Niższy cholesterol w 30 dni
Niższy cholesterol w 30 dni
Podstawą walki z cholesterolem jest dieta. Ale, jeśli wesprzesz ją również zmianą stylu życia, wyniki się poprawią.
Ale czy jest to możliwe, aby go obniżyć w 30 dni. I to bez leków! Na pewno jest na to szansa.
• Mięso tylko chude
Szczególnie dużo cholesterolu znajduje się w podrobach – wątróbce, móżdżku, tłustym mięsie, wędlinach, smalcu i maśle, skórce z drobiu, tłustym mleku, serach białych, żółtych i pleśniowych.
Produkty z zakazanej listy można zastąpić chudą szynką i polędwicą, mięsem z piersi indyka lub kurczaka.
• Ryby na obiad i kolację
Zdecydowanie bardzo korzystny wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu mają niektóre gatunki ryb. Śledź, makrela, łosoś i tuńczyk są wprawdzie bogate w tłuszcz, ale znajdują się w nim wartościowe dla organizmu kwasy tłuszczowe omega-3. Pomagają nie tylko obniżyć poziom „złego” cholesterolu, ale też jednocześnie podwyższają stężenie jego „dobrej” frakcji HDL.
• Produkty bogate w sterole roślinne
Sterole to składniki komórek roślinnych, naturalne odpowiedniki cholesterolu, ale szybciej się wchłaniają. Pokarmy najbogatsze w sterole roślinne to olej kukurydziany, orzechy, migdały.
• Codziennie łyżka oleju roślinnego
Tłuszcze są nam niezbędne. Ale, gdy poziom cholesterolu we krwi przekroczył dozwolone granice, powinieneś zrezygnować z tłuszczów zwierzęcych. Zadbaj o kwasy nienasycone – omega-3 i omega-6 w diecie. Źródłem kwasów omega-3 są głównie tłuste ryby, a omega-6 – oleje, jaja, zboża. Dietetycy twierdzą, że dodanie do potrawy i zjedzenie 2 łyżek oleju lub oliwy dziennie, pozwoli szybciej obniżyć poziom cholesterolu. Dobrze w tej roli sprawdzają się oleje lniany, rzepakowy i oliwa.
• Warzywa i owoce
Sprzymierzeńcem w obniżaniu cholesterolu są warzywa i owoce. Dietetycy polecają, aby jeść 5 porcji dziennie. Przy czym porcja to średniej wielkości warzywo lub owoc, kilka mniejszych, miseczka sałatki lub surówki albo szklanka soku. Warzywa powinny stanowić największą objętościowo część posiłku. Najlepiej zjadać je w postaci surowej albo gotowane na parze. Dieta powinna ci dostarczać 30-40 g błonnika dziennie. Zapewnią go warzywa zielone, szczególnie szpinak i kapusta. Dużo błonnika dostarcza także: fasolka szparagowa, zielony groszek, marchew, seler, pietruszka. Owoce są bardziej kaloryczne niż warzywa. Dobre są czerwone winogrona, bo zawierają naturalne związki fenolowe, które chronią tętnice. Owoce możesz również zastąpić sokiem owocowym 100 proc.
• Witaminy – naturalne!
Cholesterol, gdy się utleni, ma działanie miażdżycowe. Oznacza to, że na ścianie tętnicy rozwija się stopniowo tzw. blaszka miażdżycowa. Może ona nagle pęknąć, np. pod wpływem dużego wysiłku fizycznego lub stresu. Wówczas zatyka tętnice i dochodzi do zawału serca lub udaru. Przeciwdziałają temu procesowi przeciwutleniacze, szczególnie np. witaminy C i E. Ograniczają one procesy utleniania, dzięki czemu korzystnie wpływają na prawidłowy poziom cholesterolu. Najlepiej dostarczać ich sobie w naturalnej postaci. Zalecamy sok z witaminą C i kiełki z witaminą E.
• 3 razy w tygodniu relaks i aktywność fizyczna
Najkorzystniejsze dla układu krążenia są ćwiczenia aerobowe. Angażują do pracy duże grupy mięśni, które zwiększają pracę serca i zapotrzebowanie na tlen. Na aktywność poświęć co najmniej 30 minut 3 razy w tygodniu. Przestrzegaj zasady 3 x 30 x 130, a to oznacza trzy razy w tygodniu, pół godziny ruchu przy pulsie nie przekraczającym 130 uderzeń na minutę.
• Joga dla ciała i dla ducha
Dzięki pozycjom jogi poziom hormonu stresu (kortyzolu) spada bardzo szybko. Na zajęcia jogi warto chodzić trzy razy w tygodniu.
• Zioła i ziołowe herbaty
Skutecznie wspomagają dietę antycholesterolową. Są do dyspozycji przez cały rok. Trzeba je stosować systematycznie nawet przez kilkanaście tygodni.
• Nalewki z czosnku
Na obniżenie poziomu cholesterolu, ale także aby zapobiec rozwojowi miażdżycy, możesz zastosować nalewkę czosnkową według receptury: 100 g ząbków czosnku obierz i drobno posiekaj. Zalej w ciemnej butelce 200 g czystej wódki i odstaw na tydzień. Pij codziennie przed posiłkami 2-4 razy dziennie, po 20 kropli. Nie przerywaj kuracji przez miesiąc.
• Siemię lniane konieczny dodatek
Zawiera niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3, a także witaminę E. Przyjmowane w postaci mielonej, np. po łyżeczce do jogurtu lub sałatki, jest doskonałym źródłem błonnika, niezbędnego w diecie antycholesterolowej.
• Zielona herbata przed posiłkami
Jest w niej bardzo dużo przeciwutleniaczy. Napar wspomaga też oczyszczanie organizmu z toksyn powstających w tkankach na skutek przemiany materii. Pij zieloną herbatę pół godziny przed posiłkiem. Nie zalewaj jej wrzątkiem, lecz bardzo gorącą wodą. Nie dodawaj też cukru.
Pelagia