Noworoczne (i nie tylko) postanowienia
Noworoczne (i nie tylko) postanowienia
Któż z nas na początku nowego roku nie planuje wprowadzić zmian, pozbyć się niewłaściwych nawyków lub też rozpocząć nowy etap we własnym życiu.
Badania i sondaże wskazują niestety, że prawie pięćdziesiąt procent osób podejmujących noworoczne postanowienia odstępuje od nich już po upływie pierwszego miesiąca, a tylko około ośmiu procentom udaje się wytrwać do końca roku w podjętym zobowiązaniu. Psychologia, będąca w dużej części nauką zajmującą się badaniem efektywności ludzkiego postępowania proponuje kilka sugestii zwiększających prawdopodobieństwo sukcesu.
Oto niektóre z nich:
Napisz swoje postanowienia noworoczne na kartce
Jest to bardzo banalna sugestia, ale już od najdawniejszych czasów ludzie zauważyli, że ważne postanowienia, plany czy po prostu informacje warto zapisać na czymś bardziej stałym niż tylko nasza pamięć lub myśl. Ma to swoje naukowe uzasadnienie związane z działaniem ludzkiego mózgu. Gdy podobne informacje są przekazywane do niego za pomocą kilku zmysłów, na przykład wzroku i dotyku to „zapadają” lepiej w naszą świadomość i zwiększają szansę na łatwiejsze zapamiętanie i co za tym idzie większą efektywność w realizacji. Zapisywanie postanowień jest niezbędne w przypadku posiadania więcej niż jednego zobowiązania. Jest również dobrym narzędziem umożliwiającym nam kontrolę nad ich wykonaniem – zawsze możemy zajrzeć w notatki i upewnić się czy nadal przestrzegamy naszych planów.
Postanowienia sformułuj konkretnie i nadaj im pozytywną formę
Jednym z częstych powodów zaniedbywania postanowień jest ich ogólnikowość i brak jasności. Postanawiając, że będziemy milsi dla najbliższych, tak naprawdę nie wskazujemy żadnego konkretnego zachowania. Jest to bardzo ogólna intencja, której ze względu na jej rozległość trudno przestrzegać i nawet sam jej twórca może po krótkim czasie nie wiedzieć, o co w niej chodzi. Natomiast postanowienie, że codziennie powiem przynajmniej jedno miłe zdanie pod adresem każdego domownika jest o wiele jaśniejsze i co za tym idzie możliwsze do wykonania. Bardzo istotnie jest formułowanie naszych postanowień w kategoriach pozytywnych. I po raz kolejny możemy się odwołać do centralnego systemu zawiadującego, czyli naszego mózgu. Okazuje się, że lepiej odczytuje on informacje przekazywane w pozytywnej niż negatywnej formie. Czyli większe prawdopodobieństwo na sukces będzie miała osoba postanawiająca, iż będzie przychodziła do pracy punktualnie niż ktoś, kto przyrzeknie sobie, że nie będzie się więcej spóźniał. Ta zasada działa jak prawdziwa czarodziejska różdżka.
Nie wszystko naraz
Ta sugestia jest „stara jak świat”, jednak nadal wielu z nas próbuje za jednym zamachem zmienić wszystko i bardzo szybko trafia na mur rozpaczy lub bezsilności wynikający z niewykonalności takiego zadania. Dodatkowo zdarza się, że próbujemy za wszelką cenę zmieniać innych, co jest już zupełnie niewykonalnym zadaniem. Pamiętajmy, mamy wpływ i kontrolę tylko na własne myśli i zachowanie. Zmienianie drugiej osoby bez jej zgody jest zamierzeniem z góry spisanym na niepowodzenie.
Określ, po czym poznasz, że idziesz we właściwym kierunku
Jest to niezmierne ważny element planowania przyczyniający się do sukcesu. Aby nie zagubić się w drodze do upragnionego celu, oraz aby mieć pełniejszą kontrolę/samokontrolę warto jest określić jasno i bardzo konkretnie tak zwane zmiany pośrednie/krótkie (ang. short term goals), które będą nas informowały o tym, czy nadal podążamy w wyznaczonym kierunku. Dla osoby pracującej nad punktualnością takim pośrednim osiągnięciem może być na przykład bycie na czas w trzydziestu procentach wszystkich ważnych spotkań w okresie pierwszego kwartału. Metoda ta jest bardzo przydatna w przypadku zachowań, które wymagają od nas więcej wysiłku, aby je osiągnąć. Dzieląc jakąkolwiek dużą „pracę” na mniejsze części automatycznie pomagamy naszemu mózgowi i nam samym dostrzec WYKONALNOŚĆ tego zadania.
Stosuj zasadę „Tylko dzisiaj”
Już od dziesięcioleci z ogromnymi sukcesami praktykują ją osoby dokonujące ogromnych zmian w swoim życiu w ramach programu Anonimowych Alkoholików. Jest ona uniwersalna w każdej sytuacji naszego życia. Zamiast planować mówienie dobrej rzeczy każdemu domownikowi do ostatniej kartki w kalendarzu postanówmy sobie zrobienie tego TYLKO DZISIAJ! A w przypadku „wpadki” mamy w zanadrzu kolejny dzień.
Ucz się na popełnionych błędach
Jeżeli zdarzy nam się potknięcie nie wpadajmy w panikę ani tez nie traćmy nadziei. Okazuje się, że czasem o wiele więcej korzyści osiągamy z wnikliwej obserwacji i wniosków, jakie wyciągniemy z popełnionych błędów niż z samego osiągnięcia celu. Thomas A. Edison powiedział: „To nieprawda, że popełniłem błąd, ja tylko odkryłem 10 000 sposobów, które nie pracują”.
Zastanów się czy będziesz potrzebował konkretnych narzędzi lub wsparcia innych
Jest to kolejny ważny element przyczyniający się do sukcesu. Ze względu jednak na prozaiczność często umyka naszej uwadze. Prawdopodobnie dla osoby chcącej poprawić punktualność ważnym będzie niezawodny budzik – bądź przekładając na współczesne realia apps w IPhone pomagający w organizowaniu czasu. A może warto jest dokonać nowego podziału wieczornych obowiązków tak, aby każdy mógł położyć się spać o właściwej godzinie. W przypadku istotniejszych zmian warto skorzystać z pomocy terapeuty, który może pełnić ważną rolę instruktora/trenera, który dobierając stosowne ćwiczenia i techniki pomoże w osiągnięciu zamierzonych celów. W programie Młodzieżowy Punkt Zwrotny nastolatkom i ich rodzicom oferujemy pomoc w osiągnięciu wymarzonych celów lub też trening zastępowania niewłaściwych zachowań zdrowymi alternatywami. Dla młodzieży między 13 a 18 rokiem życia konsultacje są bezpłatne. Serdecznie zapraszam do wspólnej podróży w 2018 rok!
Małgorzata Olczak –
Terapeuta przy Zrzeszeniu Amerykańsko-Polskim
email: malgorzata.olczak@polish.org, tel: 773-427-6345