Dzień Uśmiechu
Dzień Uśmiechu
Uśmiech to grymas powstający przez napięcie mięśni po obu stronach ust oraz napięcie mięśni wokół oczu. Jest wspólnym dla wszystkich kultur wyrazem ich emocji, szczęścia i rozbawienia.
Tak brzmi definicja, która zdecydowanie nie ujmuje wyjątkowego znaczenia uśmiechu jako wyrazu twarzy, który zjednuje sympatię innych, kruszy nawet największych twardzieli i jak mówił znany literat „jest połową sukcesu”.
Dlatego nie można było nie poświęcić choć jednego dnia w roku temu wyjątkowemu zachowniu ludzi i zwierząt. Dzień uśmiechu obchodzony jest od października 1999 roku. Jego pomysłodawcą był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia.
Inne znane powiedzenie mówi, że „śmiech to zdrowie” i nie są to czcze przechwałki, rzeczywiście osoby radosne, często się uśmiechające cieszą się lepszym samopoczuciem, a w konsekwencji zdrowiem. W ciągu ostatnich kilku dekad rozwinęła się nawet nowa dziedzina badań nad tym zjawiskiem, zwana gelotologią. Dzięki niej potwierdzono naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Ponadto stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Oznacza to, że pod względem stopnia aktywacji mózgu szczery uśmiech porównywalny jest do zjedzenia kilkuset czekolad.
Według danych istnieje aż 19 rodzajów uśmiechu, a najwięcej mięśni, które mogą brać w nim udział to aż 53.
To jak często się uśmiechamy zmienia się niestety z wiekiem. Dzieci śmieją się nawet kilkaset razy dziennie, dorośli dziesięciokrotnie mniej.
Z czarującym uśmiechem związane są także tzw. dołeczki w policzkach. Zależą one od struktury mięśni jarzmowych i kości jarzmowej i są genetycznie dziedziczone jako cecha dominująca.
Pierwszym naukowcem, który opisał uśmiech w XIX wieku, a konkretnie jego dwa pierwsze rodzaje był francuski lekarz Guillaume Duchenne. Uśmiech Duchenne’a nazywany jest także uśmiechem Pan Am od nazwy linii lotniczych Pan American World Airways, których stewardesy były znane z uśmiechu tego typu. Jeśli więc chcemy podnieść tę niezadowalającą średnią, wystarczy spojrzeć lub przebywać w towarzystwie osób uśmiechniętych – szwedzcy naukowcy dowiedli, że śmiech jest po prostu zaraźliwy.
IB