Osoby toksyczne
Osoby toksyczne
Osobę toksyczną najlepiej poznać po tym co mówi. Najważniejsze jest jednak, aby oddzielić komunikat spowodowany brakiem taktu od rzeczywistego toksycznego jadu, powodującego zatrucie naszego dobrego samopoczucia.
Zanim więc podejmiemy decyzję o wyrzuceniu tej osoby z naszego życia, oto co warto wiedzieć.
Osoba toksyczna:
Stałe podkopywanie twojej wiary w siebie
Ciągle przewiduje nasze porażki, nie ważne za co się weźmiemy. Przybierają one formę żartu, sarkazmu, udawanej troski i rzekomo koniecznej szczerości, a tak naprawdę mają na celu zdeprymowanie nas, spotęgowanie lęku, zawstydzenie lub wyzwolenie poczucia niepewności.
Stałe skupianie się tylko na jej problemach
Normą jest, że każdy z nas chce się podzielić swoimi troskami z innymi, ale kiedy jest to tylko jednostronna komunikacja, proporcje zostają zachwiane. Ciągłe wysłuchiwanie gorzkich żali udziela się nam i psuje nam samopoczuie. Cyniczne granie ofiary powoduje przywiązanie, a to obok kontroli jedno z typowych narzędzi osoby toksycznej.
Negowanie i zaprzeczanie
Zwłaszcza w momencie konfrontacji osoba toksyczna, kiedy widzi, że jej przesłanki mogą być zdemaskowane atakuje lub zaprzecza wszystkiemu. Jeżeli zarzucimy im, że są złośliwi lub że niesłusznie kogoś krytykują zazwyczaj tłumaczą się, że to nie było ich intencją lub, że zostali do takiego postępowania zmuszeni. Wypaczając sens swoich wypowiedzi i zachowania, podważają zarzuty. Jednocześnie celowo lekceważą i umniejszają odczucia drugiej strony. Wszystko po to, aby zdezorientować osobę chcącą ustalić i nazwać prawdziwy stan rzeczy. Osoby toksyczne to świetni manipulatorzy.
Ciągłe podnoszenie poprzeczki
Albo jak inni mówią negatywna motywacja. Mamienie wizją niedalekiej nagrody silnie działa na osoby ambitne, ale niekoniecznie pewne siebie. To także wychowanie w przekonaniu, że na wszystko trzeba zasłużyć, że bycie dobrym jest niewystarczające. A jak się okazuje nagrody nigdy nie będzie, a wymagania rosną.
Przekonanie o własnej wyjątkowości
To jeden z wabików. Każda słaba osoba chce znaleźć się w otoczeniu osoby popularnej i pewnej siebie, bo to dodaje jej pewności. Tyle, że po pewnym czasie okazuje się, że taki toksyczny narcyz jest czarujący na poczatku znajomości. Po pewnym czasie jest coraz bardziej osaczający i roszczeniowy i potrzebuje kogoś słabszego psychicznie, by na jego tle błyszczeć. Wtedy często podważa poczucie wartości takiej osoby, drwi z niej, krytykuje pod pozorami szczerości, po prostu dezorientuje.
Powodowanie złego samopoczucia fizycznego i psychicznego
Jeżeli czujesz, że toksyczny znajomy odbiera ci energię, powoduje, że jesteś niepewny, masz kompleksy, czas zakończyć tę relację. Jeśli w odpowiedzi usłyszysz, że twoje uczucia to niczym nie poparte rojenia, dobrze się zastanów, czy chcesz w to brnąć. Lepiej nie będzie. Za to gorzej – owszem.
IB