„Spice up your life” czyli o przyprawach w kuchniach świata, cz.1
„Spice up your life” czyli o przyprawach w kuchniach świata, cz.1
Naszą dzisiejszą wędrówkę po kuchniach świata postanowiliśmy nieźle przyprawić, dlatego też zajmiemy się w dwóch kolejnych odcinkach najpopularniejszymi ziołami i przyprawami z kuchni z różnych stron naszego globu.
Jak zapewne każdy wie wśród przypraw poprawiających smak potraw są te popularne i używane w każdej szerokości geograficznej jak sól i pieprz, ale są także takie, które są wręcz narodową przyprawą danego państwa lub kuchni danego regionu, jak w kuchniach azjatyckich imbir lub tumeric.
Zacznijmy od informacji na temat napopularniejszej czyli najlepiej sprzedającej się przyprawy na świeci. Jest nią pieprz czarny. Znany od stuleci i rozpowszechniony na całym świecie pochodzi z Indii, kolebki wielu aromatycznych dodatków i przypraw. Jego nazwa wywodzi się z Sanskrytu od słowa „pippali”. Używany był już w czasach starożytnych, nie tylko jako przyprawa, ale także jako środek medyczny.
Zaraz za nim uplasowały się kminek i cynamon. Wszystkie te przyprawy dlatego są tak popularne, ponieważ mogą być dodatkiem do potraw nie tylko samodzielnie, ale także jako składnik popularnych mieszanek przyprawowych.
Ale przejdźmy do tematu naszego felietonu czyli do najpopularniejszych przypraw z kuchni świata. Oto ich lista.
Bazylia
Popularne zioło składnik wielu potraw kuchni włoskiej oraz basenu Morza Śródziemnego. W potrawach niegotowanych używana w formie świeżych pokrojonych lub poszarpanych liści lub w formie suszonych płatków dodawanych przewżnie do potraw gotowanych, smażonych lub duszonych. Bazylia ma lekko słodkawy smak, który świetnie współgra i dopełnia potrawy z serem mozzarellą i pomidorami. Poza tym używana jest do aromatyzowania oleju (tzw. basilica), który najpiej podawać jest do potraw zimnych lub pod sam koniec gotowania (aromat nie jest odporny na wysoką temp.). Oczywiście bazylia jest bardzo uniwersalnym składnikim mieszanek ziołowych, korzennych lub z mielonych nasion.
Majeranek
To aromatyczne zioło świetnie dopełnia smak mięs pieczonych lub duszonych oraz potraw z ziemniaków. Poza tym dodany do potraw z grochów i fasoli ułatwia ich trawienie. W starożytności uznawany był za symbol szczęścia. Mocniejszy aromat ma suszony majeranek. Zioło to wykorzystywane jest także do produkcji olejku eterycznego wykorzystywanego jako komponent w wielu związkach chemicznych. Świetnie komponuje się z takimi ziołami jak rozmaryn, tymianek, estragon, bazylia.
Oregano
Świetnie dopełnia smak szynek, szaszłyków, sosów rybnych i sałat, niezbędne zaś jest w przygotowaniu jagnięciny, pieczonych ziemniaków i zup mięsnych. Smak oregano jest często porównywany z majerankiem, lecz jest on łagodniejszy. Kuchnia meksykańska nie może obejść się bez tej przyprawy, jest składnikiem popularnej francuskiej mieszanki zwanej zioła prowansalskie, w kuchni włoskiej najlepiej komponuje się z potrawami z pomidorami, a w Polsce znane jest także pod nazwą lebiodka pospolita. Poza tym oregano jest jedną z najdawniej znanych roślin leczniczych, używana jest do przyprawiania niektórych wódek, wina wermut, likierów, a w kosmetyce jest składnikiem płynów do kąpieli i do płukania ust.
Chili
Czymże byłaby kuchnia meksykańska, koreańska, pakistańska i inne bez chili. Gulasz także ten węgierski jest najbardziej typową potrawą wykorzystującą zmieloną ostrą papryczkę, albo tak modne teraz kimchi, do którego marynowania używa się pasty, której jednym z głównych składników jest czerwony proszek chili. Potrawy mięsne z fasoli i soczewicy to typowe dania, gdzie na pewno dodaje się tą ostrą przyprawę. Odmian chili jest kilka, dlatego też można wybrać tą, której ostrość będziemy w stanie tolerować. Ostry smak papryki ma własności drażniące i rozgrzewające skórę i błony śluzowe. Wywołuje uczucie ciepła i zaczerwienienie skóry i błon śluzowych, jednak nie powoduje ich stanu zapalnego, jak np. pieprz czy gorczyca. Chili ma także szeroko znane właściwości lecznicze.
Cynamon
Jedna z popularniejszych przypraw używanych w kuchniach Wschodu. Cynamon ma dla mieszkańców tego regionu nie tylko zastosowanie w kuchni, ale także w medycynie np. przygotowując ich wersję rosołu, remedium na stany zapalne i grypowe do garnka wrzucają także laski cynamonu. Ta słodkawo-korzenna przyprawa występuje w dwóch postaciach sproszkowanej oraz w postaci zwiniętych rdzawych ruloników kory cynamonowca. Cynamon jest bardzo uniwerslaną przyprawą, ponieważ dodawany jest do każdego rodzaju potraw mięsnych (np. w kuchni marokańskiej to podstawowa przyprawa dodawana do baraniny) i jarskich, gotowanych, pieczonych duszonych, wędzonych, marynowanych i oczywiście surowych. Nie można także zapomnieć o tym, że ma on właściwości rozgrzewające, więc jest także popularnym składnikiem medykamentów medycyny tradycyjnej i niekonwencjonalnej. No i dodawany jest do popularnego brytyjskiego piwa.
Wieprzowina z jabłkami
4 kotlety wieprzowe bez kości grubości około 1/2 cala
1 łyżeczka szałwii suszonej
1/2 łyżeczki soli
1/4 łyżeczki pieprzu czarnego
1/2 łyżeczki oleju
1 łyżeczka masła
4 średniej wielkości jabłka Granny Smith pokrojone na 1/2-calowe plastry
1 łyżka brązowego cukru
1 łyżeczka soku z cytryny
1/2 łyżeczki sproszkowanego cynamonu
szczypta soli
Wymieszaj sól, pieprz i szałwię i posyp tą mieszanką kotlety wieprzowe. Pogrzej olej na patelni i na średnim ogniu usmaż kotlety. Odstaw je, jednak cały czas trzymaj pod przykryciem, aby nie wystygły. Na patelni rozpuść masło dodaj plastry jabłek wcześniej połączone z pozostałymi składnikami, czyli sokiem z cytryny, brązowym cukrem oraz cynamonem i szczyptą soli. Piecz na średnim ogniu około 5 minut, okazjonalnie mieszając lub aż jabłka zmiękną. Kotlety podawaj z plastrami jabłek z dodatkiem np. ulubionej kaszy.
Smaqush