Puder do twarzy
Puder do twarzy
Pudry do twarzy używano już w starożytności, wtedy kobiety chcąc dodać sobie urody nakładały ołowiany pył, kredę, różne rodzaje mąki, puder ze zmiażdżonych pereł.
Niestety specyfiki te były nietrwałe lub wręcz trujące. Pierwsza manufaktura produkująca puder powstała już w roku 1750 we Francji i nosiła nazwę „Houbigant”, dziś nazywa się Bourjois.
Pierwsze jej produkty był to głównie sypki talk, który nadawał zgodnie z kanonami mody biały, porcelanowy kolor cerze. Pudru używały kobiety i mężczyźni. Pudrowało się nie tylko twarz, ale również dekolt, ręce, nogi, biust nie tylko by się upiększyć, ale także by chronić się przed bakteriami. W 1521 roku został wynaleziony wybielacz do cery. Dostęp do niego mieli tylko najbogatsi szlachcice. Jego podstawowymi składnikami był ocet i tlenek ołowiu. Za czasów Elżbiety Wielkiej na taką pastę nakładano kurze białko, aby wybłyszczyć cerę i wyprostować zmarszczki. Ponieważ nie wykonywano wtedy demakijażu, odpadnięte płaty „maski” uzupełniano na bieżąco.
Rozwój przemysłu jaki nastąpił w XIX wieku pozwolił na tańszą produkcję kosmetyków, co z kolei wpłynęło na ich popularność. Mogły sobie na nie pozwolić już nie tylko arystokratki, ale również mieszczanki i prostytutki.
W 1905 pojawiły się pierwsze reklamy pudru, w 1908 firmowe salony piękności, a w 1913 pudry były już reklamowane przez gwiazdy. W okresie I i II wojny pudry pakowane były w kartonowe pudełka. Dopiero w 1960 roku wraz z pojawieniem się plastiku zaczęto pakować puder w plastikowe compacty, czyli pudełeczka jednorazowego użytku. Lata 80. ze swoją oryginalną modą spowodowały pojawienie się na rynku wielu nowych odcieni. Lata 90. to puder w kremie, a początek nowego stulecia to puder w kulkach.
Kiedyś istniał jeden rodzaj pudru, dziś mamy ich kilka o właściwościach matujących, kryjących i innych:
Puder w kamieniu (prasowany)
Nadaje skórze zarówno kolor, jak i służy do modelowania owalu twarzy. Nakłada się go dużym okrągłym pędzelkiem lub gąbeczką.
Puder rozświetlający
Matuje skórę i nadaje jej promienny wygląd. Nakłada się go płaskim pędzlem na kości policzkowe lub grubym pędzlem na całą twarz.
Puder sypki
Służy do wykończenia makijażu. Nakłada się go najlepiej pędzelkiem, najlepiej na wcześniej nałożony podkład.
Puder w kulkach
Służy do modelowania kształtu twarzy. Nakłada się go ruchami kulistymi na wystające części twarzy – czoło, kości policzkowe, nos.
Puder terracota
To puder prasowany, ale składający się z kilku odcieni. Nakładając go pędzelkiem kolory mieszają się dając połyskujący aksamitny efekt.
Róż do policzków
Podkreśla kości policzkowe lub je zmniejsza. Nakłada się go płaskim pędzlem. Odcień różowy nadaje twarzy żywsze kolory, a brąz modeluje i wzmacnia jej wyraz.