Jeżeli chcemy by dziecko opanowało melodię lub akcent dobre jest jeżeli ogląda telewizję lub słucha piosenek. Jeżeli chcemy, by utkwiły im w pamięci zasady pisowni wtedy sięgamy po słowo pisane. Pamiętaj również, że nauka języka związana jest także z innymi nakładami finansowymi np. wakacje w twoim ojczystym kraju lub tzw. obóz językowy.
Bądź pierwszym nauczycielem własnego dziecka.
Staraj się słuchać rad specjalistów, ale dostosowuj je do twojej sytuacji i sposobu uczenia się twojego dziecka, wtedy będziesz mieć szansę nie tylko nie zniechęcić go do drugiego języka, ale nawet nauczyć go. Pamiętaj nauka to wyzwanie, więc nie zawsze jest łatwo. Najważniejsze, by dziecko lubiło się uczyć.
Jest to znana wszystkim prawda, ale powtórzymy ją jeszcze raz. Tak, angielski jest językiem uniwersalnym, ale nic nie odbierze ci przyjemności rozumienia, co mówią do ciebie inni w ich ojczystym języku. Poznawanie nowych języków poszerza horyzonty, uczy dyscypliny, która owocuje w ogóle w procesie uczenie. No i w dzisiejszej rzeczywistości, prawie każdy jest dzieckiem emigranta i prawie każdy ma styczność z wieloma językami.
I jeszcze jedna uwaga. Zamiast ciągle krytykować. Doceńcie wysiłek waszego dziecka. Jeżeli odpowiednio pokierujecie procesem nauczania sami lub przy współpracy i pomocy instytucji językowych na pewno pewnego dnia wasza pociecha was zaskoczy, kiedy poradzi sobie w sytuacji wymagającej znajomości drugiego języka.
IB