Jak uczyć dziecko zarządzania pieniędzmi
Jak uczyć dziecko zarządzania pieniędzmi
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko podejmowało mądre finansowe decyzje, aby wiedziało jak rozsądnie wydawać pieniądze i aby nie popadło w kłopoty finansowe.
Jak mówią znawcy tematu naukę należy zacząć już od najmłodszych lat, ale najważniejsze jest, by na każdym etapie była ona dostosowana do możliwości percepcyjnych dziecka.
Dziecko w wieku od 3-5 lat
W tym wieku należy pokazać dziecku różnice pomiędzy różnymi monetami jakie np. otrzymaliście w sklepie jako resztę z zakupów. Jest to także dobry czas na kupienie zabawek takich jak kasa sklepowa oraz zabawy w robienie zakupów. W tym wieku można także opowiedzieć dziecku o swojej pracy i sposobie w jaki jesteście wynagradzani za nią. Poza tym można także zbierać monety, które potem przeznaczycie na jakiś zakup oraz pokazać dziecku ile mniejszych monet stanowi wartość tych o większym nominale.
Dziecko w wieku od 6-12 lat
W tym wieku można zapoznać dziecko z pewnymi detalami tzw. operacji finansowych, czyli np. dokładnie wyjaśnić proces kupowania, wyjaśnić rachunek otrzymany w kasie. Dziecko powinno też zacząć dostawać kieszonkowe, ale zanim do tego dojdzie dobrze jest porozmawiać jak może wykorzystać te pieniądze. Można tu wspomnieć o oszczędzaniu lub na co zostanie wydane kieszonkowe. Jak mówią specjaliści, żeby nauczyć dziecko zarządzania pieniędzmi musi ono mieć jakieś pieniądze. W tym wieku naukę dziecka na temat pieniędzy można połączyć z praktycznymi umiejętnościami np. planowanie posiłków i planowanie budżetu na produkty. W sklepie podczas zakupów można wtedy zwracać uwagę na promocje i różne oferty specjalne.
Dziecko w wieku od 13-19 lat
Z nastolatkami chodzącymi do liceum należy zacząć rozmawiać na temat kart kredytowych, pożyczek na samochody lub spłat kredytów. Po prostu należy ten czas wykorzystać jako przygotowanie do dorosłości oraz do pierwszych w miarę samodzielnych decyzji finansowych jak pożyczki na szkołę czy kupno pierwszego samochodu. Szczególną uwagę należy poświęcić opłatom i karom za niepłacenie rachunków i jakie ma to skutki dla osoby, która nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań finansowych. W tym wieku dziecko powinno już dokładnie wiedzieć jak działają karty kredytowe i ich oprocentowania. Techniki jakie można użyć do tego to np. tzw. prace podczas wakacji, podzielenie pieniędzy zarobionych i otrzymanych jako kieszonkowe na różne cele. Do tego najlepsze są słoiki-skarbonki z napisami na co będą przeznaczone pieniądze. Dzięki temu dziecko nauczy się nie tylko zarządzać pieniędzmi, ale także, co jest jego lub jej priorytetem. Jeżeli mówimy o kartach kredytowych to zdecydowanie lepiej poczekać do ukończenia przez dziecko 18 lat. Wcześniej można założyć konto i dać nastolatkowi tzw. prepaid debit card czyli karty debetowe, które miejmy nadzieję nauczą wydawania tylko tych pieniędzy, które posiada się na karcie. Pomiędzy 18-21 rokiem życia (dopiero 21-latek może starać się o własną kartę kredytową) można dopisać dziecko do własnej karty kredytowej lub można dopisać się do karty kredytowej studenta, być poręczycielem, (jeżeli chcecie, by wasze dziecko miało swoją kartę). W momencie decyzji oraz wyboru karty kredytowej rodzic koniecznie powinien pomóc podjąć tą decyzję, zwłaszcza podczas analizy, która kompania oferuje najlepszą usługę.
Pamiętajmy, że rodzice zawsze są wzorami dla dziecka, więc sami podejmujmy mądre decyzje finasowe.
IB